Στροπαρισμα Ναι αλλα πως ?

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Αγαπημένος εξοπλισμός: Αγαπημένα: Ξυράφια από το Sheffield, σαπούνια Dimitri's και πινέλα Simpsons!
Has thanked: 4717 times
Been thanked: 5906 times

Re: Στροπαρισμα Ναι αλλα πως ?

Δημοσίευση από Harry » πριν από 5 χρόνια

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

Κατ' αρχάς, να ευχαριστήσω και πάλι για όλες τις προηγούμενες συμβουλές τον Γιάννη και τον Νίκο. Πιστεύω ότι είναι πραγματικές χρήσιμες και, προσωπικά, με έχουν βοηθήσει στην βελτίωση του στρωσίματος της κόψης πριν το ξύρισμα.

Έχω όμως άλλο ένα ερώτημα: Ποια η χρησιμότητα του λινού υφάσματος από την άλλη πλευρά του λουριού; Κάπου διάβαζα ότι πρέπει να χρησιμοποιείται πριν από το στροπαρισμα, αποκλειστικά για τον καθαρισμό της λάμας από υπολείμματα μετάλλου προκειμένου να μην λερώνεται το δέρμα και ότι δεν έχει επίδραση στο στρώσιμο της κόψης. Τι ισχύει;

Χάρης

Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Has thanked: 218 times
Been thanked: 476 times

Δημοσίευση από y.v » πριν από 5 χρόνια

Kατα το ξύρισμα συσσωρεύονται στην κόψη του ξυραφιού νεκρά κύτταρα από την επιδερμίδα.
Αυτα είναι σαν ένας «ζελές» όποίος συγκρατεί την υγρασία, και μπορεί να μην φύγει με το ξέπλυμα και το σκούπισμα του ξυραφιού, με αποτέλεσμα να διαβρωθεί ο αιθέρας της κόψης. (κάτι που δεν φαίνεται μεν με γυμνό ματι, έχει όμως επιδραση στην ποιότητα του επόμενου ξυρίσματος)
Γι αυτό αμέσως μετα το ξυρισμα-ξεπλυμα -σκουπισμα, το περνάμε 5-6 φορες στο λινό, ώστε να αφαιρεθεί πλήρως αυτός ο «ζελές» με την υγρασία και να μείνει η κόψη πλήρως καθαρή και στεγνή.

Γιάννης B.

Άβαταρ μέλους
mitsos
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Has thanked: 1030 times
Been thanked: 1644 times

Δημοσίευση από mitsos » πριν από 2 χρόνια

Ένα ερώτημα κι από μένα ή μάλλον μια απορία. Το ξυράφι πρέπει να στροπάρεται (να περνάει από το λουρί κατά τα γνωστά) λίγο πριν το ξύρισμα, ή είναι το ίδιο αν τελειώνοντας το ξύρισμα το σκουπίζουμε το στεγνώνουμε κλπ και το περνάμε από το λουρί για να είναι έτοιμο για το ξύρισμα της επόμενης ή της παραεπόμενης μέρας έτσι ώστε να μην καθυστερούμε?

"Aut viam inveniam aut faciam "

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Αγαπημένος εξοπλισμός: Αγαπημένα: Ξυράφια από το Sheffield, σαπούνια Dimitri's και πινέλα Simpsons!
Has thanked: 4717 times
Been thanked: 5906 times

Δημοσίευση από Harry » πριν από 2 χρόνια

Προσωπικά δεν έχω δει διαφορά, αλλά επειδή έχω αρκετά ξυράφια και δεν μπορώ να θυμάμαι αν το έχω στροπαρει μετά από κάποιο διάστημα προτιμώ πριν από το ξύρισμα.

Χάρης

Link.2
Δημοτικό
Δημοτικό
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Δημοσίευση από Link.2 » πριν από 2 χρόνια

Το κύριο (40/50/60) κάνετο όπως ο μπαρμπέρης: πριν για να είσαι σίγουρος και να είναι φρέσκο.
Το λινό 4-5 φορές, άντε και καμμιά 10αριά στο πετσί μετά, είναι για να βεβαιωθείς ότι δεν έχουν μείνει υπολλείματα και είναι επίσης σωστό για μένα.

Το πολύ και το άσκοπο το στροπάρισμα όμως κάποιοι λένε ότι μπορεί να βλάψει ("στογγυλέψει") την ακμή.

Άβαταρ μέλους
captain_hx
Λύκειο
Λύκειο
Αγαπημένος εξοπλισμός: Straight Razors
Silvertips
Has thanked: 10890 times
Been thanked: 11520 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από captain_hx » πριν από 1 χρόνο

Το σπροπάρισμα στο λουρί με δυσκόλεψε αρκετά κυρίως για τους λόγους που αναφέρει ο Γιάννης στο δεύτερο ποστ και ίσως να κατέστρεψα τον αιθέρα στο Spikuson από το κακό στροπαρισμα.

Τώρα ακολουθώ την συμβουλή που δίνει ο Μάστρο Λίβη σε ένα από τα βίντεο του και απλώνω το λουρί στο τραπέζι για να είμαι βέβαιος ότι είναι σταθερό και ίσιο όταν στροπάρω.

ΗΛΙΑΣ

Κρείττον οψιμαθή είναι ή αμαθή - Σωκράτης, 469-399 π.Χ.

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Has thanked: 4811 times
Been thanked: 4806 times

Δημοσίευση από vsmirnios » πριν από 1 χρόνο

Ηλία μέχρι να συνηθίσεις, όχι πίεση και ταχύτητα.
Δύο συμβουλές από έναν συνταξιούχο μπαρμπέρη, που εμένα με βοήθησαν πολύ.

Ordo ab chao

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”