Χειροποιήτο Λουρί Ακονίσματος

Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Στο λουρί μου που είναι κατασκευασμένο εξολοκλήρου από δέρμα θέλω να προσθέσω μια λωρίδα από καμβά.

Έχω ένα μεγάλο κομμάτι καμβά από αντίσκηνο του στρατού, θα κάνει για στροπάρισμα ή να ψάξω για κάτι άλλο;
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Και πως θα το κανεις λωριδα χωρις να ξεφταει;
Ιδανικο ειναι να βρεις έτοιμη λινη ταινια στο πλάτος που θελεις, αλλιώς ταινία καμβα (ειναι βαμβακερος) που νομιζω ειναι ευκολότερο να βρεις
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Αυτό με προβλημάτισε και μένα και δεν βρήκα λύση.

Την ταινία που την βρίσκουμε; Σε μαγαζί με υφάσματα;
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Μπα δεν πιστευω! Μαλλον εκει που πουλανε ιμαντες για βιομηχανική ή δεν ξερω τι αλλη χρήση!
Δεν ξερω όμως γιατι δεν έχω ψάξει ποτε!
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ πολύ Γιάννη
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Επειδή το λουρί Dovo που έχω απέκτησε αρκετές φθορές από τα πρώτα βήματα στο straight razor, σκέφτηκα να κοιτάξω στην τοπική αγορά για καινούριο λουρί αλλά δεν βρήκα τίποτε. Οπότε σκέφτηκα το χειροποίητο λουρί. Πρώτα πήγα σε μαγαζί με δέρματα - δερμάτινα. Εκεί είχε ένα κομμάτι δέρματος που μου φάνηκε καλό αλλά και ο πωλητής δεν ήξερε αν κάνει για την χρήση που ήθελα (είχα μαζί και το Dovo και του έδειξα τι δέρμα θέλω). Μου πρότεινε να πάω σε ένα τσαγκάρη που είχε και δέρματα. Ο τσαγκάρης δεν είχε αντίστοιχο δέρμα και με έστειλε σε κάποιον που φτιάχνει σέλες και λουριά για άλογα. Εκεί δεν πρόλαβα να μπω στο μαγαζί (πέτυχα τον ιδιοκτήτη την ώρα που πήγαινε να ανοίξει) και μόλις του έδειξα το λουρί και του είπα τη χρήση για την οποία προορίζεται, μου είπε ότι χρειάζεται ειδικά επεξεργασμένο δέρμα για τα μαχαίρια και δεν θα βρω πουθενά σε "δερματάδικα". Μόνο από τις εταιρίες που παράγουν αποκλειστικά τέτοια λουριά (Dovo κλπ...). Διαβάζοντας εδώ, σύμφωνα με τη γνώμη πολλών, βλέπω ότι δεν χρειάζεται κάποια σημαντική επεξεργασία στο δέρμα για α το κάνουμε λουρί στοπαρίσματος. Τελικά τι ισχύει; Υπάρχει περίπτωση ένα μαλακό δέρμα που πλησιάζει στην υφή το dovo που έχω, να κάνει κακό στα μαχαίρια;
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Εμένα μου έφτιαξε ένας φίλος μου τσαγκάρης δύο κρεμαστά λουριά. Απλά διάλεξε κάποιο δέρμα λείο που στην υφή μοιάζει με τα αγοραστά λουριά στροπαρίσματος.
Συγκριτικά με το αγοραστό, δουλεύει το ίδιο ικανοποιητικά. Δεν είδα διαφορά στη χρήση με το αγοραστό Dovo. Μάλιστα επειδή είναι και ποιό πλατύ θα έλεγα ότι βολεύει περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Δύο κουπιά υπό κατασκευή.

Ξύλο Ιρόκο
Συνολικό μήκος 48εκ
Πλάτος 7εκ
Το δέρμα το ψάχνω ακόμη :)

Εικόνα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bono
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 02 Δεκ 2016, 10:09
7
Τοποθεσία: Κρήτη
Has thanked: 670 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 56

Ηλία η γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε να αποφύγεις οποιοδήποτε φυσικό ξύλο για κουπί μια και είναι βέβαιο ότι τόσο λεπτό με τον καιρό θα σκεβρώσει με αποτέλεσμα να είναι άχρηστο για στροπάρισμα, θεωρώ ότι το καλύτερο υλικό για κουπί στροπ είναι το κόντρα πλακέ θαλάσσης και σαν δεύτερη επιλογή το ξύλο μπάλσα.
Γιάννης :auto-sportbike:
stergios

Το παχος τι ρολο παιζει Γιαννη στο στραβωμα? Πως το εννοεις? Ε τι θα κανει τοσο πια? Τοση πιεση δεχεται απ το στροπαρισμα? Αν ειναι παλιο το ξυλο δε θα σκεβρωσει αλλο. Εκτος αν εχει ξανα επαφες με υγρασιες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stergios την 31 Μαρ 2017, 23:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”