Ακόνισμα wedge ξυραφιού!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Λοιπόν , έχοντας στη κατοχή μου αρκετά wedge ξυράφια , οι λεγόμενες "σφήνες" πρέπει να μάθω και να ακονίζω.Πριν κάτι ημέρες επιχείρησα να φρεσκάρω 2-3 απο τα ξυράφια που έχω με αποτέλεσμα τα 2 απο αυτά να μην έχω σωστό αποτέλεσμα.Έτσι αφού έχοντας διαβάσει διάφορa σε ξένα forum θα ήθελα να ακούσω και τη δική σας γνώμη πάνω σε αυτά τα ξυράφια.

-Τι τεχνική χρησιμοποιείται?
-Βάζετε επιπλέον πίεση απο τα απλά Hollow ground ξυράφια?
-Κάνετε συνήθως περισσότερα περάσματα?

Σε μια συζήτηση με ένα φίλο μου Αμερικάνο που είχαμε, μου είπε πως το κάθε ξυράφι απο αυτά μπορεί να χρειαστεί να συνδυάσεις 2 και τρεις τεχνικές μαζί ώστε να το φέρεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα.Επίσης μπορεί για ένα smiling wedge ξυράφι να ξεκινήσει να κάνει την απλή τεχνική The Regular X-stroke, βλέπε εδώ και να τελειώσει με τη Rolling X-stroke.Τέλος θα ήθελα να πω πως μου επισήμανε να δοκιμάσω τη Rolling X-stroke τεχνική που είναι πολύ καλή τεχνική για τέτοιου είδους ξυράφια!

Ξέρω ότι είμαστε λίγοι που ασχολούμαστε με πέτρες γι αυτό θα ήθελα τη συμμετοχή σας πάνω σε αυτό το θέμα, με λίγα λόγια να με βοηθήσετε να βελτιώσω τη τεχνική μου πάνω σε αυτά τα ξυράφια.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Ηλία, αν και δεν γνωρίζω καθόλου αυτό που ζητάς, βρήκα αυτά τα βίντεο που ίσως σε βοηθήσουν. Αν μπορέσω να βρω και κάτι άλλο θα ενημερώσω!

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Μπράβο Αντώνη καλά έκανες και τα ανέβασες τα βίντεο!Τα έχω δει τα συγκεκριμένα αλλά πιστεύω ότι η χρήση και των δύο χεριών είναι λάθος, ας πουνε και οι άλλοι ακονιστές τη γνώμη τους!
Κάπου έχει και άλλα , θα τα βρω και θα τα ανεβάσω!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Ηλία δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά βρήκα και αυτό το site. Έχει και κάποια e-mail για περισσότερες πληροφορίες αν δεν βγάλεις άκρη. Μακάρι να το ήξερα το θέμα και να σε βοηθούσα περισσότερο.

Σημ: Όπως καταλαβαίνεις, επειδή μαζευόμαστε σιγά σιγά αρκετοί φανατικοί (boltsis fan club), κάνω ότι μπορώ για να δούμε κανένα βιντεάκι καινούργιο! :megagrin
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

To ακονισμα πρεπει να γινεται μονο με ενα χερι και με το βαρος του ξυραφιου , εαν βαλουμε πιεση η ταση δεν θα ειναι ομοιομορφη και θα ειναι περισσοτερη στην πλευρα που εχουμε τα δακτυλα μας , Μην σας παραξενευει το γεγονος οτι καποιοι χρησιμοποιουν και τα δυο χερια , η χρηση του δευτερου παιζει τον ρολο του οδηγου και κατευθυνει χωρις φυσικα καθετη πιεση αλλα παραλληλη προς την πετρα . Δεν ειναι κακο αλλα θελει εμπειρια για να μην ασκειτε πιεση προς τα κατω .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

@ wolfy σε ευχαριστώ για τη προσπαθειά σου έστω και ας μην ασχολείσαι με το συγκεκριμένο θέμα!!Εύχομαι και είναι θέμα χρόνου πιστεύω να φτάσεις σε σημείο να ακονίζεις ξυράφια και μάλιστα wedge :megagrin γιατί βλέπω το έχεις μεράκι.Ήδη αν θυμάμαι καλά έχεις μια Dovo σαβέτα και έχεις κάνει κάμποσα ξυρίσματα.Δε θυμάμαι να πήρες straight razor, είναι το επόμενό σου βήμα και εκεί θα νιώσεις το απόλυτο!

@ Nίκο συμφωνώ μαζί σου για τη χρήση των δύο χεριών , αν θες να πεις και 1-2 λόγια για το πως να ακονίζουμε wedge ξυράφια, τι τεχνικές χρησιμοποιείς θα ήταν πολυ χρήσιμα!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Ηλια ισως αυτο βοηθησει λιγο

http://www.coticule.be/wedges.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://straightrazorplace.com/srpwiki/i ... dge_honing" onclick="window.open(this.href);return false;

" onclick="window.open(this.href);return false;
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Κάτι άλλο τώρα, πως μπορώ όταν ακονίζω το ξυράφι μου στις 4000/8000κ να δω ότι είναι έτοιμο για να συνεχίσω στη πέτρα τελειώματος και στα άλλα τελευταία?Τι ένδειξη έχετε εσείς?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Hλια μπορεις εαν εχεις ενα παλιο πινελο να κανεις το τεστ τριχας , εαν δεν κοβει την τριχα πινελου που ειναι χοντροτερη απο τα μαλια μας τοτε θελει και αλλο , εαν την κοβει σε ολο το μηκος της λαμας τοτε κατα πασα πιθανοτητα στο τελικο φινιρισμα θα εισαι ενταξει και με λεπτοτερη τριχα . Επισης το νυχι και το βρεγμενο δακτυλο δινουν καποιες ενδειξεις . Εγω παντως σταματαω εκει που νομιζω κανω ενα ξυρισμα και
αξιολογω εαν θελει και αλλο οποτε εαν χρειαστει με λιγα περασματα ειμαι οκ και δεν εχω το προβλημα του
υπερακονισματος .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Έτσι θα το δοκιμάζω και εγώ, με χοντρότερη τρίχα.Γενικά δε μπορούσα να καταλάβω πότε έπρεπε να σταματήσω, το κοιτούσα με λούπα, έκοβα κάποιες τρίχες απο το χέρι μου.Τώρα που το θυμήθηκα έχω ένα συνθετικό πινέλο, πιστεύω θα κάνει για τέτοιες δοκιμές!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”