Λουρί για straight razor

Άβαταρ μέλους
Tsu
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 03 Μάι 2011, 10:38
12
Has thanked: 44 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 41

Τελικά πήρα της Muhle. Έχω όμως κάποιες απορίες.
1. Πρέπει να το ρυθμίσω έτσι ώστε να είναι συνέχεια τεντωμένο;
2. Όταν έρθει η ώρα να το περάσω από την πράσινη πλευρά ορμάω κατευθείαν ή πρέπει πρώτα να απλώσω πράσινη πάστα;
3. Την πάστα, πώς την απλώνουμε; Με το χέρι ή με κάποιο πανάκι; Πόση ώρα πέρνει για να στεγνώσει έτσι ώστε να ρίξω το ξυράφι πάνω;
Κώστας
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Απαντάω σε ότι ξέρω:

1. Ναι πρέπει να είναι τεντωμένο καλά, όχι υπερβολικά βέβαια, όσο πάει χωρίς δύναμη.
2. Αν και δεν είναι απαραίτητο η πράσινη πλευρά δουλεύει καλά με την πράσινη πάστα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Σκέφτομαι μαζί με την coticule της οποίας η παραγγελία θα γίνει συντόμως, να ολοκληρώσω το straight σετ μου με ένα καλό λουρί. Έχω ένα της πλάκας τώρα κινέζικο από το λιμάνι που αγοράστηκε για 10Ε. Οφείλω να ομολογήσω όμως ότι όταν έκανα σωστά τη διαδικασία του στροπαρίσματος, έδειξε διαφορά στο ξυράφι μου. Τώρα όμως θέλω κάτι πραγματικά καλό. Όχι απαραίτητα ακριβό αλλά καλό. Επίσης νομίζω πως μάλλον με βολεύει καλύτερα το λουρί από το paddle. Ως τώρα έχω κοιτάξει μόνο στο whipped dog και μου άρεσε αυτό και από ποιότητα και από μέγεθος και από τιμή. Έχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο καλύτερο? Ο Ξένος δεν έχει πια ούτε ο Μιχαηλίδης. Ή μήπως να επιλέξω εγώ ένα δέρμα και καμβά και να το φτιάξω μόνος μου?
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Αλέξη τα κορυφαία κατα τη γνώμη μου είναι αυτά του Miller και αυτα εδω , που μπορείς για αρχή να πάρεις π.χ ένα απλό σαν αυτό.

Το θέμα είναι αν είσαι αρχάριος φοβάσαι να πάρεις κάποιο ακριβό γιατί θα το τραυματίσεις ,ετσι καταλήγεις σε ένα paddle.Όμως εσύ είπες ότι έχεις ήδη ένα και φαντάζομαι έχεις εξοικειωθεί κάπως οπότε θα πρότεινα να δώσεις ένα σεβαστό ποσό και να πάρεις ένα καλό με λινό γιατί εκεί θα καταλήξεις κάποτε και τζάμπα για το λεφτά για το paddle.Το δικό μου το είχα πάρει μεταχειρισμένο αλλά σαν καινούργιο περίπου 70-80 ευρω, δε θυμάμαι καλά αλλά βρίσκεις κατα καιρούς να πουλάνε στο B&B.

Μια άλλη καλή λύση είναι απο ένα μέλος στο B&B τον οποίο είχα αγοράσει ένα δέρμα δώρο για μέλος εδω μέσα αλλά δυστυχώς δε το έπιασα στα χέρια μου!Όμως δειχνει πολύ καλό και νομίζω μου κοστισε όλα μαζι γύρω στα 60 ευρω.Μπορείς να του στείλεις pm.

Τέλος πάς σε ένα καλό δερματά, κάπου εδω μέσα έχουνε ειπωθει πληροφορίες για ποιότητες και ονομασίες και να φτιάξεις ένα μονος σου σχεδόν τζάμπα..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Ευχαριστώ πολύ Ηλία και Χρήστο (chris82) για την προθυμία και τις άμεσες απαντήσεις. Αυτός από το B&B δεν έχει λινό στα λουριά του? Γενικά με ενδιαφέρει να έχει λινό γιατί και από συζητήσεις με άλλα μέλη και από προσωπική εμπειρία, βλέπω ότι βοηθά την κόψη.

Edit-Update: για να δούμε και τα λουριά και τα paddles που θα φέρει μαζί με τα Thiers Issard ο Γιώργος στο wellshaved.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Αλέξη έχει λινό!Στείλε του ενα email και ρώτα ότι θες, εγω τα βλέπω καλά πάντως χωρίς να σε πάρω στο λαιμό μου!!Το λινό είναι όταν τελείωσουμε το ξύρισμα , το περνάμε καμιά δεκαριά φορές πάνω σε αυτό για να φύγουνε τα νεκρά κύταρρα που έχουνε απομείνει επάνω στη κόψη.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Οκ, Ηλία, ευχαριστώ. Επίσης για όσα νέα μέλη τυχόν διαβάσουν και στο μέλλον αυτό το νήμα, θέλω να πω πως δε μετάνιωσα που στην αρχή πήρα ένα παμφτηνο κινέζικο λουρί. Δεν το φοβήθηκα και έχω πειραματιστεί και έχω μάθει κάποια πράγματα από τα λάθη μου πάνω του. Στη δεδομένη στιγμή και με τη μικρή εμπειρία που έχω θα έλεγα σε κάποιον που θέλει να ασχοληθεί σοβαρά με straight να πάρει από το ebay ένα gold dollar και ένα ό,τι να ναι λουρί, να παίξει με αυτά, να δει βίντεο, μόλις νιώσει λίγη ασφάλεια να δώσει σε κάποιον έμπειρο το μαχαίρι για ακόνισμα και αν η όλη διαδικασία του straight αρέσει να επενδύσει σιγά σιγά, όπως προσπαθώ να κάνω εγώ αυτή τη στιγμή, σε καλύτερο εξοπλισμό, αλλιώς αν δεν του αρέσει θα έχει χαλάσει μόλις 10$ (με μεταφορικά).
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Αλέξη, διαφωνώ στο θέμα μαχαιριων τύπου golden dollar. Ειδικά στην αρχή πρέπει να ξέρει κανείς αν φταίει ο ξυράφι ή η κακή τεχνική.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Χάρη, αυτό παρεμπιπτόντως γράφτηκε εδώ. Εγώ ήθελα να μιλήσω για το λουρί κυρίως πάνω στο οποίο πρέπει κατά τη γνώμη μου να μπορείς να πειραματιστείς. Στην αρχή όλα θα σου φταίνε λόγω τεχνικής. Εδώ του άλλου του είχε ακονίσει ο Miller το straight και δεν μπορούσε να ξυριστεί. Πάντως στο Β&Β δεν "σνομπάρουν" πολύ τα gold dollars τα οποία με καλό ακόνισμα μπορούν να λειτουργήσουν εξίσου καλά με άλλα straights. Αλλά ας μην βγούμε offtopic.
iceberg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 18 Ιαν 2016, 12:29
8
Been thanked: 4 times

Καλησπέρα στην παρέα,
είμαι σε αναζήτηση για λουρί stropping και μάλλον για paddle strop καθότι αρχάριος. Έχω λίγο μπερδευτεί με τις ποιότητες του δέρματος πάνω στον καμβά. Χρειάζομαι κάτι για το απλό stropping πριν το ξύρισμα.Απ'ότι καταλαβαίνω το napped leather είναι για πέρασμα με πάστες. Εγώ χρειάζομαι smooth leather για απλό πέρασμα πριν το ξύρισμα, σωστά; Να πάω σε κάτι τέτοιο για αρχή ή μπορώ να χρησιμοποιήσω και αυτό;
Υπενθυμίζω ότι θέλω κάτι για καθημερινή χρήση και όχι για πάστες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andreas την 22 Ιαν 2016, 23:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Επεξεργάστηκα λίγο τους συνδέσμους για να είναι πιο όμορφο το κείμενο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”