ακόνισμα ξυραφιού

stergios

Δεν ειμαι σιγουρα ο πιο καταλληλος αλλα πιστευω οπως και σε μια κουπα. Σ μια θαμπη, δηλ οχι γυαλισμενη περιοχη του ποτηριου, πχ στις ακμες του πατου ενος ποτηριου...εκει εχει καλυτερη προσφυση και χαλαει πιο "γλυκα".

Επισης συγχωρεστε με οι εμπειροτεροι, αλλα διαφωνω με το να παρεις ενα φτηνιαρικο ξυραφι για να μαθεις ν ακονιζεις. Ειμαι της γνωμης να βρεις ενα vintage, ας ειναι κ μαχαιρι που χρειαζεται "μαζεματακια" και το φτιαχνεις. Θεωρω τη στιγμη που καποιος θελει να μαθει ν ακονιζει ξυραφια, καλο θα ητανε να γνωριζει και να τα μαστορευει περαιτερω. Πχ η διαδικασια να του αφαιρεσεις ενα σπασιματακι, να ισιωσεις κοψη, στραβοφαγωμενους οδηγους κτλ κ στη συνεχεια να το ακονισεις, θα σου μαθει περισσοτερα πραγματα για το ακονισμα με πιο σφαιρικο τροπο.

Οποιας μαρκας και να ναι, απ το gold dollar κατα τη γνωμη μου θα ναι κλάσεις ανωτερο. Καλυτερη ποιοτητα κατασκευης, καλυτερα μεταλλα. Μαθαινοντας σε κατι υποδεεστερο με διαφορετικη συμπεριφορα κατα το ακονισμα απο κατι πιο ολοκληρωμενο, κατα την μεταβαση στο ολοκληρωμενο το βλεπω να καταντα υποδεεστερο. Υπαρχουν μεταχειρισμενα ξυραφια με 20€ περ. και αν το κανεις ξυραφι και δε το καταστρεψεις τελικα θα σου μεινει κ ενα καλο παλιο εργαλειο που επανω του εχεις μαθει να οδηγας.
Γνωμη μου ολα φυσικα...
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Στέργιο τώρα μετά από ενάμιση χρόνο εμπειρία στο ακόνισμα, θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Αλλά το κόστος των μεταφορικών είναι μεγάλο, ένα GD ακόνιστο έρχεται Ελλάδα με 9 ευρώ, ακονισμένο 20. Ένα vintage θα έρθει Ελλάδα με 30-40 ευρώ. Όπως και να το κάνεις αν δεν έχεις αποφασίσει αν σου κάνει το ξύρισμα με φαλτσέτα, και λάβεις υπόψιν σου το θέμα ακόνισμα(πέτρες)-λουρί, είναι αρκετά λεφτά.
Ordo ab chao
stergios

Δε θα βρει δηλ κανα παλιο ελλαδα? Διαφωνω και εδω! :-)
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Στο λιμάνι αυτά που κυκλοφορούν από Ελλάδα είναι πάνω από 50 ευρώ.
Τώρα δεν ξέρω από πού είναι το παλικάρι, αν πάρει σβάρνα τα παζάρια, έχεις δίκιο μπορεί να βρει. Δεν ξέρω.
Ordo ab chao
stergios

Ναι σωστα, παιζει κ η περιοχη. Και σιγουρα δεν ειναι κ ευκολο αλλα ολο και καποιο με λιγη υπομονη...τελος παντων καταλαβαινει πως το ειπα.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Χμ έχει ένα point ο Στέργιος. Τα παζάρια μπορώ να τα πάρω σβάρνα (Αθήνα βρίσκομαι), αλλά... Ποιά παζάρια; Επίσης για vintage online κοιτάω eBay ή παίζουν και στα site που πουλάνε καινούρια;
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Μπορείς να δοκιμάσεις την τύχη σου στο μοναστηράκι. Στο σχιστό έχει Ρωσικά τα έχει δει ο γιός μου.
Ordo ab chao
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Κοίτα να δεις που το χόμπι μας συγκαταλέγεται στα τυχερά παιχνίδια τελικά... :)
stergios

Υπαρχει θεμα στο forum περι παζαριων κτλ.

Vintage σε μαγαζια που πουλανε καινουρια δε θα βρεις. Stock vintage ισως.. Μα θα εχουν αλλη τιμη απ αυτη του 20αρικου.
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Εικόνα
Ημέρα ακονίσματος σήμερα, ένα γαλλικό και ένα γερμανικό.
Επειδή και τα δύο δεν είχαν ξανά ακονιστεί το πήρα από την αρχή.
Δημιουργία νέας κόψης στην φυσική μπλε Κρήτης, συνέχεια με Αγγλικό σχιστόλιθο και τελείωμα σε 12Κ Ιαπωνική τεχνίτη. Τέλος στροπάρισμα σε τσόχα με σπρέι διαμαντιού 0,5 μικρά και σε δέρμα. Το τεστ της τρίχας το πέρασε μόνο το γαλλικό, το γερμανικό όχι θα αναφερθώ εκτενέστερα για το συγκεκριμένο ξυράφι σε ανάλογο νήμα.
Ordo ab chao
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”