ακόνισμα ξυραφιού

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Χαχαχα φιλε μου Ηρακλη αυτα που λεω για το τεστ της τριχας ειναι φυσικα υπερβολη. Αν και τοχω δει (οχι ετσι ακριβως) στο διαδικτυο. Το τεστ της κοπης τριχας (ξυρισματος) στο χερι δεν το περναει ικανοποιητικα. Χωρις πιεση πρεπει να το περασει 2-3 φορεςε με αυξημενη γωνια για να τα κοψει. Και οχι παντα. Και οσον αφορα τη γνωση του αντικειμενου εχεις απολυτο δικιο. 100%. Απλα λεω μην βρεθει καποιος ελεημων φιλος (χαχαχα αστειευομα) γιατι εγω δεν προκειται να το κανω. Θα το ξαναπαω στν Ποριχη μαλλον και θα ειμαι εκει.
Σε οτι αφορα την αντιπαραθεση εαν ειχα την κακη αποψη για ολους εδω μεσα (ποσο μαλλον με τους διαχειριστες) δεν θα ημουν εδω. Ειλικρινα ποτε δεν μου περασε και δεν μου περναει απο το μυαλο.
"Aut viam inveniam aut faciam "
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

μη το λες .αναλογα την αντιπαραθεση. :D ο herco οπως και να χει ειναι ανωτερος ανθρωπος. :handgestures-salute:
:btt
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Κοίταξε να δεις κάτι. Η αντιπαράθεση και με κακή πρόθεση να είναι υπάρχει ο παράγοντας της ωριμότητας από τον άλλον (εκτός αν η κακή προθεση είναι και από τους δύο ή περισσότερους αν εμπλέκονται) που συμβιβάζει τα πράγματα και υποχωρόντας. Από τις χαρακτηριστικώτερες περιπτώσεις επίδειξης ωριμόρητας είναι αυτός. Βέβαια πάντα υπάρχουν όρια που αν ξεπεραστούν ... χέσε μέσα που λένε! Όμως σε μία κοινότητα με κοινό πάθος όπως είναι εδώ και κυρίως που δεν "εμπλέκονται" τομείς επιδεκτικοί και χαρακτηρισικοί στην υποκειμενικότητα (όπως πχ η τέχνη κλπ κλπ) τέτοια στοιχεία και κρούσματα μάλλον περιθωριοπιούνται και απομονώνονται και κυριαρχεί το ποτάμι.
Τώρα για τον herco τι να πει κανείς.. Μια χαρά ευγενής άνθρωπος είναι.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ωραία λοιπόν. Για να μην το ξαναστείλω στον Πορίχη και να μην αρχίσουμεα κανα ατέλειωτο πέρα δώθε, θα μου δώσετε μια συμβουλή επειδή το μαχαίρι είναι σίγουρα τροχισμένο σε σχέση με αυτό που ήταν από τη μάνα του αλλά δεν με ικανοποιεί, να πάρω μία πέτρα βελγική και να αρχίσω σιγά σιγά να την παλεύω με σκέτο νεράκι μέχρι να δούμε τι θα γίνει? Ή να πάρω μία συνθετική σε πολλά grit πχ 15000 και να το προσπαθήσω?
Εν τω μεταξύ ένα θέμα είναι πως μπορώ να καταλάβω ή μάλλον πιο σωστά σαν έκφραση να πιστοποιήσω την ακριβή κατάσταση της κόψης του ξυραφιού και κατά συνέπεια να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα για το τί πέτρα χρειάζεται.Πάντως εγώ προσωπικά με δεδομένη βέβαια την μικρή εμπειρία μου θα το ήθελα να κόβει λίγο ακόμα. Να κόβει σαν ξυράφι δλδ να πέρνει τις τρίχες χωρίς καθόλου ή έστω με πολύ μικρή πίεση.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Για εμένα το καλύτερο είναι να το πας σε κάποιον συμφορουμίτη που ξέρει και αν γίνεται να δεις και ολας από κοντά ώστε να μάθεις.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ας μου πει κάποιος και έφυγα... Γιατί αν μη τι άλλο και το ξυράφι (J.A.Henkels) είναι καλό, και δεν θέλω να πάει ουσιαστικά χαμένο.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Αγαπητέ φίλε mitso γιατί δεν δοκιμάζεις μια παστούλα πρώτα (οξείδιο του χρωμίου) που είναι και φτηνή και μετά βλέπεις.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ειλικρινά δεν έχω αντίρρηση. Όμως επειδή είμαι ντίπ (!) άαχετος σε ότι αφορά αυτές τις διαδικασίες (ξέρω μόνο να ξυρίζομαι) αναμένω οδηγίες...
Νομίζω όμως ότι θέλει λίγο ακόνισμα. Λίγο ακόμα από αυτό που του έδωσσε ο ακονιστής.

Added in 4 minutes 37 seconds:
Με την ευκαιρία και πάντα νομίζω on topic να ρωτήσω, δεν υπάρχουν βίντεο (όχι μόνο για το ακόνισμα αλλά γενικά σε ό,τι αφορά..) στα ελληνικά?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Χωρίς να είμαι σίγουρος μάλλον όχι.
Αλλά να σου πω την δικιά μου εμπειρία γιατί και γω νέος είμαι.
Όταν μετά από τρεις μήνες το ξυράφι άρχισε να στομώνει άρχισα να βλέπω αμέτρητα βιντεάκια γύρο από το θέμα .
Κατέληξα στην συμβουλή του πλέον γνωστή Linn Abrams όταν το ξυράφι είναι στο 80 % πρώτά πάστες και αφού σταματήσουν να λειτουργούν και οι πάστες τότε πέτρες.
Που οι πέτρες από μονές τους είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο.
Εγώ αγόρασα μια ολόκληρη σειρά από πέτρες και 5-6 ξυραφιά των 5 ευρώ τα 4 τα κατέστρεψα τα δυο κόβουν σαν διάολοι.
Γιατί σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να έβαζα το DOVO για ακόνισμα χωρίς να έχω ιδέα.
Μέχρι πρότινος μπορούσα να ακονίσω πολύ καλά μόνο μαχαίρια τώρα θα μάθω και ξυράφια.
Και μία συμβουλή για να μην κάνεις το ίδιο λάθος με μένα. Όταν λένε πίεση εννοούν ροπή στρέψης, και όχι πάτημα του ξυραφιού και αυτή είναι πολύ λίγη έως μηδαμινή.
Καλύτερα περισσότερα περάσματα χωρίς πίεση παρά λιγότερα με πίεση. Αν πιέσεις 99% θα χαλάσεις το μαχαίρι και δεν θα το φτιάξεις.
Αυτά τα ολίγα πιστεύω να σε βοηθήσουν.
Ordo ab chao
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

...και Shave Ready το Henckels...
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Ο προηγούμενος ο "μάστορας" δεν τάξερε καλά τα γράμματα: Η άλλη πλευρά (όχι αυτή που φαίνεται στην φωτό 6) δεν ήταν σωστά φαγωμένη (δεν τόνε γνωρίζω, αλλά ούτε αυτός, ούτε εγώ πιστεύουμε στην ταινία και δεν θα μπω στο φλέγον αυτό θέμα...) με αποτέλεσμα να είναι straight μόνο κατ'όνομα και να μην μπορεί ούτε να φρεσκαριστεί σωστά.
Ας αφήσουμε το ότι ούτε η κόψη του δεν με ικανοποιούσε οπότε την ξήλωσα και το πήρα από την αρχή λιμάροντας πρώτα το spine στην 800άρα (~1K) και βάζοντας κατόπιν δικιά μου κόψη.


Naniwa ss 800(/1k) - Naniwa ss 5k(/6k) - καμβάς και λουρί - Coticule απο medium slur μέχρι κάτω από τρεχούμενο νερό - λουρί - TI white paste - Cr2O3 - λουρί...
Πρέστο!!!



Ξυρίζει; - Ναι, ξυρίζει και φυσάει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”