ΙΝ / OUT Νέα προϊοντα (Straight Razors)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

ΙΝ / OUT Νέα προϊοντα - Muhle 6/8ths Cut Throat Razor

Muhle 6/8ths Bog Oak Cut Throat Razor
Εικόνα
Muhle 6/8ths Olivewood Cut Throat Razor
Εικόνα
Muhle 6/8ths African Blackwood Cut Throat Razor
Εικόνα

Απο ΕΔΩ
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 549
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3498 times
Been thanked: 3146 times

Νέα σειρά ξυραφιών από την DOVO, τα EDO. Είναι εμπνευσμένα από την Ιαπωνική σχολή, όλα με λαβές ξύλου. Προσωπικά δε με ελκύουν αισθητικά.

Εικόνα

Ταυτόχρονα πουλάει σκέτες λεπίδες αλλά και μια σειρά “Facharbeit” παλιών ανοξείδωτων λεπίδων του 1967 που βρήκε και της πουλάει τώρα. Τέλος είδα και μερικά aftershave, αποσμητικά και κρέμες ξυρίσματος.
Δεν έχω κάποιο νέο DOVO. Έχω ακούσει διάφορα για θέματα ποιοτικού ελέγχου και γεωμετρίας στα ξυράφια της αλλά θα αγόραζα κάποια στιγμή κάποιο BISMARCK.
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 549
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3498 times
Been thanked: 3146 times

Σε συνέχεια της προηγούμενης δημοσίευσης και ρίχνοντας μια ματιά στο site της DOVO είδα να έχει διαθέσιμα, εκτός τα Facharbeit, μερικά παλιά 7/8 με τιμή λίγο τσιμπημένη βέβαια (περίπου 850 ευρώ).

Είναι παλιά κλασικά κενά 7/8 του Solingen από το 1950-1970. Από τα 11 που βρέθηκαν (όπως λέει) κατόρθωσαν να φτιάξουν 9 ξυράφια με εξαιρετική κατεργασία κτλ.

Εικόνα

Εικόνα

Τη σειρά την ονομάζουν Me fecit. Παλαιότερα, οι λεπίδες από το Solingen (σπαθιά, ξίφη κτλ.) σφραγίζονταν με το Me fecit Solingen και όχι με το Made in Solingen, την τακτική αυτή την ακολουθούσε ο Hans Wilhelm Böker. Ένα ξυράφι του που έχω το έχει σφραγίσει με αυτή τη σήμανση.

Εικόνα

Κάτι τελευταίο, σχετικά με την ποιότητα των ατσαλιών που συζητούσαμε. Η DOVO αναφέρει (έχοντας κατά νου βέβαια και τις τακτικές marketing) ότι ανέλυσε το ατσάλι και διαπίστωσε ότι είναι εξαιρετικής ποιότητας και καλύτερο από τα σημερινά. Πράγμα που έχει επίπτωση στην μηχανική κατεργασία των λεπίδων αλλά και την ποιότητα ξυρίσματος που προσφέρουν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”