Γενικές Οδηγίες Περιποίησης

Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
έχει ευχαριστήσει: 75 φορές
Έχει ευχαριστώ: 225 φορές

Re: Γενικές Οδηγίες Περιποίησης

Δημοσίευση από hero » πριν από 7 χρόνια

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

Σε ερωτηση του φιλου Παντελη σχετικα με την οξειδωση εχω να πω οτι .
Μετα το ξυρισμα σκουπιζουμε καλα το μαχαιρι και φροντιζουμε να το στεγνωσουμε με πιστολακι για τα μαλια (προαιρετικα αυτο) . Αναμεσα στην λαβη πρεπει να επιμενουμε περισσοτερο γιατι εκει εαν μεινει
υγρασια τοτε θα οξειδωσει το μεταλο.
Δεν αφηνουμε τα ξυραφια στο μπανιο διοτι εκει εχει σχεδον παντα υγρασια.
Εαν δεν προκειτε να χρησημοποιησουμε το μαχαιρι για καποιο χρονικο διαστημα φροντιζουμε να το εχουμε περασει με λιγο λαδακι . Εγω χρησιμοποιω ενα λιπαντικο για χειρολαβες οδοντιατρων ή ενα λαδι για συντηρηση ιατρικων εργαλειων .Εναλακτικα ακομη και λαδακι φαγητου ειναι μια χαρα .Απλα τα αλλα αφαιρουνται ευκολα με ενα σκουπισμα .
Εαν τωρα το μαχαιρι εχει οξειδωθει λιγο .Εαν υπαρχει η δυνατοτητα να βρεις ενα DREMEL με πολυ μεγαλη
προσοχη και μια παστουλα μπορεις να αφαιρεσειε την οξειδωση σε μεγαλο βαθμο.Θελει προσοχη ομως,το
μαχαιρι θα πρεπει να ακουμπαει πανω σε μια επιφανεια και να μην ειναι στον αερα η δε κοψη του ποτε κοντα στην περιστοφη . Το μαχαιρι στο χερι μονο εαν εχεις δυδυμο τροχο. Εαν δεν παταει καλα και ακουμπισεις τον αθερα του εκανες δοντι ,και μετα θα πρεπει να το στειλεις στον μαστρο Νικο :megagrin

Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης

Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
έχει ευχαριστήσει: 46 φορές
Έχει ευχαριστώ: 131 φορές

Δημοσίευση από Δορυφέρων » πριν από 7 χρόνια

Δεν εχω straight razor,απλα μια προταση κανω στο θεμα συντηρηση-λιπανση.
Στο τοπικ με το Ballistol: http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php ... 396#p18396" onclick="window.open(this.href);return false;
Δεν το εχω χρησιμοποιησει μα δουλεια μπορει να κανει και το Dovo Sterol.
Το ειδα στο connaughtshaving.com.
Εναλλακτικα εδω στην Ελλαδα μπορεις να βρεις:
Λαδι ραπτομηχανης Singer στο eaparts.gr
Λαδι ωρολογοποιϊας Koch 5 στο kinitopazaro.gr.

Ειναι για λεπτοδουλειες οπως η δικη σου.
Ενα αλλο προϊον σχετικο: Wahl Clipper Oil
Μια περιγραφη του τι κανει στο http://www.sallybeauty.com/clipper-oil/ ... lt,pd.html" onclick="window.open(this.href);return false;

«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Αγαπημένος εξοπλισμός: Sharp Objects...
έχει ευχαριστήσει: 859 φορές
Έχει ευχαριστώ: 2463 φορές

Δημοσίευση από Iasonas » πριν από 5 χρόνια

Επισης απο οτι εχω διαβσει στα ξενα forum για την αποθηκευση του μαχαιριου μπορει να χρησιμοποιηθει και βαζελινη (μην παει στο πονηρο το μυαλο σας :beah2 ).

Το Ιασονας με Ο

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”