Σκέψεις για καινούργια ξυράφια

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

http://www.ballistol-shop.de/Universal- ... anguage=en" onclick="window.open(this.href);return false;
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

οπότε φαντάζομαι το συνθετικό λάδι που βάζω στον κινητήρα της μηχανής είναι μιά χαρά...
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Νεκρομάντης έγραψε:Απ' όσο ξέρω όταν δεν το χρησιμοποιήσεις για κάποιο χρονικό διάστημα πρέπει να το λαδώσεις (κάπου είχα διαβάσει κάτι για carmelian oil ή κάτι τέτοιο, αλλά δεν έχω ιδέα τι είναι... :confused ).
Ριξε μια ματια στο http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?p=17694#p17694" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.tacticalshop.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.allaboutarmy.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
Δορυφέρων έγραψε:Δεν το εχω χρησιμοποιησει μα δουλεια μπορει να κανει και το Dovo Sterol.
Το ειδα στο connaughtshaving.com.
Εναλλακτικα εδω στην Ελλαδα μπορεις να βρεις:
Λαδι ραπτομηχανης Singer στο eaparts.gr
Λαδι ωρολογοποιϊας Koch 5 στο kinitopazaro.gr.

Ειναι για λεπτοδουλειες οπως η δικη σου.
Να ποιο ειναι http://up.picr.de/8727477jov.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Εικόνα
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

:thnx
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

@ Hero
Τελικά το πήρα το dovo prima silver steel από τον Τσομπάρη.
Δεν έχω δοκιμάσει να ξυριστώ ακόμη. Στο μαγαζί μου είπαν ότι θα χρειαστεί ακόνισμα σε 1-2 χρόνια που μου φάνηκε υπερβολή...
Θέλω να δοκιμάσω πρώτα να μαζεύω απλά τον αφρό με το gold dollar που δεν κόβει, και μετά να χρησιμοποιήσω το dovo. σκέφτομαι ότι ίσως για αρχή είναι καλύτερα να μην είναι σούπερ κοφτερό. Προτιμώ να αφήνει λίγα γένια παρά να σφαχτώ και να τρομάξω (και κατά συνέπεια να το παρατήσω....)...
Μένω Πειραιά, οπότε αν χρειαστώ την βοήθειά σου, θα σου την ζητήσω...
Σε ευχαριστώ πολύ ούτως ή άλλως!!! :thnx :thnx :thnx

(προσπάθησα να στείλω πμ, και μου βγάζει ότι το επιλεγμένο μέλος δεν υπάρχει... :confused :confused :confused )
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Kαλορίζικο και καλά ξυρίσματα να έχεις!Φίλε μου με το Gold Dollar μάθε να πιάνεις τα λαβή, να κάνεις τι κινήσεις στο προσωπό σου , να δοκιμάσεις με το αντίθετο χέρι να κάνεις το μαγουλό σου (πολύ σημαντικό και δύσκολο για μενα) και μετα σιγά σιγά δοκίμασε με το Dovo σου.Μη ξυρίσεις ολόκληρο το προσωπό σου για πρώτη φορά παρα μόνο τα μαγουλά σου η τις επιφάνειες κάτω απο το λαιμό που για μένα είναι τα πιο εύκολα.
Αλλά το ξυράφι που θα ξυρίζεσαι κανονικά πρέπει να κόβει καλά , να είναι shave ready που λεέμε διότι θα σε πονάει τραβώντας τα γένια σου πράγμα που δε θα θες.Δε πρόκειται να στα χαιδεύει και να σου αφήνει τα μισά πίσω όπως λες.

Επίσης 1-2 χρόνια να κρατήσει χωρίς να ακονιστεί το ξυράφι δε πρόκειται.Σύμφωνα με την εμπειρία μου κάθε 8-9 ξυρίσματα θέλει φρεσκάρισμα σε πέτρα τελειώματος τουλάχιστον!Κατα αυτό το τρόπο μπορείς να το διατηρήσεις μέχρι και 1 χρόνο (εξαρτάται τι γένια έχεις και τι απαιτήσεις έχεις), μετά θέλει πέρασμα σε πιο χαμηλού επίπεδου grit πέτρας!Αλλά αυτό μη σε προβληματίζει διότι υπάρχουν κάτι καλά παιδιά που αναλαμβάνουνε τέτοιου είδους δουλειές!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
(Άσχετο, αλλά δεν μπορώ να στείλω πμ σε κανένα μέλος... :cry)
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Τι σου βγάζει Νεκρομάντη; Θα το δει ο Αντρέας.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

"το επιλεγμένο μέλος δεν υπάρχει"
Μάλλον έκανα εγώ κάποια βλακεία, γιατί τελικά τα κατάφερα... (έτσι νομίζω τουλάχιστον... :shocking )
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Η χοντροκεφαλιά του αρχάριου σε όλο της το μεγαλείο.... :boeller
Χτες ξυρίστηκα με το dovo και το αποτέλεσμα ήταν και καλό και άσχημο.
Να εξηγήσω: Καλό γιατί δεν κόπηκα, παρόλο που πήρα θάρρος και ξύρισα και το λαιμό-πηγούνι-μουστάκι ενώ αρχικά είχα σκοπό να πάρω μόνο τα μάγουλα.
Φυσικά το τελείωμα το έκανα με την ξυριστική που ξυρίζομαι συνήθως τώρα τελευταία και έχω μάθει πολύ καλά (gillette super slimtwist).
Κακό γιατί όπως πολύ σοφά μου είπατε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ SHAVE READY :!@#! :!@#! :!@#!
Πολύ τράβηγμα ρε παιδάκι μου.... :cry
Τελικά τι κάνω; Πάω στον Τσομπάρη και του λέω να μου την ακονίσει; Αυτός επέμενε ότι δεν χρειάζεται ακόνισμα... Υπάρχει κάποιος εδώ να αναλάβει την αγγαρεία;;; :confused
Ή να συνεχίσω να την στροπάρω; Έχει και κόκκινη πάστα το δέρμα στην άλλη πλευρά, να την περάσω από εκεί;
(αφήστε που φοβάμαι ότι έκανα και ζημιά στο δέρμα... Βλέπω κάτι σημαδάκια στην μία πλαϊνή άκρη σαν να ξέφτισε λιγάκι :cry :cry :cry )
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”