Λουρί για straight razor

Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Μιας και ξεκινήσανε να κάνουν άφιξη πράγματα που έχω παραγγείλει είπα ας ανοίξω ένα θέμα για το "λουρί-strop" που είναι αντικείμενο που δε πρέπει να λείπει όταν κάνουμε χρήση straight razor.Ύστερα απο διάβασμα απο εδώ μέσα και μετά απο συμβουλές 1-2 μαγαζιά αποφάσισα να αγοράσω πρώτα Paddle strop δηλαδή λουρί που είναι τεντωμένο σε εδικό σύστημα με χειρολαβή.Όλοι οι αρχάριοι και μαζί με εμένα καλό είναι να ξεκινάμε με τέτοιο σύστημα στην αρχή και μετά απο κάποια σχετική εμπειρία τα κρεμαστά.
Έτσι εχθές ήρθε το λουρί μου , DOVO 56J http://www.xenos-xenos.gr/index.php?pag ... &Itemid=34" onclick="window.open(this.href);return false; που αν δε κάνω λάθος μέχρι πριν κάποιες μέρες δε το είχε στην ιστοσελίδα του.Έχει και ένα άλλο της Dovo που είναι το Dovo 56Ri και ένα άλλο που κάνει 75 ευρώ.Θα εκτιμούσα κάποιο μέλος εδω να μας πει και τις διαφορές που υπάρχουν μεταξύ τους, αν υπάρχουν.

Εδώ φωτό απο το λουρί που έλαβα .
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Εν τω μεταξύ Dovo δε γράφει πουθενά νομίζω πάνω στο λουρί αλλά απο ότι είδα και σε άλλα site έτσι είναι όλα.Διαστάσεις είναι απο ότι βρήκα στο net , συνολικό μήκος δέρματος-χειρολαβής 33cm, μήκος δέρματος 19cm και πλατος δέρματος 4cm.
Επίσης έχω κάποιες ερωτήσεις που όσες γίνονται να απαντηθούν αν είναι δυνατόν:

1.Το πράσινο χρώμα τι ρόλο βαράει?έχει περαστεί κάποια πάστα?
2.Σε ποιο χρώμα τροχίζω, πόσες φορές και γιατί?Ο Xenos μου είπε να κάνω κάποια περάσματα πριν το ξύρισμα κυρίως στο πράσινο δέρμα κ όποτε θέλω στο άλλο.
3.Πρέπει να είοαι πολύ τεντωμένο?Να το τιγκάρω η να πιέζετε λίγο με το χέρι?
4.Στο μπάνιο κάνει να το αφήνω λόγω υγρασίας?
5.Όταν στροπάρω να πιέζω λίγο το ξυράφι προς τον αθέρα η απλά το σέρνω πάνω στο δέρμα?

Αυτές οι ερωτήσεις προς το παρόν :megagrin .
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Έχεις ακριβώς το ίδιο paddle με αυτό που είχα πάρει αρχικά και εγώ. Είναι ένα Γερμανικό paddle, δεν είναι όμως Dovo.

Είναι πολύ καλής ποιότητας το δέρμα αλλά είναι λίγο μικρό.
Για πρώτο λουρί πολύ καλή επιλογή.


Θα χρησιμοποιείς μόνο την πλευρά του δέρματος, ποτέ την πράσινη.
Η πράσινη είναι πάστα (Dovo πράσινη πάστα) και θα τη χρησιμοποιήσεις μόνο μετά από μήνες, όταν το ξυράφι σου θα αρχίσει να γίνεται λιγότερο κοφτερό.
Τώρα μην τη χρησιμοποιήσεις ποτέ.
Οδηγίες για το πώς χρησιμοποιείς το λουρί θα βρεις σε αυτό το νήμα. Διάβασέ το όλο.
Να μην το πιέζεις, απλά να το ξαπλώνεις στο λουρί.

Να είσαι βέβαιος ότι αργά ή γρήγορα θα το τραυματίσεις, όλοι το παθαίνουν.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ευχαριστώ slur για τη βοηθειά σου!Επίσης θέλω να μάθω αν πρέπει να στροπάρω ακριβώς πριν απο το ξύρισμα αφου κάνω μπάνιο η μπορώ να το στροπάρω λίγο πριν μπω στο μπάνιο και αφου κάνω μπάνιο να το έχω έτοιμο απο πριν, παίζει ρόλο?Μπορεί να είναι κοτσάνα αυτό που λέω αλλά το έχω απορία :megagrin
Επίσης γνωρίζεις με τι αλοιφή μπορώ να διατηρώ το δέρμα του σε καλή κατάσταση?Μπορώ να βάλω αυτο που βάζω στα δερμάτινα καθίσματα του αυτοκινήτου μου? :ninja_hide
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Μην βάλεις καμία αλοιφή στο δέρμα σου. Είναι πολύ καλό, πολύ μαλακό και με την αλοιφή θα το χαλάσεις. Βάλε μετά από κάποια χρόνια όταν το δέρμα θα αρχίσει να σκληραίνει. Υπάρχει ειδική αλοιφή διατήρησης λουριών της Dovo.

Δεν είναι απαραίτητο να στροπάρεις ακριβώς πριν το ξύρισμα, κάνες το μερικά λεπτά πιο πριν, όποτε σε βολεύει.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

boltsis έγραψε:Ο Xenos μου είπε να κάνω κάποια περάσματα πριν το ξύρισμα κυρίως στο πράσινο δέρμα κ όποτε θέλω στο άλλο.
:dash Για όνομα του θεού! Καλά δεν ντρέπονται; Ας λένε 'δεν ξέρω' καλύτερα... :dash

κατα τα άλλα με κάλυψε ο Slur.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

To λουρι πρεπει να σπαει σηλαδη οταν ειναι καινουργιο πρεπει να μαλακωσει .Ο σωστοτερος τροπος ειναι
αφου το κρεμασουμε με ενα μπουκαλι μπυρας να το περασουμε αρκετες φορες και να μαλακωσει , καποιοι το τεντωνουν και με την παλαμη το μαλακωνουν ενω ταυτοχρονα λιπαινεται απο το φυσικο λαδι του δερματος . Η αληθεια ειναι οτι εχω δει λουρι 15 χρονων με αρκετη χρηση που ενω ηταν παχυ περιπου 2,5 mm αλλα πολυ μαλακο σαν τα δερματινα ρουχα , το ξυραφι κελαηδουσε πανω του .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

To paddle που έχει αγοράσει ο φίλος μας έχει ένα δέρμα που είναι εξαιρετικά μαλακό και δεν χρειάζεται τίποτα να του βάλει. Ότι και να βάλει επάνω μόνο κακό θα του κάνει. Σε μερικά χρόνια ίσως χρειαστεί την πάστα διατήρησης για δέρματα της Dovo.
Το ξέρω διότι έχω και εγώ το ίδιο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slur την 03 Μάι 2011, 15:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Antonio.mfp
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 01 Μάι 2011, 01:12
12
Τοποθεσία: larisa
Has thanked: 728 times
Been thanked: 949 times
Ηλικία: 38

Παιδια να κανω μια ερωτηση.Ειμαι αναμεσα σε δυο λουρια.1)σαν του Ηλια παραπανω η αυτο http://www.knifecenter.com/kc_new/store ... tml?s=J444" onclick="window.open(this.href);return false;
Πιο πιστευετε ειναι πιο καλο(για αρχαριο παντα)...ευχαριστω..
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 943 times
Ηλικία: 36

Για αρχάριο φίλε Antonio είναι καλύτερο το 1ο. Το thiers issard που δείχνεις είναι too much για αρχάριο.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
Antonio.mfp
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 01 Μάι 2011, 01:12
12
Τοποθεσία: larisa
Has thanked: 728 times
Been thanked: 949 times
Ηλικία: 38

Μαλιστα.Οποτε θα παρω το πρωτο...Ευχαριστω για την συμβουλη σου...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”