Σκέψεις για καινούργια ξυράφια

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Οπως θα πας στον Τσομπαρη ετσι θα το παρεις δεν προκειτε να ασχοληθει θα σου παρει 5 ευρω και δουλεια δε θα γινει .
Ηλια το ξυραφι σωστα αναφερεις οτι θελει συχνο φρεσκαρισμα , εαν εχεις παστα οξειδιου αυτη την πρασινη
μπορεις να βγαλεις αρκετους μηνες χωρις πετρα .

Νεκρομαντη το πμ το πηρα .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Εγώ με την κόκκινη του έχει στην άλλη μεριά το δέρμα θα κάνω δουλειά; Δεν μπορώ να μπω στην διαδικασία να αγοράζω και πέτρες τώρα :shocking
Άσε που φοβάμαι μην το κάνω χειρότερο αφού δεν ξέρω να ακονίζω ξυράφια (με τα κουζινομάχαιρα κάτι κάνω, αλλά καμία σχέση...)
Ισώς είναι καλύτερα να το αφήσω όπως είναι, και να προσπαθήσω να βελτιώσω την τεχνική μου. Αν μάθω να το χρησιμοποιώ σωστά να τραβάει λιγότερο.
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Kαι την καλυτερη τεχνικη να εχεις εαν τραβαει ποτε δεν προκειτε να ξυρισει , ειδε τι γραφει ο Ηλιας ? το ενα το ειχα ακονισει εγω μεχρι το σημειο που θεωρουσα σωστο παρ ολο που ο Ηλιας εχει καλη τεχνικη το μαχαιρι τραβουσε , βεβαια με μερικα περασματα στην πετρα θα ειναι ενταξει και λαβε επισης υπ οψιν σου οτι το μεταλλο του συγκεκριμενου ειναι πολλες σκαλες ποιοτικοτερο απο το dovo . Μαχαιρι που δεν ειναι ετοιμο ας ειναι και απο δαμασκηνο μεταλλο δεν προκειτε ποτε να ξυρισει θα εχεις ερεθισμους και κοψιματα .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ίσως αυτό το θέμα να έπρεπε να είναι στο "Γενικά για τα straight razors", αλλά το θεωρώ το πιο κατάλληλο για κουβέντα σχετικά με την αγορά νέων ξυραφιών.
Με τρώει πραγματικά το χέρι μου για να πάρω ένα ακόμα ξυράφι. Προσπαθώ να αντισταθώ, αλλά μάλλον μάταια.
Και εδώ ξεκινάμε τη γνωστή κουβέντα: καινούργιο ή vintage;
Από καινούργια είμαι μεταξύ ενός Revisor (πανέμορφα τα 6/8 αλλά ακριβά) ενός (νέου) TI/Le Grelot ή ενός Dovo Bismarck (το απωθημένο μου από τότε που ξεκίνησα το παραδοσιακό ξύρισμα). Με αυτά που έχω διαβάσει το Revisor ίσως να κάνει το καλύτερο ξύρισμα.
Από παλαιά κοιτάω τακτικά αγγελίες, αλλά τελευταία δεν έχω βρει κάτι που να με ικανοποιεί, σε λογική τιμή με εξαίρεση σ' αυτό το site,που δυστυχώς τα μεταφορικά είναι πανάκριβα.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Πρωτα πρωτα το χερι δεν θα σταματησει να σε τρωει ειναι συγουρο αυτο. Υστερα εχουμε οτι το επομενο καινουργιο θα ειναι Revisor. Ωραια και τα αλλα θα ερθουν μετα.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ίσως έχεις δίκιο για τα Revisor. Κάτι τέτοιο θα μου άρεσε πολύ! Ο Γιάννης (y.v.) πάντα έλεγε καλά λόγια, αλλά έχω δει και πολλά θετικά σχόλια και από τον Neil Miller (παρόλο που είναι φανατικός των Sheffield και των vintage).
Χάρης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ωραιοτατο και δεν νομιζω οτι εχει μεγαλη διαφορα στην τιμη απο το Bismark. Εγω θα το παρω δωρο για τα χριστουγεννα νομιζω.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Έχει διαφορά περίπου +€20, από το Bismarck (με ebony scales).
Μικρή διαφορά. Με το "οικονομικό" παραδοσιακό ξύρισμα τα Ευρώ έχουν γίνει τραπουλόχαρτα.

Edit: Νίκο έχεις και τη γιορτή σου πριν από τα Χριστούγεννα, εκτός αν έχεις προγραμματίσει άλλο δώρο.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Εχω δυο στον δρομο για την γιορτη μου.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Στο Revisor +++ για το TI/Le Grelot + (δεν ειναι οπως τα παλια με τιποτα ,τα καινουργια υπερτιμημενα και μετρια) Dovo Bismarck - Αρνητικο .
Ψαχνομαι και εγω τωρα τελευταια .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”