ακόνισμα ξυραφιού

Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Βασίλη τη κόψη γιατί τη σπάμε;
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Ευχαριστώ για την απάντηση vsmirnios.
Κατ αρχάς να πω πως πριν δω την απάντησή σου προχώρησα σε εκ νέου ακόνισμα. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να δω τη συμβουλή σου για να φάω την αιχμή. Το χα δει σε βίντεο ακονίσματος αλλά νόμιζα πως το κάνουν για να δείξουν πως φτιάχνεται η αιχμή εξ αρχής. Όπως ρωτάει κι ο καπετάνιος, ποιος ο λόγος γι αυτό;

Κατά τα άλλα προχώρησα σε πιο βαρύ ακόνισμα αυτή τη φορά, ξεκινώντας από 100 και πέφτοντας ανά 20. Δυστυχώς ούτε αυτή τη φορά το αισθάνθηκα αρκετά αιχμηρό στο ξύρισμα που δοκίμασα. Τράβαγε τόσο που το 2ο χέρι το κανα πάλι με την ss. Ίσως όπως λες να πρέπει να μην αναμένω το ξυράφι τόσο κοφτερό όσο οι σαβέττες. Έχει πάντως μια αίσθηση μεγάλης ασφάλειας καθώς ξυρίζομαι, και όπως λες η γωνία είναι σχεδόν οριζόντια, ξάπλα στο πρόσωπο, γιατί αλλιώς ερεθίζει. Μετά από αυτή νομίζω πως και τη σαβέττα την πήγα με την ίδια γωνία και καλό μου έκανε.

Θα πρότεινες να δοκιμάσω και με κάποια φυσική πέτρα; Ίσως η Coticule ή αυτή εδώ ή κάποια άλλη θα δώσουν καλύτερο αποτέλεσμα ή αρκεί η 10k;

Σε πρώτη φάση θα χαλάσω σε 1 ποτήρι την αιχμή και θα ξαναξεκινήσω απ την 3000 πάντως. Να βάλω και ταινία στη ράχη, γιατί έχει φαγωθεί αρκετά, ή είναι για άλλες περιπτώσεις αυτό;
Εικόνα
Εικόνα
Δεν ξέρω αν βοηθάνε οι φωτογραφίες αλλά τις βάζω.

Added in 17 minutes 49 seconds:
Περιμένω κι ένα μικροσκόπιο αν και δεν ξέρω ακριβώς τι μορφή πρέπει να χει το bevel. Όταν έρθει θα μπορώ να ελέγχω τις αλλαγές τουλάχιστον.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Φίλε Sitalkas από τα γραφόμενά σου καταλαβαίνω ότι έχεις παρακολουθήσει τα βίντεο του Anthony Esposito. Η εν’ λόγο διαδικασία θέλει πολύ προσοχή, γιατί θα κάνεις ζημιά στο ξυράφι. Όπως έκανες. Εγώ με αυτήν την διαδικασία χάλασα δύο.
Στο ερώτημα σου και του Ηλία, η απάντηση είναι ότι με αυτό τον τρόπο σπάμε τον αθέρα της κόψης ουσιαστικά, για να είμαστε σίγουροι ότι η νέα κόψη θα είναι όπως πρέπει εκ νέου. Προσοχή την κόψη την σπάμε όταν ακονίζουμε την φαλτσέτα από την αρχή και όχι όταν την φρεσκάρουμε.
Ταινία: μεγάλο θέμα, οι απόψεις είναι πάρα πολλές (θετικές – αρνητικές)και δυστυχώς όλες σωστές. Όταν ακονίζεις με ταινία είναι σίγουρο ότι μετά από κάποιο διάστημα(εξαρτάτε πόσο συχνά ακονίζεις), θα αλλάξεις την γεωμετρία της φαλτσέτας. Γι’ αυτό και οι περισσότεροι παλαιοί χρήστες δεν την θέλουν. Όταν όμως είσαι νέος στο άθλημα και δεν μπορείς να υπολογίσεις την πίεση, που πρέπει να ασκήσεις, θα καταστρέψεις την ράχη με αποτέλεσμα αλλαγή και πάλι της γεωμετρίας. πρότασή μου μέχρι να μάθεις πόση πίεση χρειάζεται η κάθε φαλτσέτα χρησιμοποίησε ταινία.
Για φυσική πέτρα είναι πολύ νωρίς, κατά την ταπεινή μου άποψη, μάθε πρώτα με αυτές που έχεις και μετά αποφασίζεις για φυσική.
Αν δεν έχεις κάποιο μέσο να δεις την κόψη, μην κάνεις τίποτα, το πιο πιθανό είναι ότι δεν ολοκλήρωσες την κόψη στην 1Κ πέτρα.
Πρώτα πρέπει να σιγουρευτείς ότι οι πέτρες σου είναι 100% επίπεδες. Αν όχι πρέπει να τις επιπεδώσεις, πώς θα το πετύχεις αυτό; υπάρχει ο ακριβός και ο φθηνός τρόπος εσύ αποφασίζεις. Ο ακριβός τρόπος είναι η αγορά μίας μεταλλικής διαμαντόπλακας (DMT). Ο φθηνός τρόπος είναι η αγορά μίας πλάκας γρανίτη και αρκετά γυαλόχαρτα νερού. Και για τις δύο περιπτώσεις υπάρχουν πολλά βίντεο στο YouTube.
Αυτά για τώρα έπεται συνέχεια.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Ευχαριστώ και πάλι vsmirnios.
Έχω δει και τα δικά του βίντεο, είναι αλήθεια, όπως και αρκετά άλλα. Τελευταία πήρα ως οδηγό τον Adventures in wet shaving. Τώρα κι αν χάλασε 1 gd δε χάλασε κι ο κόσμος, γι αυτό ξεκίνησα με αυτά βασικά. Τις πλάκες τις ίσιωσα με 1 αντίστοιχη διαμαντόπλακα της taidea που πήρα για το ακόνισμα μαχαιριών. Φθάρθηκε κι αυτή λίγο αλλά ok.
Θα περιμένω λοιπόν να παραλάβω και το 50x για να ελέγχω την αιχμή, και την επόμενη θα ξαναδοκιμάσω με το gd που ξεκίνησα αλλά με ταινία ώστε να μη φάω άλλο τη ράχη, κι αφού του φάω τη μύτη.
Θα αναφέρω τις εξελίξεις. ;)
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Καλή επιτυχία, αν θέλεις, για να καταλάβεις ότι η πέτρα σου ακονίζει σε όλο το μήκος ή ότι τα ξυράφι δεν είναι στραβό, πέρασε με έναν μαρκαδόρο την κόψη πριν ξεκινήσεις. Αν χαθεί το σημάδι του μαρκαδόρου τότε ίσε σε καλό δρόμο αν όχι μπορείς να καταλάβεις που να δώσεις περισσότερη προσοχή. Και όχι πίεση.
Ordo ab chao
stergios

Μια αλλη σχετικα φτηνη λυση ειναι να βρεις μια πλακα μεταλλου μασιφ κραματος αλουμινιου η χυτοσιδηρου το πλανιζεις, του βαζεις γυαλοχαρτα νερου, κανεις ενα δικτυωτο γραφημα στην πετρα κ ξεκινας. Θεωρητικα στεκει... Σε μια επιφανεια γυαλιου οπως ενα κομματι παχυ απο τζαμι βιτρινας? Δεν ειναι ισια?
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Διαβάζω περί ακονίσματος και ότι πολλοί αρχίζουν σπάζοντας την κόψη στην πέτρα ή ακόμα καλύτερα σε ένα γυάλινο μπουκάλι π.χ. και δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω πώς ακριβώς γίνεται. Στα σχετικά βίντεο βλέπω ότι ξεκινάνε το ακόνισμα πάνω στην πέτρα απευθείας (εντάξει 3-4 έχω δει). Απ' όσο διάβασα παραπάνω είναι απαραίτητο να σπάσουμε την κόψη πριν ξεκινήσει το ακόνισμα (για ακόνισμα απ' την αρχή, όχι για φρεσκάρισμα). Ακόνισμα απ' την αρχή πότε χρειάζεται; Μόνο σε παλιά φαλτσέτα που θέλουμε να την κάνουμε shave ready; Φαντάζομαι και σε καινούρια θα χρειαστεί κάποια στιγμή, είτε αν αποφασίσουμε να την κάνουμε εμείς shave ready με το που την αγοράσουμε είτε αφού περάσουν 6-7 μήνες χρήσης; Στην περίπτωση της καινούριας το φρεσκάρισμα είναι περίπου ανά μήνα;

Επίσης στην πράξη πώς γίνεται το σπάσιμο της κόψης (είτε σε πέτρα είτε σε κάποιο γυαλί); Υπάρχει κάποιο σχετικό βίντεο;
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

FSword εύλογα τα ερωτήματα σου.
Κόψη στο ξυράφι (bevel setting) κάνεις μία φορά, δηλαδή ακόνισμα σε πέτρα 1000 Κ η πιο κάτω αν το ξυράφι είναι πολύ χάλια, Από εκεί και πέρα όταν θα ξανά ακονίσεις το συγκεκριμένο ξυράφι μπορεί ‘άνετα να ξεκινήσεις από όποια πέτρα σε πιο μεγάλα Grit έχεις. Είναι καθαρά προσωπική επιλογή, το αν θα σπάσεις την κόψη ή όχι. Είσαι σίγουρος για το ακόνισμα σου δεν την σπας, δεν είσαι σίγουρος την σπας για να σιγουρευτείς ότι οι δυο πλευρές τέμνονται απόλυτα στην κορυφή και μετά συνεχίζεις. Και μέχρι να σιγουρευτείς για όλα τα παραπάνω, προτείνω ταινία στην ράχη του ξυραφιού.
Ordo ab chao
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ακόμα είμαι εντελώς αρχάριος. Δεν έχω πάρει καν φαλτσέτα. Θα ξεκινήσω με τη μέθοδο που έχει αναφερθεί, δηλαδή να πάρω μια φτηνή φαλτσέτα (έχω παραγγείλει μια gold dollar), να τη στομώσω και ν' αρχίσω να εξασκούμαι μερικές βδομάδες για να συνηθίσω την κίνηση πριν πάρω κάτι της προκοπής.

Διαβάζοντας όμως βλέπω ότι αν θες ν' ασχοληθείς σοβαρά κάποια στιγμή θα πρέπει ν' αρχίσεις ν' ακονίζεις (αλλιώς τη στέλνεις έξω κάθε λίγο πράγμα που δεν έχω διάθεση να κάνω). Άρα λοιπόν με δεδομένο ότι θα πάρω καινούριο μαχαίρι και - προφανώς - θα φροντίσω για αρχή να είναι shave ready, μετά το εξάμηνο (που ελπίζω να έχω εξασκηθεί τόσο ώστε τουλάχιστον να μην το χαλάσω), η λεπίδα θα χρειαστεί "σπάσιμο"; Ή ακόνισμα από 4000 grit π.χ.; Γενικά θα χρειαστεί ποτέ σπάσιμο αν υποθέσουμε ότι τη φροντίζω τακτικά;

Από περιέργεια, το σπάσιμο της λεπίδας σε γυαλί πώς γίνεται;
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Για να μην τα μπερδέψεις κράτα μία σειρά.
Εάν αγοράσεις shave ready ξυράφι πρόσεχε το πέρασμα στο λουρί. Μπορείς πολύ εύκολα να καταστρέψεις τον αθέρα κατά λάθος, επειδή δεν έχεις συνηθίσει την τεχνική.
Ένα δεν έχεις τρόπο να μάθεις πως ακονίστηκε το ξυράφι, θα πρέπει να σπάσεις την κόψη (όταν θα έρθει η ώρα του)για να αποφύγεις το φαινόμενο διπλής κόψης (double bevel).
Πολλοί φτιάχνουν κόψη με πέτρα 4000Κ, αλλά θα σου πάρει αρκετό χρόνο. Μην βιαστείς γιατί θα αποτύχεις. Το συγκεκριμένο άθλημα δεν είναι επιστήμη, αλλά όπως όλες οι χειρωνακτικές τέχνες θέλουν υπομονή και επιμονή. Καλή επιτυχία σου εύχομαι.
Ordo ab chao
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”