Σκέψεις για καινούργια ξυράφια

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Apostolos έγραψε:… Άρα μελλοντικά θα πάρω μια πέτρα ώστε να φροντίζω μόνος μου τις λεπίδες μου. (ναι δεν θα σταματήσω σε μία)...
Με αφορμή το ποστ του Απόστολου που δηλώνει ότι θα αγοράσει και άλλο μαχαίρι, και έχοντας πιάσει τον εαυτό μου να ψάχνει σε καθημερινή βάση για καινούργιο μαχαίρι και να έχει παραγγείλει ήδη το δεύτερό του (ακόμα δε σας το φανερώνω), ανοίγω αυτό το θέμα για να γράφουμε τις σκέψεις μας για τα καινούργια μαχαίρια που σκοπεύουμε να αγοράσουμε.

Αρχίζω λοιπόν δηλώνοντας ότι μου έχει καρφωθεί να αγοράσω ένα Γαλλικό Thiers-Issard, ή Le Grelot που είναι επίσης Γαλλική εταιρεία παραγωγής μαχαιριών ανταγωνίστρια της T-I που τελικά αγοράστηκε από την τελευταία το 1980.

Έχω διαβάσει κριτικές που λένε ότι τα συγκεκριμένα Γαλλικά μαχαίρια είναι πολύ φιλικά στο δέρμα (περισσότερο από τα Γερμανικά πχ Dovo) και κάνουν πιο ευγενικό ξύρισμα.

Τα τρία μοντέλα που με σκέφτομαι να αγοράσω (1 από αυτά) είναι τα εξείς:

1.jpg
2.jpg
3.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slur την 26 Σεπ 2011, 09:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Πολύ καλές επιλογές φαίνονται Slur, δεν έχω όμως ακόμη μεγάλη γνώση για να κρίνω.

Σχετικά με εμένα θα καθυστερήσω λίγο, ακόμη δεν έμαθα το ένα, και βέβαια δεν θα αφήσω το safety αφού η αγάπη μου για το παραδοσιακό ξύρισμα και το εξοπλισμό αυτού δεν περιορίζεται απλά περικλείει και το straight.

Πάντως η επόμενη λεπίδα που θα πάρω θέλω να είναι παλιά, το αργότερο της δεκαετίας του 60. Θα προτιμήσω κάποιο new old stock.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Apostolos έγραψε:…Σχετικά με εμένα θα καθυστερήσω λίγο …
Και εγώ θα καθυστερήσω Απόστολε. Επειδή η αγορά μαχαιριού δεν είναι τόσο απλοϊκή όσο τα υπόλοιπα προϊόντα, και για οικονομικούς λόγους αν θες, άνοιξα αυτό το θέμα ώστε τις σκέψεις που θα κάνουμε τους επόμενους 3-6 μήνες ή όσο πάει μέχρι τελικά να αγοράσουμε το επόμενο, να τις συζητάμε και να ανταλλάζουμε απόψεις.
Apostolos έγραψε:
και βέβαια δεν θα αφήσω το safety …
Η μηχανή είναι η σύζυγος σου, ενώ το μαχαίρι η ερωμένη σου.
Επειδή όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση η ερωμένη είναι πολύ πιο φίνα από τη σύζηγο, πρόσεχε μη σε κάνει να πάρεις διαζύγιο :xp1
Apostolos έγραψε:
Πάντως η επόμενη λεπίδα που θα πάρω θέλω να είναι παλιά, το αργότερο της δεκαετίας του 60. Θα προτιμήσω κάποιο new old stock.
Αχχχχ, να σου δείξω το δεύτερο μαχαίρι που αγόρασα θέλω, είναι όπως τα λες.
Ας βάλει ο Ερμής το χέρι του να μου το φέρουν τα ΕΛΤΑ χωρίς προβλήματα θεέ μου !
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Εγω εχω βαλει στο ματι αυτη

http://www.shavemac.com/shop/products/S ... 22012.html

Δεν ξερω ομως ειναι καινουρια κατασκευη ανοξειδοτη . Τελικα ισως παρω μια παλια απο σουηδικο μεταλο .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Φανταστικό κομάτι hero.
Έίσαι σίγουρος ότι είναι ανοξείδοτη ;
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Δεν ειναι ανοξειδωτη..

Δεν πειραζει.. Ουτε ενα Wade&Butcher δεν ειναι ανοξειδωτο αλλα ειναι κορυφαια μαχαιρια, ακομη και 150 χρονια μετα την παραγωγη τους!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Eχεις δικιο δεν ειναι ανωξειδωτη αν και στο λινκ του shavemac το εχει στα stanley κι οχι στα carbon .
Παντως τα μη ανοξειδωτα ειναι καλυτερα και ακονονιζονται ποιο ευκολα .
Ισως ομως τελικα προτιμησω καποιο απο τα παλιασ κοπης που εχει ο κυριος Τσομπαρης .

Παρακαλω αν εχεται κατι υπ' οψιν σας μου λετε .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Για να γίνει ένα μαχαίρι ανοξείδοτο πρέπει να προστεθούν κάποια μόρια μαλακότερων από το χάλυβα μετάλλων.

Κατά συνέπεια ένα ανοξείδοτο μαχαίρι είναι κατώτερης ποιότητας από ένα που οξειδώνεται διότι είναι μαλακότερο.

Ακόμα και κάποια πανάκριβα που λένε ότι είναι ανοξείδοτα με προσθήκη ειδικών μετάλλων που δεν αλλοιώνουν (έτσι λένε) τη συνολική σκληρότητα του μετάλλου, τότε αυτά στην καλύτερη περίπτωση είναι ίδια με αυτά που οξειδόνονται σε σκληρότητα (εγώ διατηρώ επιφυλάξεις).
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Επίσης σκέφτομαι πολύ σοβαρά και ένα της Boker:


Εικόνα
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ναι, είναι σταθερή αξία, αλλά πολύ ακριβά ρε σύ. Αυτό πόσο το έχεις βρεί;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”