Ακόνισμα λεπίδας ή τροχείο στη Θεσσαλονίκη;

Απάντηση
galazia_lepida
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 11 Φεβ 2014, 23:43
10
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Γεια σας

Το μαχαίρι μου θέλει ακόνισμα (την 1η φορά την επανέφερε ο Δημήτρης και την έκανε πολύ καλό ακόνισμα) αλλά δεν ξέρω αν είναι καλό το μέταλλό της, γιατί στα πρώτα 2 ξυρίσματα στόμωσε (Δημήτρη ευχαριστώ πολύ πάντως). Παρήγγειλα μια πέτρα με 3000-8000 grit αλλά μήπως είναι καλύτερα να πάει σε τροχείο εδώ στη Θεσσαλονίκη; Ξέρει κανείς αν κάνει τροχείο τέτοια δουλειά; Έγραψα τα τηλέφωνα ορισμένων τροχείων αλλή γνωρίζει κανείς σας στα σίγουρα για τη Θεσσαλονίκη;

Ευχαριστώ πολύ.
geok
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 13:44
11
Has thanked: 134 times
Been thanked: 81 times
Ηλικία: 48

galazia_lepida από δικιά μου εμπειρία κανένα ελληνικό τροχείο δεν ξέρει να ακονίζει staright razors τουλάχιστον στην Αθήνα.
Η ιδέα για να αγοράσεις πέτρες είναι η καλύτερη γιατί δεν θα χρειάζεται κάθε τρεις και λίγο να στέλνεις το ξυράφη σου στο εξωτερικό πληρώνοντας μεταφορικά και τιμές ακονίσματος.
Άν θέλεις μπορείς να ρωτήσεις συναδέλφους που ακωνίζουν και να σου δείξουν κάπως την τεχνική,και παρακολούθα πολύ youtube.
Αυτά τα ολίγα.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Να προσθέσω ότι αν μετά από δύο ξυρίσματα δεν ξυρίζει καλά, ίσως θα πρέπει να προσέξεις λίγο το στροπαρισμά σου.
Χάρης
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Έψαξα και εγω, αλλά δεν φαίνεται να υπάρχει τροχείο που να ακονίζει φαλτσέτες στη Θεσσαλονίκη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”