Λουρί για straight razor

Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Εγώ το είχα πάρει από τους Executive Shaving αλλά δεν το έχουν πια. Υπάρχει στο Invisible Edge.

ΥΓ. Και στον Ιρλανδό είναι Out of Stock.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Για να περάσουμε πάστες αν και όταν.. υπάρχει πίσω πλευρά για το σκοπό αυτό, ή έστω υπάρχει δεύτερος ιμάντας ή αγοράζουμε άλλον?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Οι πράσινες (Οξείδιο 3σθενούς χρωμίου=Cr2O3), κόκκινες, μαύρες που είναι λεπτόκκοκκες και 'ψιλές' και είναι για τελειώματα περνιούνται είτε μπρός είτε πίσω (αρκεί να μην έχει μεγάλα χοντράδια το πίσω που συμμαζεύονται και αυτά με ψιλό ψαλιδάκι, απλά θέλει μπόλικη υπομονή), είτε σε καμβά ανάλογα με τη δράση που θέλουμε - φυσικά το μπρός του λουριού σαν κατεργασμένο είναι πιο ήπιο.

Οι πάστες διαμαντόσκονης* ('diamont pastes' = οξείδιο αργιλίου σε πολύ πιο πυκνό και κολλώδες ματζούνι) που διαβρώνουν περισσότερο και "στιλβώνουν" όμως, ΜΟΝΟ σε καμβά (γι' αυτό χρειάζονται τα "διπλά λουριά") ή στην πίσω (πάντα ποιοτικά κατεργασμένη) επιφάνεια του δέρματος, διότι στην λεία μπροστινή οι πάστες αυτές σβωλιάζουν, κολλάνε-ξεκολλάνε και γενικά δεν στρώνουν ούτε λειτουργούν σωστά.

Το εκτενές τράβηγμα σε σκέτο καμβά το αποθαρρύνουν πολλοί έγκριτοι τεχνίτες (πχ Mastro Livi), θεωρούν μάλιστα ότι ο καμβάς είναι μόνο για πάστες.

Το καινούργιο λουρί το 'σπάμε' ήπια και το ζεσταίνουμε λίγο από μακρυά σε καμινέτο πριν το στρώσιμο και όχι με τριβή με το χέρι για να μην αποτεθεί το φυσικό σμήγμα της παλάμης (που είναι επιθυμητό στο σκέτο λουρί για conditioning).
Περνάμε την πάστα σταθερά και ομοιόμορφα με μεγάλες κινήσεις, και όταν κρυώσει, το ξαναστρώνουμε μαλακά με το χέρι "βουλώνωντας όλες τις τρύπες" χωρίς υπερβολες και κατόπιν το αφήνουμε τουλάχιστον όλο το βράδυ για να τραβήξει.
Το πρωί (ή μετά τουλάχιστον 12 ώρες), πρέπει να έχει γίνει ματ και ομοιόμορφο στον κορεσμό του χρώματος.

Οι πάστες φορτώνονται λίγο-λιγο (όσο απλά να κορεστεί η επιφάνεια) και μετά από αυτό σταδιακά 'όταν φαίνεται να λείπει', δεν έχει έννοια να πήξεις το λούρι γιατί η περίσσεια όχι μόνο δεν βοηθάει, αλλά κολλάει στη λάμα και πρέπει να την βγάζεις, ή μπορεί να μαζευτεί και στην κόψη και να τη βλάψει.

Καλό σκούπισμα της λάμας μετά από κάθε είδος πάστας και προπάντων πριν το σκέτο στροπάρισμα. Δεν πρέπει να μολυνθεί η μια επιφάνεια με άλλη πάστα, ούτε το σκέτο λουρί, ούτε η λεπίδα να έχει υπολλείματα πάνω της.

Τα παραπάνω είναι οι απόψεις που διαμόρφωσα από τη μικρή εμπειρία μου, υπάρχουν εκτενείς πηγές στο ίντερνετ...



[* εγώ δουλεύω την Thiers-Issard αλλά υπάρχει τρελλή εξειδίκευση με διάφορες διαβαθμίσεις κόκκου και εξάρσεις κόστους, πάει μακρυά η δουλειά και "ουκ έσται τέλος"...]
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

mitsos έγραψε:Για να περάσουμε πάστες αν και όταν.. υπάρχει πίσω πλευρά για το σκοπό αυτό, ή έστω υπάρχει δεύτερος ιμάντας ή αγοράζουμε άλλον?
Οχι, το XL της Dovo έχει μόνο μια όψη.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Εγώ αρχικά πήρα το paddle των 50€. Άσχετος γαρ δεν κατάφερα ποτέ να στοπαρω στην 3x15εκ επιφάνειά του. Τελικά όταν βρέθηκα στο κέντρο, θυμήθηκα και πήγα στο κατάστημα με τα δερματα και λουριά για άλογα στην οδό Αθηνάς, που έχετε αναφέρει. Μου έφτιαξε ένα λουρι από ρεταλια δέρματος, κόστος 6€ και επιτέλους μπόρεσα να στοπαρω, ξυρίζομαι αρκετά καλύτερα με straight και φυσικά δεν κλαίω όταν το κόβω :)
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Από Αμερική έχετε πάρει κάτι? Ρωράω γιατί θέλω να παραγγείλω λουρί και φοβάμαι τα τελωνιακά μπλεξίματα (φορολογίσεις εξτρά κλπ κλπ)
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

iogi έγραψε:Εγώ το είχα πάρει από τους Executive Shaving αλλά δεν το έχουν πια. Υπάρχει στο Invisible Edge.

ΥΓ. Και στον Ιρλανδό είναι Out of Stock.
Υπάρχει κι εδώ στο wellshaved στον Πειραιά. Το παράγγειλα και έρχεται αύριο.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”