ακόνισμα ξυραφιού

Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Αυτό το ισπανικό μαγαζί το που έχει πολύ καλές τιμές και έκπτωση 15% ?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Δεν νομίζω ότι προσφέρει υπηρεσίες ακονίσματος.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
bono
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 02 Δεκ 2016, 10:09
7
Τοποθεσία: Κρήτη
Has thanked: 670 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 56

Αρχικά ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδιά για τις γνώσεις που μας προσφέρουν, διαβάζοντας ολόκληρο το νήμα αντιλήφθηκα πόσο τεχνική διαδικασία είναι το ακόνισμα του ξυραφιού και μου "ξυραφίστηκε" ο ενθουσιασμός του να καταστήσω shave ready το ξυράφι του παππού που ανέφερα σε άλλο νήμα οπότε μάλλον θα μείνει στο ράφι να περιμένει κάποια στιγμή να σταλεί στο εξωτερικό για ποιοτικό ακόνισμα μια κι όπως τα λέτε δυστυχώς στην Ελλάδα δεν...
Γιάννης :auto-sportbike:
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Κάνοντας αναπαλαίωση σε 2 παλιά straight razors, αγόρασα πολλά γυαλόχαρτα και ξεκίνησα τα τα τρίβω για να φύγουν σκουριές και σιγά σιγά να γυαλίσουν. Το ένα είχε και θεματάκια στη λεπίδα με μικρά σπασιματάκια. Ξεκινώντας από χοντρό γυαλόχαρτο και φτάνοντας μέχρι 1500 και 2000 γυαλόχαρτα (τα τελευταία και με νερό) διαπίστωσα ότι τα σπασιματάκια είχαν φύγει και η λεπίδα είχε γίνει αρκετά κοφτερή (το κατάλαβα όταν μου έκανε μια βαθιά χαρακιά στο δάχτυλο :D ). Έχει δοκιμάσει κανείς αρχικό τρόχισμα με γυαλόχαρτο 2000 πχ και νερό; Σκέφτομαι να κόψω ένα κομμάτι, να το κολλήσω σε ένα πλανισμένο ξύλο και να δοκιμάσω να φτιάξω κόψη με το γυαλόχαρτό (αντί για πέτρα 1000 grid δηλαδή) και μετά να πάω στην coticule για συνέχιση ακονίσματος. Το έχει δοκιμάσει κανείς; Πιστεύεται ότι θα πετύχει; Τα νούμερα που έχουν από πίσω τα γυαλόχαρτα είναι τα ίδια με τους βαθμούς grid μιας πέτρας;
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Βασίλη δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα που θα έχεις. Σε φόρουμ του εξωτερικού γίνονται αρκετές αναφορές για ακόνισμα σε lapping film που ουσιαστικά είναι ένα είδος γυαλόχαρτου.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Δεν εχουν σχεση τα νουμερα του γυαλοχαρτου με τις πετρες ειναι αλλη αδροτητα.
Σε αναπαλαιωση πρεπει να ξεκινησεις με πετρα κατω απο 1000 διαφορετικα δεν ξερω ποση ωρα θα χρειαστεις στην 1000.
Επειτα απο την 1000 στην βελγικη ειναι μεγαλη αποσταση κανε τουλαχιστον πολυ παχια λασπη .
Εγω πλεον σε αναπαλαιωση παω 400 - 1000 - 3000- βελγικη με αρκετη λασπη - 8000 - και πισω βελγικη με λιγη λασπη και μχρι να φτασω σε σκετο νερο.
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα δοκιμάσω και θα σας ενημερώσω αν και νομίζω πως χωρίς πέτρα κάτω από 1000 και 1000, όπως λέει και ο Νίκος, δύσκολο να έχω αποτέλεσμα.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

bill3377 έγραψε:Τα νούμερα που έχουν από πίσω τα γυαλόχαρτα είναι τα ίδια με τους βαθμούς grid μιας πέτρας;
Στον πίνακας που ακολουθεί υπάρχει αντιστοιχία των grit που χρησιμοποιούνται στα γυαλόχαρτα (στήλη FEPA-P) με τα grit που συναντάμε στις πέτρες (στήλες Chosera και Shapton). Θεωρητικά, ένα γυαλόχατρο Ρ2000 θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί στη θέση μιας 1000άρας πέτρας.

Εικόνα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Χαιρετώ και σε αυτό το θέμα του forum.
Χτες έλαβα πέτρες ακονίσματος (συνθετικές TAIDEA 1000-3000-8000-10000), 2 golden dollar 66 κι 1 shave ready zy 430. Είχα επίσης και 2 ζωνάρια ακονίσματος από το MOMPSO.
Όλα αυτά με σκοπό να κάνω εισαγωγή στον κόσμο του παραδοσιακού ξυραφιού και του ακονίσματός του.

Στρώθηκα να ακονίσω το 1 gd66, έκανα αιχμή πιο καλή από αυτή του shave ready zy, έκανα και το 1ο μου ξύρισμα. Δε λέω πως δεν ξυρίστηκα αποδεκτά, αλλά καμιά σχέση με την ss ή έστω τις άλλες σαβέττες. Προφανώς το ακόνισμά μου δεν ήταν αρκετά καλό. Υπάρχει κάποιος τρόπος που το ελέγχετε πριν καταλήξει η λεπίδα στο πρόσωπο;
Επίσης τι θα προτείνατε; Να το ξαναακονίσω απ την αρχή (απ τη 1000άρα πέτρα 40 πάνω κάτω απ την κάθε πλευρά, μετά 30,20,10 και μετά καμια 20αρία χιαστί κι ύστερα στην επόμενη) ή να πάρω κάποια άλλη πέτρα να το συνεχίσω;

Σήμερα το ξανακόνισα με τις 8000 και 10000 αλλά δε μπορώ να το δοκιμάσω ακόμα καθώς θέλει κάποιες ώρες ακόμα το πρόσωπο.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Καλός ήρθες στον μαγικό κόσμο της φαλτσέτας και των παρελκομένων αυτής.
Ας αρχίσουμε από τα εύκολα, δεν χρειάζεται να πας πάλι στην 1000 αλλά θα πρέπει να σπάσεις την κόψη. Θα έχεις δει βίντεο που την σπάνε στην πέτρα, εμένα δεν μου αρέσει αυτός ο τρόπος γιατί αφήνει οριζόντιες χαρακιές στην κόψη. Σε ένα χοντρό ποτήρι ή μια κούπα θα κάνεις μια χαρά την δουλειά σου. Και ξεκινάς από την 3000 με ότι διαδικασία θέλεις.
Για να σιγουρευτείς ότι έχεις κόψη (bevel set) θα χρειαστείς έναν καλό μεγεθυντικό φακό για ωρολογοποιούς ή ένα ηλεκτρονικό μικροσκόπιο με μεγέθυνση από χ50 και πάνω. Τα ίδια λεφτά έχουν μην σου πω ότι το μικροσκόπιο μπορεί να είναι και φθηνότερο.
Το να μετράς 40,30,20,10 κλπ. Είναι καλό, γιατί ότι κάνεις από την μία πλευρά, πρέπει να κάνεις και από την άλλη, αλλά είναι ενδεικτικό, υπάρχουν πολλοί λόγοι που θα πρέπει να κάνεις περισσότερα ή λιγότερα περάσματα. Αναφέρω μερικούς. Σκληρότητα μετάλλου, ποιότητα μετάλλου, ποιότητα πέτρας, άσκηση πίεσης της φαλτσέτας πάνω στην πέτρα.
Πρέπει να γνωρίζεις πως η γωνία ξυρίσματος της φαλτσέτας είναι μικρότερη από την γωνία της σαβέττας. Προσωπική μου άποψη είναι ότι, όσο καλά και να είναι ακονισμένη μία φαλτσέτα, δεν μπορεί να πιάσει την κόψη ενός ξυραφιού DE ή SE και είναι καθαρά θέμα πάχους μετάλλου.
Πιστεύω αυτά που έγραψα να σου φανούν χρήσιμα και σίγουρα θα απαντήσουν και πιο έμπειροι στον χώρο μας.
Ordo ab chao
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”