ακόνισμα ξυραφιού

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22427 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Μερικές φωτο από το πρωϊνό ακόνισμα του μαχαιριού του Μήτσου:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Πρωταγωνιστές: Νίκος (hero) στον ρόλο του Αρχιακονιστή, εγώ στον ρόλο του βοηθού ;)

Χρησιμοποιήθηκαν: Naniwa 1000, Kai 3000, Naniwa 5000, Coticule, πάστες οξείδιο σιδήρου και οξείδιο χρωμίου. Τελικά περάσματα σε λουρί-κουπί.

Η όλη διαδικασία κράτησε περίπου μιάμιση ώρα.

Παρατηρήσεις: Το μαχαίρι δεν έκοβε καθόλου, η κόψη ήταν πολύ μικρή τόσο που ήταν δύσκολο να την δεις με γυμνό μάτι. Κάποια κυκλικά σημάδια πάνω στο μαχαίρι τα αποδώσαμε σε χρήση τροχού (δίδυμου;)...

Κάναμε μπόλικα περάσματα στις συνθετικές με συχνά πισωγυρίσματα. Για να πω την αλήθεια δεν τα μετρούσα, απλά κατά καιρούς δοκιμάζαμε στον αντίχειρα. Coticule με παχιά λάσπη, με αραιή και τέλος κάτω από τρεχούμενο νερό. Πάστες και στροπάρισμα.

Το αν και κατά πόσο πετύχαμε θα μας το πει ο Δημήτρης όταν το παραλάβει και ξυριστεί.

ΥΓ1. Ελπίζω να δει ο Νίκος το post και να προσθέσει ότι τυχόν παρέλειψα ή μου διεφυγε...

ΥΓ2. Οι φωτογραφίες είναι από κινητό και μια μικρή compact οπότε... μη βαράτε! ;)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μπραβο σας κυριοι για την κινηση σας !
Εικόνα
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Ωραιότατα πράγματα!
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Ο PhD Γιαννης τα ειπε ολα , να προσθεσω μονο οτι ειχε και ενα προβληματακι στην ακρη προς την μυτη που δεν εκοβε καθολου. Η αληθεια ειναι για να μην κακολογουμε κανεναν αδικα το μαχαιρι ηθελε πολυ ωρα δουλεια και ενα καταστημα δεν μπορει να χρεωσει εργατοωρα για ενα ξυραφι . Θα επρεπε ομως να μην το αναλαβει .
Τελος παντων ελπιζω ο φιλος Mitsos να το ευχαριστηθει .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Με αυτό το κείμενο θέλω να εκφράσω δημόσια τις θερμότατες ευχαριστίες μου στους δύο φίλους συνξυριστές (ο ένας ο hero είναι παλιός συμφορουμίτης από φωτογραφικό φόρουμ και όπως φαίνεται με θυμόταν) για την πρωτοβουλία τους. Δεν περιγράφεται το πόσο τους ευχαριστώ.
Επιφυλάσσομαι με όλη μου την ειλικρίνεια να τους ανταποδώσω σύντομα...
Επίσης σε έναν άλλο τομέα που αποδίδω είναι στο κρασί!!! (χαχαχαχαχαχαχα) οπότε εκεί να δείτε επιφυλάξεις!!!
Και πάλι τους ευχαριστώ δημόσια και από βάθος καρδιάς.

ΥΓ1 Λέει ο Νίκος ελπίζει να το ευχαριστηθώ, ή πιο πάνω ο Γιάννης ότι θα πω πόσο πετύχανε όταν το πάρω και ξυριστώ.. Μα τι λέτε βρε παιδιά? Είναι σα να έχω ξυριστεί δέκα φορές και το έχω όχι απλά ευχαριστηθεί αλλά καταευχαριστηθεί!! Και το μαχαίρι είμαι σίγουρος (θα πω αύριο που θα το παραλάβω τη γνώμη μου, ή μάλλον από βδομάδα που θα ξυριστώ, και θα την πω ειλικρινά και πέρα από τυπικές ευγένειες) ότι θα κόβει όχι απλά σαν διάολος αλλά σαν δέκα δαιμονισμένοι διάολοι!!! χαχαχαχαχα
ΥΓ2 Λέει επίσης ο Νίκος πιο πάνω ότι το κατάστημα δεν μπορεί να χρεώσει εργατοώρες κλπ και θα έπρεπε να μην το αναλάβει. Τα λόγια του καταστηματάρχη τροχιστή(?) ήταν: εφόσον είναι καινούργιο θα το περάσουμε από πολλά στάδια , πρώτα στο μηχάνημα (?) και μετά στο χέρι. Θα φάμε πάνω από δύο ώρες!! Τέλος πάντων. Άλλη μια χαρακτηριστική στιγμή της ελληνικής πραγματικότητας...
"Aut viam inveniam aut faciam "
stergios

hero έγραψε:Ο PhD Γιαννης τα ειπε ολα , να προσθεσω μονο οτι ειχε και ενα προβληματακι στην ακρη προς την μυτη που δεν εκοβε καθολου. Η αληθεια ειναι για να μην κακολογουμε κανεναν αδικα το μαχαιρι ηθελε πολυ ωρα δουλεια και ενα καταστημα δεν μπορει να χρεωσει εργατοωρα για ενα ξυραφι . Θα επρεπε ομως να μην το αναλαβει .
Τελος παντων ελπιζω ο φιλος Mitsos να το ευχαριστηθει .

Μπραβο κυριοι! Οσο αφορα τις εργατοωρες..για το σημαδι κ το κακο ακονισμα μαλλον (αν δεν ευθυνεται ο ιδιοκτητης του)κ η ολη δυσκολια προεκυψε μετα το ακονισμα του προηγουμενου.. Οποτε πριν απο σας δεν υπηρχαν οι εργατοωρες που "φαγατε" εσεις μιας κ το ξυραφι νομιζω ηταν καινουριο απ οσο θυμαμαι.

Added in 9 minutes 5 seconds:
Link.2 έγραψε:...και Shave Ready το Henckels...
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Ο προηγούμενος ο "μάστορας" δεν τάξερε καλά τα γράμματα: Η άλλη πλευρά (όχι αυτή που φαίνεται στην φωτό 6) δεν ήταν σωστά φαγωμένη (δεν τόνε γνωρίζω, αλλά ούτε αυτός, ούτε εγώ πιστεύουμε στην ταινία και δεν θα μπω στο φλέγον αυτό θέμα...) με αποτέλεσμα να είναι straight μόνο κατ'όνομα και να μην μπορεί ούτε να φρεσκαριστεί σωστά.
Ας αφήσουμε το ότι ούτε η κόψη του δεν με ικανοποιούσε οπότε την ξήλωσα και το πήρα από την αρχή λιμάροντας πρώτα το spine στην 800άρα (~1K) και βάζοντας κατόπιν δικιά μου κόψη.


Naniwa ss 800(/1k) - Naniwa ss 5k(/6k) - καμβάς και λουρί - Coticule απο medium slur μέχρι κάτω από τρεχούμενο νερό - λουρί - TI white paste - Cr2O3 - λουρί...
Πρέστο!!!



Ξυρίζει; - Ναι, ξυρίζει και φυσάει.

Σημασια εχει οτι ξυριζει κ οτι το κανεις μονος σου! Αλλα απ οσο βλεπω κ στις φωτο 3 κ 4 δεν ειναι σωστα ακονισμενη η κοψη κ συνεπως κ η ραχη σωστα φαγωμενη. Αυτο εχει αντικτυπο να ακονιστει λαθος στο μελλον η κοψη αφου ο οδηγος του μαχαιριου δηλ η ραχη να ναι πολυ κατεβασμενη στα πλαινα της. Καπου πατηθηκε παραπανω κατα το ακονισμα. Προσεχε το το εργαλειο! :-)
Άβαταρ μέλους
MacGreg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 18:22
9
Has thanked: 67 times
Been thanked: 47 times

Κύριοι συγχαρητήρια !!!

Παραδίδετε μαθήματα ; το ψήνω το μαχαίρι στο μυαλό μου εδώ και καιρό, έχω βγάλει τα μάτια μου από το διάβασμα στο φορουμ αλλά το θέμα του ακονίσματος με προβληματίζει όσο τίποτε.
Γρηγόρης
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Λοιπόν πήρα το ξυράφι, δεν ξυρίστηκα όμως. Θα ξυριστώ με το ξυράφι αυτό τη δευτέρα. Τώρα έχω πρόγραμμα για την νουάβια την πράσινη με σαβέτα και de.
Όμως το ξυράφι κόβει σαν διάολος κυριολεκτικά και εκτός από το ευχαριστώ και ένα μπράβο στους δύο φιλάρες για την καταπληκτική δουλειά τους. Το ξυράφι περνάει το τεστ της τρίχας χωρίς να καταλάβεις πως γίνεται. Τρίχα οριζόντια την κρατάς από τη μία άκρη και περνάς το μαχαίρι λίγο γρήγορα κάθετα και την κόβει αμέσως.
Θα τα πούμε τη δευτέρα με την χρήση του με νουάβια κόκκινη.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Να προσθεσω οτι με τον Γιαννη επιλεξαμε να βαλουμε ταινια και να το παμε ετσι μεχρι τελος διοτι το μαχαιρι δεν ηταν δικο μας και δεν θελαμε να παθει κατι η ραχη του αφου υπαρχει η πιθανοτητα ο Mitsos να θελησει στο μελλον να το πουλησει.
Εαν ηταν δικο μου δεν θα εβαζα ταινια διοτι κατα πρωτον θεωρω οτι ετσι ειναι σωστοτερο το ακονιασμα και δευτερον δεν σκοπευω να πουλησω καποιο , αυτα που εχω θα ειμαι αστροσκονη οταν καποιος θα τα αγοραζει στο Μοναστηρακι σε καλη τιμη επειδη θα εχουν φθαρμενη ραχη .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
stergios

Ναι αν ειναι ασχετος θα ζηταει λιγοτερα κ ο πελατης αν ειναι γνωστης θα αγορασει αυτο με τη φαγωμενη ραχη κ το πιο σωστο ακονισμα. Δε μετραει κατι να ναι σε καλη κατασταση αλλα να γινεται σ αυτο σωστη χρηση κ συντηρηση.. Εκτος αν υπάρχει δυνατότητα "αναστροφης".. Ενα στοιχειο για καποιο πραγμα απο μονο του πολλες φορες δε λεει κατι, η λεει πολλα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”