Σκέψεις για καινούργια ξυράφια

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ευχαριστώ για την πρόταση. 120 δολάρια δεν είναι πολλά για ξυράφι. Βέβαια, να πω την αλήθεια, τα συγκεκριμένα δεν μου γεμίζουν ιδιαίτερα το μάτι.

Περιμένω και την απόψη του γνωστού μέλους μας, λάτρη των Ιαπώνων και της κουλτούρας τους, αλλά και όποιου έχει αγοράσει ιωαπονικό ξυράφι. :megagrin
Χάρης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ιαπωνεζικο δυτικου τυπου you mean folding? εαν ναι θα κοιταξω αυριο και θα σου πω. Τωρα για kamishori δεν γνωριζω διοτι δεν το φτανω και δεν ειμαι και συγουρος οτι θα το χαρω. Ιαπωνες ειναι top of the top.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4991
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22224 times
Been thanked: 7780 times
Ηλικία: 67

Αυτά (των 120 $) παίρνουν ανταλλακτικές λεπίδες, κατι σαν τα Artist Club ή τα ΚΑΙ... Εσύ Χάρη υποθέτω πως ενδιαφέρεσαι για κάτι τέτοιο.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Εννοώ και από τα δύο. Είτε folding είτε κλασσικό γιαπωνέζικο, βέβαια ακονισμενο και από τις δύο πλευρές.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Aν τα πας σχετικά καλά με τ'αγγλικά, διάβασε εδώ, φαίνεται πολύ καλό θέμα και ένας τύπος έχει στην υπογραφή του πολύ καλές πληροφορίες...

Υ.Γ. Αχ φωτιές που μας άναψες... :electrician2
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Να σας ρωτήσω.

Για αρχάριο, που θέλει να μάθει πάνω σε ένα ξυράφι τι προτείνεται?
Εννοείται πως θέλω όλο τον εξοπλισμό αλλά σε καλή τιμή/απόδοση. Να μην είναι πανάκριβο ώστε αν κάνω κάποια χαζομάρα να μην κλαίω αλλά ούτε και τσάμπα ώστε να μην γίνεται σωστή δουλειά και να το πάρω με κακό μάτι...

Πόσο θα μου πάει πιστεύεται σε χρήματα περίπου με αυτά που αναφέρω παραπάνω και τι προτείνεται?
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Εδω εχει οτι χρειαζεσαι, επο εκει ειχα παρει και εγω τον εξοπλισμο μου.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Θελω την βοηθεια σας.

Εχω βρει ενα πολυ ωραιο ξυραφι σχετικα γνωστης μαρκας στο λιμανι και η δημοπρασια ληγει αυριο. Αρχικα ειχε μονο ενα bid σε καλη τιμη ωστοσο σημερα αποσυρθηκε ο αγοραστης. Απο τις φωτο δεν μπορω να βρω καποιο ελαττωμα στο ξυραφι και απορω γιατι δεν υπαρχουν κι αλλες προσφορες, η μονη εξηγηση που μπορω να δωσω ειναι οτι το πανε και οι αλλοι για snipe. Στην θεση μου θα το χτυπαγατε;
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Τι feedback έχει και πόσες πωλήσεις έχει κάνει ο πωλητής; Θεωρείται αξιόπιστος; Αν όχι, δεν θα υπάρξουν πολλοί ενδιαφερόμενοι.

Επίσης είναι πολλοί υποψήφιοι αγοραστές που στήνουν καρτέρι για να τον χτυπήσουν σε χαμηλή τιμή.

Προσωπικά, αν ήθελα να αγοράσω ξυράφι και έβρισκα ένα στο ebay από αξιόπιστο πωλητή, σε καλή κατάσταση και τιμή, θα το χτύπαγα.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Οριστε το ξυραφι που ελεγα

Εικόνα

Δεν το χτυπησα τελικα γιατι ανεβηκε πολυ η τιμη του, μπηκε κι ενας με 5000 πωλησεις και το τσιμπησε στα τελευταια δευτερολεπτα.

Επειδη ομως την γιορτη μου ειχα και δεν λεει να μην παρω ενα ξυραφι, στρεφομαι προς Koraat.

Εικόνα

Το ιδιο μοντελο με scales απο ελια.
Το Ιασονας με Ο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”