Bismarck

Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Σημερα ηρθε στα χερια μου ένα bismarck προσφορα από έναν φιλο, ηξερε ότι μαζευω ξυραφια και μου το εδωσε. Ηταν του προπαπου του και από ότι ρωτησε την γιαγια του πρεπει να το ειχε αγορασμενο περιπου το 1920 . Αρα αυτό πρεπει να ηταν πριν την αγορασει η dovo αφου σαν μαρκα κυκλοφορουσε από το 1920-1930 και μετα εξαγοραστηκε από την dovo .
Εάν ξερετε κατι περισσοτερο ενημερώστε με , αυτη η σταμπα με το 5 τι λετε να είναι ?
Το ξυραφι είναι τυλιγμενο με απολυμαντικα μαντηλάκια και σε λιγο θα ξεπριτσιναριστει και θα παει για κλιβανο .Αυριο θα αρχισει η διαδικασια αναπαλαίωσης .
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Έχω διαβάσει τα καλύτερα για τα παλιά Bismarck και το ξυράφι σου φαινεται σε πάρα πολυ κατάσταση! Περιμένουμε με ενδιαφέρον τις απόψεις σου για το ξυρισμα που κάνει.
Χάρης
Ανδρέας-san
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 02 Ιαν 2014, 18:10
10
Has thanked: 267 times
Been thanked: 28 times
Ηλικία: 41

Καλημέρα.Καλό το ξυράφι,αλλά βλέπω χαρακιές κοντά στη κόψη,σημάδια κακού ακονίσματος ή χρήση πολύ χοντρόκοκκης πέτρας.
Ωστόσο,δεν έχει χάσει την καμπυλότητα του εσωτερικά,που σημαίνει οτι,προλαβαίνει να <<έρθει>>.
Ανδρέας
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Και μόνο σαν ιστορικό "κομμάτι" είναι τέλειο ...
Να το έχεις στο συρτάρι σου και να κάνεις ένα ξυρισματάκι κάποιες φορές έτσι για την εμπειρία και την ιστορία που έχει πίσω του, είναι όλα τα λεφτά ...
Και με καλή συντήρηση/φροντίδα θα σου ζήσει άλλα τόσα χρόνια και θα περάσει ενδεχομένως και στην επόμενη γενιά ...
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Πολυ ωραιο τα ξυραφι σου και με μεγαλη ιστορια να υποθεσω, περιμενουμε να το δουμε τελειωμενο
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Πολυ δυνατο κομματι και αισθητικα (αυτα με τα τρια pins με τρελαινουν! ) και απο οτι εχω ακουσει ξυριστικα!

Μια ερωτηση μονο, οι γρατζουνιες πανω στην λεπιδα ειναι βαθιες ;
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Το πρωτο σταδιο για τον καθαρισμο τελειωσε , εχω ακομη 3 σταδια και καθολου χρονο . Ελπιζω το ερχομενο Σ/Κ να το τελειωσω .
Το κοματι της σοκολατας που λειπει το εφαγα πριν την φωτογραφηση :megagrin
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Κουκλι!! Λιγο γυαλισμα και ακονισμα και θα ειναι πιστευω απο τα καλυτερα της συλλογης σου!!!
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Ιασονα ακολουθησα μια καινουργια μεθοδο καθαρισμου ολες οι σκουριες και γρατζουνιες εφυγαν . Βεβαια κανονικα χρειαζεται και ενας διδυμος τροχος αλλα δυστυχως δεν εχω τον χωρο .
Δεν ξερω εάν χημικα γινεται να φευγουν τα πολλα και μετα να εχουμε λιγοτερη εργασια , εσεις που πατε τις DE για επιμεταλλωση δεν ρωτάτε εάν εχουν στο γαλβανιστηριο καποια μεθοδο καθαρισμου του μεταλλου ?
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4991
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22224 times
Been thanked: 7780 times
Ηλικία: 67

Ωραία δουλειά Νίκο!

ΥΓ. Εκτός από το κομμάτι σοκολάτας βλέπω λείπει και το χαρτί... Τόσο πολύ πεινούσες? :megagrin
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”