Gold Dollar 800 από e-bay

Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ηλία δεν είναι νέο το θέμα με τα GD,όπως τα λέει ο Άκης είναι,και επίσης δεν χρειάζεται καν quality control, φίλος μου που πήρε πρόσφατα 3 κομμάτια για να μάθει να ακονίζει και (σιγά να μην έμαθε) ήταν ίσια, αλλά μετά και κατά την διαδικασία του ακονίσματος στράβωσαν, και μόνο με την ελάχιστη πίεση που ασκείς πάνω τους...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
thanos9999
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 14:05
6
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 3975 times
Been thanked: 5668 times
Ηλικία: 38

Ηλια εγω εχω το GD300 δεν ηταν στραβο το ζητησα shave ready δεν ηταν βεβαια 100% shave ready παρολα τα 350 χρονια εμπειριας στα ακονισματα του Master sifu :) οπως μου ειπαν . παντως ποιοτικα ειναι καλυτερα τα 208 , 300 , 800 (αυτο ειναι και Inox αν δεν κανω λαθος ) μαλιστα το ακονισα πριν λιγες μερες απο την αρχη και ξυριστηκα κιολας . λογικα θα σου στειλει αλλο
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Ο πωλητής απάντησε πως θα το αντικαταστήσει και πως θα κάνει έλεγχο για να βεβαιωθεί πως είναι ίσιο προτού το στείλει. Ίδωμεν.

Ρώτησα σε άλλο site αν μπορεί να ακονιστεί ένα στραβο ξυράφι και η απάντηση που πήρα είναι πως ναι γίνεται. Υπάρχουν δύο τρόποι, ο πρώτος με rolling x strokes και ο δεύτερος με φάγωμα της ράχης. Ευκαιρία για πειραματισμούς.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ηλία μπορεί να ακουστεί κάπως...αλλά εγώ δεν έκανα ούτε rolling x ούτε ράχη πείραξα, απλά τα ίσιωσα, αυτό ισχύει βέβαια μόνο για τα GD.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Πως το έκανες αυτό φίλε [mention]Tony[/mention]; Σε πρέσα;
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Tony έγραψε: 14 Μαρ 2018, 14:34 Ηλία μπορεί να ακουστεί κάπως...αλλά εγώ δεν έκανα ούτε rolling x ούτε ράχη πείραξα, απλά τα ίσιωσα, αυτό ισχύει βέβαια μόνο για τα GD.
Αντώνη μακάρι να μπορέσει να το "φέρει" στα ίσα του ο [mention]captain_hx[/mention] αλλά αν δεις το βίντεο που έχει ποστάρει , είναι πολύ στραβό το GD που του έστειλαν , εγώ νομίζω πως ποτέ δεν πρόκειται να έρθει εκεί που πρέπει ... μην ξεχνάμε πως το μέταλλο έχει μνήμη αλλιώς δεν θα παλεύαμε με roll x και spine reduction ...αν το ατσάλι είναι πολύ σκληρό και προσπαθήσεις να το φέρεις θα σπάσει , αν είναι πολύ μαλακό θα ξαναστραβώσει .

Τώρα για να το πάρεις να πειραματιστείς για επόμενα στραβά ξυράφια καλό είναι όπως προαναφέρθηκε .
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Φίλε Ηλία συγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση*...

Η εργασία που έκανα ήταν σε πρέσα, ήταν μεγάλη και οριζόντια και δούλευε με άξονα (ατέρμονα κοχλία) φυσικά και ήταν ρίσκο, αλλά έτσι και αλλιώς για πέταμα τα είχαν.
Αυτοσχεδίασα και έφτιαξα ένα "σάντουιτς" από αγιόξυλο, που είναι εμποτισμένο με λάδι, αφού το "σκάλισα" μπήκε στην πρέσα και έσφιγγα σιγά σιγά μέχρι το τέρμα, και το άφησα 12 ώρες από την κάθε πλευρά, να τονίσω πως το μέταλλο του είναι μαλακό και η ανόπτηση του χάλια, αλλιώς θα είχε σπάσει.

Αν θέλεις να προσπαθήσεις να διορθώσεις την στρέβλωση.↓
► Εμφάνιση spoiler
* Κάλιο αργά παρά ποτέ.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Αντώνη χάρηκα που απάντησες, ποτέ δεν είναι αργά για απαντήσεις με περιεχόμενο! Θα δοκιμάσω το τρικ με το καρπον. Το πλακάκι είναι τσεκαρισμενο! Έχω και ένα κομμάτι καθρέφτη αλλά το κεραμικό πλακάκι λόγω μεγέθους βολεύει καλύτερα.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”