Γενικές Οδηγίες Περιποίησης

Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Δεν εχω straight razor,απλα μια προταση κανω στο θεμα συντηρηση-λιπανση.
Στο τοπικ με το Ballistol: http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php ... 396#p18396" onclick="window.open(this.href);return false;
Δεν το εχω χρησιμοποιησει μα δουλεια μπορει να κανει και το Dovo Sterol.
Το ειδα στο connaughtshaving.com.
Εναλλακτικα εδω στην Ελλαδα μπορεις να βρεις:
Λαδι ραπτομηχανης Singer στο eaparts.gr
Λαδι ωρολογοποιϊας Koch 5 στο kinitopazaro.gr.

Ειναι για λεπτοδουλειες οπως η δικη σου.
Ενα αλλο προϊον σχετικο: Wahl Clipper Oil
Μια περιγραφη του τι κανει στο http://www.sallybeauty.com/clipper-oil/ ... lt,pd.html" onclick="window.open(this.href);return false;
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Επισης απο οτι εχω διαβσει στα ξενα forum για την αποθηκευση του μαχαιριου μπορει να χρησιμοποιηθει και βαζελινη (μην παει στο πονηρο το μυαλο σας :beah2 ).
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Πέρυσι, για ένα εξάμηνο περίπου χρησιμοποιούσα κυρίως Feather SS ή DE και τα ξυράφια στο ξύλινο κουτί μου, ήταν σε αχρηστία. Παρατήρησα λοιπόν ότι κάποια ξυράφια εμφάνισαν σημάδια από επιφανειακή σκουριά κυρίως στην ράχη*.
Μετρώντας σήμερα την υγρασία μέσα στο κουτί, είναι στο 24%, όταν του δωματίου είναι στο 30%.
Το ερώτημα λοιπόν είναι, ποια πιστεύετε ότι είναι η αποδεκτή υγρασία για αποθήκευση των μαχαιριών, χωρίς λάδι κλπ;

*Τα σημάδια αφαιρέθηκαν σχετικά εύκολα με λίγο τρίψιμο. Φυσικά το ενδεχόμενο κάποιο από τα παιδιά μου να πείραξε τα ξυράφια με υγρά χέρια, είναι υπαρκτό, γιατί ποτέ στο παρελθόν δεν είχα αντίστοιχο πρόβλημα.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Εγω εδω και χρονια χρησιμοποιω αυτο: ΕικόναΕικόνα

Τοποθετειται στο ντουλαπι που τα φυλας (εχει αυτοκολλητο που το κολλας σε καποιο μερος του ντουλαπιου) και τα προστατευει απο τη σκουρια. Κανει για χωρο ενος κυβικου και εχει διαρκεια για εναν χρονο.
Οταν τα χρησιμοποιω τα αλειφω μετα απο καμμια ωρα με ενα πανακι που διατηρω νοτισμενο με αυτο: Εικόνα

Που και που ανανεωνω ελαφρα το λαδι στο πανακι.
Απο τοτε που τα χρησιμοποιω, δεν εχω βρει σκουρια ουτε στα ξυραφια ουτε στα οπλα μου!
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ευχαριστώ! Θα το ψάξω. Στο κουτί έχω σακουλάκια με silica gel, αλλά ίσως έχουν κορεστεί (έχω παραγγείλει και αναμένω νέα).
Πάντως παλαιότερα δεν είχα πρόβλημα.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Μερικες συσκευασιες silica gel εχουν δεικτες κορεσμου.
Δηλαδη καποια "μπαλακια" εχουν διαφορετικο χρωμα που αλλαζει σταδιακα με την απορροφηση της υγρασιας.

Δεν χρειαζεται να παραγγειλεις αλλα. Βαλτα στο φουρνο με αερα για λιγη ωρα σε μια χαμηλη θερμοκρασια πχ 50-60 βαθμους (αν εχει και δεικτες θα αλλαξουν χρωμα και θα πανε στο αρχικο τους)

Παντως, ταυτοχρονως θα σου συνιστουσα να χρησιμοποιεις το λαδι της Napier
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Λάδι έχω ένα που είχα αγοράσει από την Revisor... βέβαια όταν έγινε η ζημιά, δεν είχαν πάνω τα ξυράφια.

Εικόνα
Χάρης
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Αυτο σαν απεριτιφ γιαγκερμαϊστερ μου μοιαζει...
Σιγουρα ειναι λαδι; :D
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Added in 17 seconds:
Χαχα! Οι Γερμανοί μπορεί να το πίνουν!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Εχω παθει μεγαλη ζημια απο σκουρια.
Μετα απο μετακομιση και επειδη χρησιμοποιουσα καθημερινα την feather, ανοιξα μετα εναν περιπου χρονο ενα ξυλινο κουτι με καμμια εικοσιπενταρια ξυραφια.
Στο κεντρο περιπου ειδα δυο ξυραφια πληρως οξειδωμενα σαν να ειχε πεσει πανω τους καποιο διαβρωτικο υγρο.
Στην πραγματικοτητα μονο το ενα ειχε σκουριασει ενω το αλλο που φαινοταν να εχει μολυνθει ηταν ανοξειδωτο friodur και η σκουρια εφευγε με τριψιμο με το νυχι, αφηνοντας το μεταλλο γυαλιστερο και αστραφτερο χωρις ιχνος.
Το αλλο...Ασε! Κοντεψα να παθω συγκοπη.
Η σκουρια ηταν ογκωδης σαν να το ειχες αλλειψει με παχεια παστα.
Ολα, μα ολα τα αλλα ηταν πεντακαθαρα μεσα στο ιδιο κουτι, χωρις καν ιχνος στιγματων σκουριας.
Tοσα χρονια δεν μου ειχε τυχει κατι τετοιο. Δεν εχω διαλευκανει τι ακριβως συνεβη μεχρι σημερα.
Απο τοτε πηρα αυτο το προστατευτικο της Napier.

Ετσι για την ιστορια το διαβρωμενο ηταν ενα Henckels 78 extra hollow 5/8 απο ανθρακουχο χαλυβα, απο τοτε που η Henckels εβγαζε ολων των ειδων τα ξυραφια και ειχε πολυ μεγαλη γκαμα.
Το ξυραφι ηταν υπεροχο! Κατακαινουριο, γυαλισμενο σαν καθρεπτης, με επιχρυσα σχεδια.
Ηταν το πιο λεπτο extra hollow που εχω δει ( παχος 0,2 mm στο κεντρο της λεπιδας ακριβως πανω απ το νευρο) που εδειχνε την ικανοτητα των τοτε σπουδαιων μαστορων της εταιριας να τροχισουν για να διαμορφωσουν ενα τοσο λεπτης λαμας ξυραφι, αλλα και να το κανουν μετα καθρεφτη! Ενδεικτικα το Dovo prima klang ειναι 0,3 mm εκει και φυσικα δεν ειναι γυαλισμενο!
Η κοψη του ηταν τοσο λεπτη που δεν εβλεπες το πλατος της με γυμνο ματι, ενω ηθελε μονο γυρω στα 5-6 περασματα στην πετρα για να ακονιστεί.
Καθε φορα που το σκεπτομαι πως ηταν και πως ειναι τωρα στεναχωριεμαι αφανταστα.

Πλεον εχω αποφασισει να τα καθαριζω καλα αλλα να μην προσπαθω να τα αποκαταστησω γυαλιζοντας τα στην οποια αρχικη τους κατασταση.
Αφηνω να λενε την τοσων ετων ή αιωνων ιστορια τους!
Γιάννης B.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”