Γενικές Οδηγίες Περιποίησης

Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Μια που τον τελευταίο καιρό συχνάζω σε μαχαιράδικα forums, ξεκαθαρίζω λίγο το θέμα που έμεινε στην μέση, τώρα το κατέχω σε θεωρητικό τουλάχιστον επίπεδο.
Λοιπόν, εκτός από το μαχαίρι, είναι άκρως απαραίτητο το δερμάτινο λουρί για πριν από κάθε ξύρισμα.
Κατά τα άλλα το ξυράφι τροχίζεται σε πέτρα αλλά νομίζω ότι για αρχή είναι καλό να το πάρει κανείς shave ready, δηλαδή τροχισμένο. Σε 6-10 μήνες ανάλογα με την χρήση θα χρειαστεί πάλι τρόχισμα. Τότε υπάρχει η επιλογή αγοράς πέτρας, ή μπορεί κανείς να το δώσει έξω για τρόχισμα.

Εναλλακτική των πετρών είναι κάποιες πάστες, οι οποίες εφαρμόζονται σε λουρί (όχι στο ίδιο που ακονίζουμε πριν από κάθε ξύρισμα). Επίσης υπάρχουν και πάστες για καθάρισμα και συντήρηση του λουριού κυρίως, αλλά νομίζω ότι όλα αυτά αφορούν πολύ προχωρημένους.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 943 times
Ηλικία: 36

Καλησπέρα και πάλι παιδιά!Συγγνώμη Απόστολε για την αργοπορία, εχω ενάμιση μήνα να μπω στο φορουμ και ο λόγος ήταν πολύ σοβαρός..αλλά είμαι και πάλι πίσω!
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Το ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε το μαχαίρι καθημερινά, αλλά πρέπει να έχουμε 2 τουλάχιστον ώστε να ξεκουράζεται είναί μύθος που χρησιμεύει σε δύο πράγματα.

Πρώτον, στο να επωφελούνται τα καταστήματα για να αγοράζουμε περισσότερα μαχαίρια, διότι στην πραγματικότητα το μαχαίρι είναι το πιο οικονομικό ξύρισμα. Το αγοράζεις μία φορά και δεν χρειάζεται να ξαναγοράσεις τίποτα σε όλη σου τη ζωή. Και ο γυός σου με αυτό μπορεί να ξυρίζεται και αυτός σε όλη του τη ζωή.

Δεύτερον, να δώσει στους πορωμένους μια δικαιολογία για να αγοράζουν περισσότερα του ενός μαχαίρια.
Και εγώ έχω πιάσει τον εαυτό μου τις τελευταίες μέρες να προσπαθεί να με πείσει ότι πρέπει να εναλάσσονται τα μαχαίρια γιατί θέλω να αγοράσω και άλλο ενώ ακόμη δεν έχω χαρεί το πρώτο μου :dash
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ο σκοπος των 2+ μαχαιριων καθε αλλο παρα μυθος ειναι. Και στην αγορα κυκλοφορουνε μεσω ιδιωτων μαχαιρια τα οποια δεν παραγονται πλεον, αρα κανενα καταστημα δεν εχει συμφεροντα (κλασικο παραδειγμα τα Wade & Butcher απο τα οποια το τελευταιο παρηχθηκε στο 1890! Δεν προκειται παρα σε ΠΟΛΥ εξειδικευμενο να βρεις αυτα τα μαχαιρια).
Ο λογος (και νομιζω τον ειχα αναφερει εδω) ειναι οτι η λαμα μετα το "δερματιασμα" βρισκεται σε ταση. Η οποια ενισχυεται με το ξυρισμα. Το ατσαλι μπορει αργα ή γρηγορα να θρυματιστει, οσο καλης ποιοτητας και να ειναι. Εδω και εδω παραδειγματα. Το δευτερο ειναι Sheffield silver steel. Για να μην συμβει αυτο, συνισταται η λαμα να παραμενει σε αδρανεια 24 ωρες ωστε η ταση αυτη να αποδομειται. Το οτι ισχυουν αυτα που εχω γραψει εχει αποδειχθει και με διαφορα πειραματα. Ακομη και μαχαιρια απο δαμασκηνο ατσαλι (ξερετε, κατηγορια 800€ και βαλε) κινδυνευουν.

Εαν καποιος ξυριζεται βεβαιως καθε 2 μερες ή πιο αραια δεν εχει αναγκη απο 2ο ξυραφι. Εκτος και αν απο "χομπι" θελει να εχει πιο πολλα. Καθε μαχαιρι εχει διαφορετικο ατσαλι, διαφορετικη διατομη, τροχισμα, κεντρο βαρους, εργονομια κλπ, οποτε ξυριζει και διαφορετικα (με το ιδιο καλο αποτελεμσα εννοω!). Και ξερω ατομα που εχουν 100 + μαχαιρια απο τα οποια ειναι ζητημα να πηραν τα 5 απο καταστηματα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Ο σκοπός των δύο μαχαιριών είναι μύθος Στέφανε.
Όταν λες ότι η λάμα βρίσκεται σε τάση μετά το δέρμα και το ξύρισμα τι εννοείς ; Δηλαδή τι συμβαίνει όταν λες «σε τάση» ; Μόνο στατικό ηλεκτρισμό μπορεί να αναπτύξει φαντάζομαι και σε αυτό δε βρίσκω τίποτα το ανησυχητικό ή επικίνδυνο.
Στις φωτογραφίες φαίνονται κάποιες κοινές και τυπικές βλάβες της κόψης του ξυραφιού. Δεν κατάλαβα γιατί θα είχαν αποφευχθεί αν ξεκουράζαμε το ξυράφι. Απλά θα είχαν αργήσει περισσότερο λόγο μικρότερης χρήσης.
Καλοπροαίρετα ρωτάω και είμαι διατεθειμένος να πειστώ αν καταλάβω ότι κάτι συμβαίνει στο μέταλλο τόσο σημαντικό και άξιο ξεκούρασης του ξυραφιού.

Επίσης ενδιαφέρουσες απόψεις βρίσκω στη γωνιά του μαχαιροβγάλτη:
http://www.straightrazorplace.com/forum ... blade.html
Ούτε ένας δεν έχει πειστεί ότι υπάρχει αλήθεια πίσω από το μύθο, και είναι όλοι τους χρόνια μαχαιροβγάλτες με τουλάχιστον 2+ μαχαίρια.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Προσωπικα δεν χρησιμοποιω μαχαιρι (ακομη), οποτε ο,τι γραφω, το γραφω μετα απο ερευνα, διασταυρωση πληροφοριων και οχι προσωπικη εμπειρια. Καλα τα αγγλικα μου αλλα κουραζομαι ευκολα σε ενα αγγλικο φορουμ, οπου εκει φαινεται η δυσκολια για μενα με μια "ξενη" γλωσσα (σε αντιθεση με τα γερμανικα που τα μιλαω οπως τα ελληνικα - αν οχι καλυτερα)

Η "ταση" ειναι μια εννοια που δε χρησιμοποιηται μονο στον ηλεκτρισμο. Σε αυτη την περιπτωση το εννοω ως "tenion" και οχι ως "voltage". Για παραδειγμα, ενα double edge ξυραφακι οταν το βαλεις σε μια slant bar ξυριστικη βρισκεται υπο πιο μεγαλη ταση, αποτι σε ενα "απλο". Λογω της γωνιας που δημιουργειται. (Και) Στο μαχαιρι, στην ουσια ειναι μια "γραμμη" που ειναι πιο λεπτη απο τριχα κεφαλιου η οποια κοβει. Σε αυτο το σημει, η "γραμμη κοπης" ειναι μερικες δεκαδες μορια παχια. Τα οποια μπαινουν σε κινηση οταν περασεις το μαχαιρι απο δερμα. Και οταν ξυριστεις βεβαιως. Απο την κινηση αυτη η οποια φυσικα και δεν ειναι ορατη, λογω του οτι τα μορια ειναι σφιχτα μεταξυ τους δεν διαλυεται το μαχαιρι, αλλα μπαινει σε μια φαση η κινηση μετατρεπεται σε δονηση (που ξεκιναει απο τη γραμμη κοπης) και καταληγει να παλλεται. Αυτοι οι παλμοι μπορουν να γινουν αιτια, εαν το μαχαιρι δεν "ξεκουραζεται" να αρχισουν να αποκολλουνται μικρα κομματακια, και απο ενα σημειο και μετα να μη βοηθαει ουτε το τροχισμα.

Αυτα τα λιγα, σε λιγο πρεπει να την κανω για τη δουλεια.. :dash
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Stefanos έγραψε:Προσωπικα δεν χρησιμοποιω μαχαιρι (ακομη),
Δηλώσεις :megagrin

Νομίζω ότι όπως κάθε μύθος συμβαίνει το εξής: Αυτό που λέει ο Στέφος μπορεί να συμβεί αλλά πολύ σπάνια. Πάντως θα συμφωνήσω με τον Slur σε μία γενική του τοποθέτηση ( και απο άλλο topic)ότι το Internet έχει πολλους μύθους, οι οποίοι ακόμη και αν αληθεύουν δεν είναι απόλυτα σίγουρο ότι θα συμβούν, ή ότι είναι ο μόνος δρόμος. όπως και νά έχει δεν ξυρίζομαι καάθε μέρα, αλλά και όταν χρειάστεί δεν θα το κάνω με straight (ακόμη :megagrin )
ElNavajero έγραψε:Καλησπέρα και πάλι παιδιά!Συγγνώμη Απόστολε για την αργοπορία, εχω ενάμιση μήνα να μπω στο φορουμ και ο λόγος ήταν πολύ σοβαρός..αλλά είμαι και πάλι πίσω!
Μάκη καλως ήρθες πίσω. Κατάλαβα ότι επρόκειτο για κάτι σοβαρό απο την ξαφνική σου αποχώρηση.
Ελπίζω να είναι όλα καλα!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

H ταπεινη μου αποψη ειναι οτι η αληθεια ειναι καπου στην μεση .
Η ταλαιπωρεια τηs ακμης της λεπιδας οπως εγραψε ο Στεφανος και εδειξε στις φωτογραφειες μπορει να συμβουν και απο την επαναλαμβανομενη συνεχη χρηση οπως εξηγησε , μπορει ομως και αυτοι οι τραυματισμοι στην ακμη να οφειλονται απλα σε μικροκτυπηματα λογο αδεξιοτητας (για μενα το ποιο πιθανο ) , εαν ηταν απο μη ξεκουραση του μεταλλου μαλλον θα ειχαμε περισσοτερη φθορα στα δυο
ακρηανα σημεια τις λαμας .
Αυτος ο ισχυρισμος για την ταλαιπορεια απο την συνεχη χρηση νομιζω οτι μονο εργαστηριακα μπορει
να αποδειχθει σε συνθηκες που δεν θα εξαρτωνται απο εξωγενεις παραγοντες .
Οι φωτο ειναι τραβηγμενες με φακο macro και για να βγουν συμπερασματα θα πρεπει να φωτογραφηθει
το μεταλλο μετα τις αλλεπαληλες χρησεις με μικροσκοποιο .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Οπως ειναι γνωστο η υγρασια και τα νερο που μενει μεσα στην λαβη μπορουν να οξειδοσουν το ξυραφι .
Ειναι απλο σκουπισμα δεν αρκει , εγω μετα το σκουπισμα το φυσαω και με αερα απο το σεσουαρ και ειναι
στεγνο ετοιμο για αποθηκευση .

Ο κυριος που εγραψα σε αλλο ποστ ο οποιος μου ακονισε και μου εδειξε που γινεται μου χαρισε
2 πετρες μια λευκη KYB 3000 g και μια NANIWA 8000 g μου ειπε οτι ισως χρειαστω και μια 6000 g .
Ενα μαχαιρι κουζινας που ακονισα εκανε απιθανο τροχισμα , βεβαια εδω να πω οτι μου ειπε τα
διπλης κοψης θελουν κλιση 15 μοιρες απο καθε πλευρα ενω αν ειναι μονης θελει 45 μοιρες .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 943 times
Ηλικία: 36

Απλά μετά το ξύρισμα πρέπει να στροπάρεις πάλι 5-10 περάσματα ωστε να φύγουν από την κόψη τα υπολείμματα υγρασίας που δεν έφυγαν από το σκούπισμα με χαρτί,τουλαχιστον εγώ αυτό κάνω και no problem :dance5
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”