Χρηση μονωτικής ταινίας (ή μή) κατά το ΑΚΟΝΙΣΜΑ

Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Έχεις δίκιο σε αυτό που είπες φίλε μου, εγω το πρότεινα για να λυθούνε τα χέρια μόνο!Μετά μόνο σε καλά ξυράφια όπως πολύ σωστά είπες.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Dimitris Traditional
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Μαρ 2012, 00:04
12
Been thanked: 10 times

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑχχχχχχχχ :confused

Εάν χρησιμοποιήσω το λεπίδι μου Dovo (χωρίς εφεδρικό) αλλά το κάνω όπως δείχνουν όλοι ????

Και εάν πάρω Belgian Coticule πέτρα θα χρειαστώ και 10.000 (ή 12.000) Grit για λείανση ή κάνει μόνο η coticule (ίσως με sluring πετρα και μετά σκέτη με νερό) ????????????????????????????????????

Πράγματα που δείχνουν σχετικά απλά και ήξερα οτι είναι όμως πολύπλοκα , τελικά αποδεικνύονται ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥΠΛΟΚΑ.

Και παλι ευχαριστώ για τη διαρκή στήριξη και υποστήριξη
Άβαταρ μέλους
STRATOS
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 02 Δεκ 2011, 11:44
12
Been thanked: 4 times

Σε αλλους αρκει μονο η κοψη της Coticule και σε αλλους οχι, αλλοι προσπαθουν παντα για την πιο τελεια κοψη περνοντας και δοκιμαζοντας ολοενα και μεγαλυτερες σε grit πετρες, ειναι προσωπικο το θεμα,,,,
Για πρωτη πετρα coticule χωρις να εχεις καθολου εμπειρια η χωρις να σου εχεις δειξει καποιος μαλλον το βρισκω ρισκο, καθως θα πρεπει να υποβαλης το ξυραφι σε δοκιμασια προκειμενου να ανακαλυψης τα χαρακτηριστικα της πετρα σου, αργη-γρηγορη κτλ.
Οσο για την ταινια που ειναι και το αρχικο σου ερωτημα θα σου πω τα εξης,
Μια κοψη με πολυ μικρη γωνια (δηλ με οξεια γωνια) θα σου κοβει πολυ καλα αλλα δεν θα μπορει να κρατησει αυτα τα χαρακτηριστηκα για μεγαλο χρονικο διαστημα (αναλογως της χρησης),μια κοψη με μεγαλη γωνια (αμβλεια) δεν θα σου κοβει το ιδιο αλλα τα αποτελεσματα θα ειναι πιο μακροχρονια.
Καθε ξυραφι λοιπον ειναι σχεδιασμενο ωστε το πλατος της ραχης καθως και αποσταση της μεχρι την κοψη να δινει την καλυτερη δυνατον γωνια προκειμενου και να κοβει καλα αλλα και να διαρκει,ετσι με τα χρονια αυτη η γωνια παραμενει ιδια αφου το πλατος της ραχης, αλλα και η αποσταση μεχρι την κοψη μειωνεται ομοιομορφα,βαζοντας ταινια καταλαβαινεις οτι κρατας το πλατος της ραχης αμεταβλητο οποτε οσο περναει ο καιρος και τα...ακονισματα, η κοψη σου θα χειροτερευει αφου η γωνια θα μεγαλωνει, το φαινομενο αυτο θα εμφανιστει πολυ πιο γρηγορα σε ενα wedge ξυραφι....ομως μην σε μπερδευω αλλο, παρακαλω αυτα ειναι προσωπικες αποψης εαν κατι ειναι λαθος ας με συγχωρεσεται και η με πιο εμπειρια ας με διορθωσουν
EL_CAPITAN
Dimitris Traditional
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Μαρ 2012, 00:04
12
Been thanked: 10 times

Στράτο είσαι ΠΛΗΡΕΣΤΑΤΟΣ και σ ευχαριστώ.

Βοήθησες κατα πολύ στο να κατασταλάξω μα απλό τρόπο τόσο στην αρχική μου εντύπωση περί του πίο πρέπει να ναι το σωστό , όσο και στο να συνδιάσω την ορθότητα και πρακτική όλων των διαφοροποιημένων απόψεων των πολύ εμπειρότερων εμού φίλων που μου έδωσαν και του γιατί ασπάζεται καθ' ένας την κάθε άποψή του αυτή , αλλά και πού ενδεχομένως -αργότερα- θα μπορούσαν να μου φανούν χρήσιμες....

Σιγά σιγά μπαίνει σε τάξη το μυαλό μου σε σχέση με το ακόνισμα της λεπίδας.

Όπως είπα , στη Θεσ/νίκη ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ , από το να ακονίζω ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ τη λεπίδα.

Οπότε , ακόνισμα χωρίς μονωτική ταινία , στην πέτρα όλη η ράχη , μαλακά μεθοδικά και όμορφα. Καμιά σχετική συμβολή????

Εχω ενα Dovo Bismarck μόλις το πήρα "shave ready" από την εταιρεία κι ακόμα δεν το εχω "εγκαινιάσει" γιατί δεν έχω ακόμα strop και πέτρα και δεν θελω να το καταστρέψω απο λάθος μου , όμως εννοείται οτι πρέπει να το χρησιμοποιήσω κάποια στιγμή. Να το περάσω από πέτρα (έστω και μεγάλου grit 10.000+) έστω λίγο ή όχι?????? Ή μηπως απλά να στροπάρω στο δέρμα και να ξυριστώ??? (περνάει hanging hair test και ξυρίσει μέσα τον βραχίονά μου (από πάνω προς τα κάτω-όχι από κάτω προς τα πάνω)

Επίσεις τι πέτρα(ες) - grit θα πρότεινες εσύ για πρώτη(ες)?? Τι θα μου ήταν πιό ασφαλές και εύκολο να χρησιμοποιήσω????
Η Κρητική πέτρα με νερό αντί λάδι κάνει???? Ή είναι ακατάλληλη?????
Άβαταρ μέλους
STRATOS
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 02 Δεκ 2011, 11:44
12
Been thanked: 4 times

Δημητρη δεν ξερω εαν ειμαι πληρεστατος η οχι οπως σου ξαναειπα αυτα ειναι προσωπικες αποψεις αλλο μελος μπορει να εχει αλλη αποψη, επισης η χρηση ταινιας ειναι προσωπικο θεμα του καθενα παντως με ταινια εγω εχω παρατηρησει οτι ξυραφι δεν κυλαει ομαλα μαλλον καλλυτερα δεν γλυστραει ισως οπως θα επρεπε με αποτελεσμα ισως να βαλης μεγαλητερη δυναμη απο οτι πρεπει.
Ολοι οπως θα δεις σχεδον επειλεγουν μια πετρα οπως την Norton waterstone 4000/8000 για αρχικη, ειναι μια ευκολη πετρα με σταθερα grit, και μαλιστα για αρχη χρησιμοποιοντας μονο την πλευρα τον 8000 δεν νομιζω να κανεις ζημια.
Λαδι δεν βαζουμε στο ακονισμα μονο νερο πειραματα οχι τωρα που δεν ξερεις.
Η κρητικη πετρα ειναι μια φυσικη πετρα παλι με ακαθοριστο αριθμο κοπτικων στοιχειων (ειναι τι θα σου τυχη) δεν σου κανει για αρχη.
παντως δες και αυτοhttp://www.coticule.be/the-cafeteria/message/26869.html
Δυστηχως η ευτυχως το αθλημα του straight να ξερεις απαιτει εξοδα χρονο και μερακι η απογοητευση η καταστροφη και η επιτυχια ειναι μεσα στο παιχνιδι, καταλαβαινω οτι δεν θες να χαλασεις το ξυραφι σου,κανεις δεν το θελει, ομως πως θα κανεις εξασκησει η θα πρεπει να βαλεις αυτο το ξυραφι στο παιχνιδι η θα πρεπει να παρεις αλλο ενα πιο φθηνο για να μαθεις, δεν ξερω εαν σου δεινει θαρρος αλλα εμενα ολα τα ξυραφια μου ειναι παλια ξερω οτι δεν θα τα ξαναβρω ευκολα παρ'ολα αυτα τα ακονιζω μονος ισως τους κανω ζημια ισως οχι για μενα θεωρω οτι ειναι ενταξει με τα γενια που εχω για αλλον ισως οχι, δεν ειμαι εξπερ στο ακονισμα αλλιως θα εκανα αλλη δουλεια,ολοι παντα θα μαθαινουμε, θελω να πω και ζημια να κανεις να εισαι σε θεση να την αναγνωρισεις και να σταματησεις πρωτου χειροτερεψει προκειμενου να μπορεσει να διορθωθει, το dovo ειναι ενα ξυραφι που βρισκεται ξανα ευκολα εαν στην τελικη σου παθει κατι θα μπορεσεις να παρεις αλλο, προς θεου μην παρεξηγηθω δεν εχουμε λεφτα για πεταμα απλα ειναι καπως πιο ελπιδοφορο το οτι θα το ξαναβρεις.
Διαβασε και ενημερωσου οσο μπορεις πρην κανεις οτιδηποτε.
EL_CAPITAN
Dimitris Traditional
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Μαρ 2012, 00:04
12
Been thanked: 10 times

Φίλε Στράτο σ' ευχαριστώ πάρα πολύ γιατι με κατατοπίζεις απλά και κατανοητά , ο,τι πρέπει γιά τον κάθε αδαή αρχάριο :thnx

Εχω κι εγώ ακριβώς τις ίδιες απόψεις περί της χρήσης της λεπίδας μου και με αυτό το σκεπτικό είπα οτι θέλω συμβουλές πρίν τη χρήση , με την έννοια οτι εφ΄ όσον θα την βάλω στη "φθορα" , τουλάχιστον ας έχω την πληρέστερη δυνατή πληροφόριση.

Πάντως με ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και σίγουρα μου τόνωσες την "ξυριστική μου αυτοπεποίθηση"

Οσο και για την τυχόν αναπλήρωση της λεπίδας μου που λές , καταλαβαίνω τι λές και πως το λές και συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ. Άλλωστε γι αυτό έκανα και την συγκεκριμένη επιλογή , ωστε να χω μιά καλή μεν λεπίδα , σε ευρεία παραγωγή δε , γιά ευνόητους λόγους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”