Bismarck

Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Ο διδυμος τροχος εχει απο το εργοστασιο πολυ χοντρες πετρες για την δουλεια που τον θες θα πρεπει οπωσδηποτε να αλλαξης τις πετρες με πιο λιγα gir και τις πιο πολλες φορες οι καλες πετρες ειναι πολλαπλασια σε τιμη απο τον ιδιο τον τροχο. Μαλλον θα ηταν καλητερα ενας Ταινιολειαντηρας. Φυσικα θα ηταν μονο για το γιαλισμα για ακονισμα δεν το συζηταμε καν οτι δεν κανει για ξυραφια
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Γιαννη απλα το εχω διπλωσει από κατω για αισθητικούς λογους , εκεινο που επρεπε να κανω είναι να εχω φαει ολη την σοκολατα 8)

Νικο ναι ετσι είναι ,ο τροχος είναι μαζι με τον λειαντηρα για τα χοντρα τριψιματα και για γυαλισμα με παστες, το ακονισμα παντα σε πετρες νερου και παντα με το χερι .
εδώ
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Ανδρέας-san
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 02 Ιαν 2014, 18:10
10
Has thanked: 267 times
Been thanked: 28 times
Ηλικία: 41

Για το βίντεο.....
Ο τύπος έχει διώξει πολύ υλικό απ'το μαχαίρι.Υλικό το οποίο είναι πολύτιμο για τα ακονίσματα
που θα του κάνουν στο μέλλον.Όπως είδα το βίντεο,αυτός δεν θα'χει αφήσει καμπυλότητα ανάμεσα στην πλάτη και στη
κόψη(hollow,όπως το είδα κάπου).Πράγμα το οποίο είναι χρήσιμο για τη δημιουργία αθέρας.
Ανδρέας
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Δεν υπαρχει θεμα στο ακονισμα εκτος και αν εχει χαλασει η γεωμετρια κατι το οποιο δεν εχει συμβει οπως μπορεις να δεις στο τελευταιο βιντεακι της σειρας.
Οσο για την καμπυλη το ξυραφι ειναι near wedge αντε το πολυ 3/4 οποτε απο την μαμα του ειχε ελαχιστη καμπυλη.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Νικολάκη τι θα γίνει με εσένα?Έχεις μαζέψει όλα τα ξυράφια του κόσμου, και μάλιστα πολύ καλά ξυράφια!!

Νίκο πολύ καλή η δουλειά σου, πιάνουν τα χέρια σου πολύ, μπράβο σου!Δε ξέρω τι ακριβώς θες αλλά ο Παύλος ο μάγειρας (psk) έχει ταινιολειαντήρα και κάποια άλλα γυαλιστικά εργαλεία που ίσως σε βοηθήσουν πάνω σε αυτό που θες!

Μαύρη σοκολάτα τρώω και εγω καθημερινώς :megagrin !
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Σε ευχαριστω Ηλια .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”