ακόνισμα ξυραφιού

Απάντηση
antipasti
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 13 Μάι 2011, 12:28
12

Γειά σας και καλώς σας βρήκα

Βρίσκομαι στην Ξάνθη και εδώ και μερικούς μήνες έχω ένα ξυράφι dovo. Επειδή όμως ήταν καινούριο και όχι ακριβώς shave ready από το εργοστάσιο, ξύριζε μεν αλλά η εμπειρία δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή. Έτσι (χωρίς να ξέρω) το έδωσα να το ακονίσει εδώ ένας κύριος ο οποίος ακονίζει με πέτρα τα μαχαίρια των χασάπηδων στη δημοτική αγορά, αλλά απ'ότι φαίνεται δεν ακονίζει ξυράφια και το αποτέλεσμα ήταν η κόψη να χειροτερέψει...

Ευτυχώς απ'οσο βλέπω δεν έχει προκληθεί κάποια ζημιά στο ξυράκι, ούτε smile/frown στην κόψη, αλλά το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να ξυριστώ.

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει άτομο στην ξάνθη που να ακονίζει ξυράφια? Διαφορετικά που μπορώ να το στείλω για να μου το κάνουν και πόσο θα κοστίσει?

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Καλωσήρθες! Αν θυμάμαι καλά από φίλο που ακόνισε στο εξωτερικό (Slur) κάπου 50 ευρώ του είχε κοστίσει συνολικά με τα μεταφορικά, θα μας το επιβεβαιώσει ο ίδιος αργότερα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Γιατί να μη το στείλει στο κ. Τσόμπαρη στη Μάρνης 47?Θα σου πάρει 15 ευρώ συν τα μεταφορικά που πρέπει να είναι όλα δικά σου απο ότι νομίζω..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Kαλυτερα Αγγλια http://www.razorsharpening.co.uk/page2.html" onclick="window.open(this.href);return false;
η στον Martin στην Γερμανια http://www.rasurpur.de/english/shop/shop.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Νομιζω πρεπει να ειναι ποιο φτηνος και ξερω την δουλεια του .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Συμφωνώ με τον Νίκο. Τρίτη επιλογή ο Lynn (εκεί έστειλε ο Slur), αλλά λόγω Αμερικής θα το απέφευγα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
antipasti
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 13 Μάι 2011, 12:28
12

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πριν όμως το στείλω έξω, έχει κανείς εμπειρία από τη δουλειά του Τσόμπαρη?
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Το εγραψα ποιο πανω κομψα , καλλυτερα εξω , Εαν θελεις ανεβασε μια φωτο να την δουμε και εγω και ο Slur θα σου πουμε τι να περιμενεις . Εαν δω την φωτο ισως μπορεσω εγω να κανω κατι χωρις να μπορω να εγγυηθω για το αποτελεσμα , η μονη δαπανη θα ειναι τα μεταφορικα .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
antipasti
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 13 Μάι 2011, 12:28
12

Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Noμιζω οτι χρειαζεται ενα καλο ακονισμα εαν θες το τελειο στειλτο στις παραπανω διευθυνσεις αλλιως η λυση του κυριου τσομπορη δεν νομιζω το κανει shave ready .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Καταρχήν καλώς ήρθες στην παρέα, και χαίρομαι ιδιαίτερα που ξεκινάς με μαχαίρι. Σε λίγο καιρό θα του έχεις πάρει τον αέρα. :winkcool

Έχεις όμως εμπειρία στο ξύρισμα με μαχαίρι ή είναι η πρώτη σου φορά;
Από αυτά που έκανες πάντως φαίνεται ότι δεν έχεις εμπειρία ακόμα.

Αν είσαι αρχάριος λοιπόν, το μεγάλο σου πρόβλημα ήταν αυτό, και όχι ότι δεν έκοβε το ξυράφι. Το μεγάλο πρόβλημα δηλαδή ήταν ότι δεν κατέχεις ακόμα την τεχνική.

Το ότι το έδωσες στον τύπο να στο ακονίσει ήταν τεράστιο λάθος.
Ήταν άσχετος με ακόνισμα ξυραφιών, δεν είχε κατάλληλες πέτρες, και ήταν βέβαιο ότι θα σου χαλάσει το ξυράφι. Και είσαι τυχερός που δεν έχει (αν δεν έχει) ρωγμές και ρήξεις η κόψη. Με τις χοντροκομμένες τους πέτρες, αλλά και τη χοντροκομμένη τεχνική τους, μπορεί να κάνουν μεγάλη ζημιά στο ξυράφι.


Έκανες πολλά λάθη, τώρα θα πρέπει να πληρώσεις για να επανέλθει το ξυράφι σε ακμαία κατάσταση, οικονομικές λύσεις δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή. :capito
antipasti έγραψε:Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πριν όμως το στείλω έξω, έχει κανείς εμπειρία από τη δουλειά του Τσόμπαρη?
Στο Τσομπάρη να μην το στείλεις, δεν ακονίζει καλά πλέον (προσωπική μου γνώμη).
Να το στείλεις στον Lynn που είναι κορυφαίος, ώστε όταν θα γυρίσει πίσω το ξυράφι και πάλι θα διαμαρτύρεσαι ότι δεν κόβει καλά όπως όλοι οι αρχάριοι, να μην σε πιστεύει κανένας και να μην υπάρχει το δίλλημα, να είμαστε σίγουροι δηλαδή ότι είναι θέμα τεχνικής. Αυτό είναι πολύ σημαντικό. Φτιάξε το ξυράφι σου όπως πρέπει, και μετά επικεντρώσου στην τεχνική.

Κοστίζει 20 δολάρια να στο ακονίσει, αλλά με τα μεταφορικά αυξάνεται το κόστος.
Επικοινώνησε μαζί του και θα σε καθοδηγήσει. Εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

Θα χαρώ πολύ να ξεπεράσεις αυτό το πρώτο στάδιο χωρίς να απογοητευτείς και να αρχίσεις να χαίρεσαι τα ξυρίσματα με το πανέμορφο μαχαίρι σου :v
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”