Μπορεί όχι αυτό που πρέπει

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ύδραστις
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2014, 21:06
9
Has thanked: 114 times
Been thanked: 209 times
Ηλικία: 43

Γεια σε ολους.

Αγορασα λοπον το πρωτο μου ξυράφι και αρχισα το ξύρισμα. Τα κατάφερα καλά μπορώ να πω όχι όμως τέλεια. Στις κόντρες επίσης τ ξυράφι δεν προχωράει.

Δεν φαντάστηκα οτι κατι μπορεί να μην πηγαίνει καλά και φαντάστηκα οτι θα το μάθω και καλύτερα.
Μέχρι που ένας χρήστης του forum μου ειπε ότι το ξυράφι θέλει ακόνισμα ωστέ να ειναι shave ready.

Διάβασασχετικά θέματα λοπόν και κατάλαβα οτι πρπεπει να το στείλω αγγλία ή γερμανία ή αμερικη για να κάνω σωστή αρχή.
Ισχύει αυτόή όχι;

Παρακαλώ θα ήθελα οι απαντήσεις να είναι ξεκάθαρες για να μπορώ να είμαι σίγουρος για αυτό που πρέπει να κάνω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Δεν υπάρχουν ιδέες, υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες, κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.
Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Απο που αγόρασες το ξυράφι;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Ύδραστις
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2014, 21:06
9
Has thanked: 114 times
Been thanked: 209 times
Ηλικία: 43

Το αγόρασα απότ ον προμηθευτή μου γιατί παίρνω πράγματα από αυτόν και για το μαγαζί μου στο μαγαζί. Δεν θυμάμαι πως λέγεται, μιλάω με τον αντιπρόσωπό του στην Κέρκυρα από όπου και είμαι.
Δεν υπάρχουν ιδέες, υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες, κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.
Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Όπως ακούγεται, κατά πάσα πιθανότητα το ξυράφι σου δεν ήταν shave ready.
Τα περισσότερα ξυράφια δεν έρχονται έτοιμα για ξύρισμα από το εργοστάσιο και θέλουν λίγη (ή περισσότερη) δουλειά, κυρίως σε πέτρα τελειώματος για να είναι σε κατάσταση κατάλληλη για άνετο ξύρισμα.
Επίσης το σωστό και καλό στροπάρισμα είναι απαραίτητο για τη διατήρηση της κόψης σε καλή κατάσταση για κάποιο διάστημα.

Είναι ιδιαίτερα σημαντικό για κάποιον που πρωτοξεκινάει το ξύρισμα με παραδοσιακό ξυράφι να είναι 100% shave ready ώστε να ξέρει αν φταίει το ξυράφι του ή η τεχνική του.

Με την σαβέτα ξυρίζεσαι χωρίς προβλήματα;
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Ύδραστις
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2014, 21:06
9
Has thanked: 114 times
Been thanked: 209 times
Ηλικία: 43

Με την σαβέτα τρέχει το χέρι. Κυριολεκτώ. Λοιπόν τι να κάνω; λέω να ανατρέξω στις διευθ΄ύνσεις που βρήκα σε ένα ανάλογο θέμα.

Πού λέτε; Αγγλία ή Γερμανία; για Αμερική δεν το σκέφτομαι, μάλλον θα είναι ακριβά τα μεταφορικά. Εκτός αν έχει στείλει κάποιος από εδώ και ξέρει το κόστος.

Μα να μην έρχονται έτοιμα...
Δεν υπάρχουν ιδέες, υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες, κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.
Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Και ετοιμο να ηταν σε μικρο χρονικο διαστημα παλι θα ειχες πρόβλημα . Καποια πραγματα πρεπει να τα αγορασεις .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Ύδραστις
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2014, 21:06
9
Has thanked: 114 times
Been thanked: 209 times
Ηλικία: 43

οκ! θα ψάξω εδώ για τα ανάλογα, θα διαβάσω και ότι απορίες έχω θα ενοχλήσω.

Ευχαριστώ!
Δεν υπάρχουν ιδέες, υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες, κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.
Νίκος Καζαντζάκης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”