Eric Anton Berg 6/8 frameback

Απάντηση
geos3
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 17 Μάι 2012, 07:34
11
Been thanked: 3 times

Μετα απο καποιο χρονικο διαστημα συμβιωσης με το εν λογο ξυραφι νομιζω του χρειαζετε μια παρουσιαση.
Λοιπον, οταν αρχισα να ψαχνομαι για να αγορασω καποιο ξυραφι να αρχισω το ᾽σπορ᾽ ημουν αρκετα προβληματισμενος με το πιο να παρω.Καινουργιο?Καινουργιο και nos?Παλαιας κατασκευης?
Την λυση ηρθαν να μου την δωσουν καποιες δημοσιευσεις του Ηλια (boltsis) και του Κωνσταντινου (NavalArchitect)που διαβασα οσον αφορα τα παλαια μεταλλα και ξυραφια. :thnx Ετσι λοιπον χτυπησα σε μια δημοπρασια το ξυραφι που αναφερω.
Ειναι 6/8 frameback, μαλλον full hollow, λαμα smile, Eskilstuna carbon steel, αναφερει το ετος 1881 που ισως να ειναι το ετος κατασκευης, με εναν καρχαρια χαραγμενο στην λαμα.Το επεξεργαστηκα λιγο με καποια αλοιφη αλλα συνεχιζει να εχει σημαδια πανω στην λαμα αλλα επελεξα να μην το προσπαθησω παραπανω να τα αφαιρεσω μιας και μου αρεσει οπως ειναι και δειχνει και την παλαιοτητα του!
Δυστυχως δεν ηρθε shave ready απο αυτον που το πηρα, αν και ετσι ελεγε, οποτε χρειαστηκε να επεμβει ο Γιαννης (y.v.) να το φερει στα ισα του.Ακομα αλλαχτηκε και η λαβη γιατι την ψιλοχαλασα αυτην που ειχε ,που δεν ηταν και η μαμισια, με καποια πολυ καλυτερη απο ξυλο.Εδω να ευχαριστησω τον Γιαννη για το ακονισμα και την αλλαγη της λαβης. :thnx :thnx
Το ξυρισμα που κανει ειναι πολυ απαλο και πιστευω οτι συγχωρει και καποια λαθη που γινονται.Το μονο του μειονεκτημα ειναι οτι δεν ειναι τοσο παχυ στην πισω μερια που ενωνεται με την λαβη κατι το οποιο σημαινει οτι ηθελε λιγακι παραπανω εξασκηση για να το συνηθισω.
Σας παραθετω φωτογραφιες να το δειτε και οποιαδηποτε παραπανω πληροφορια απο τους γνωστες ειναι καλοδεχουμενη
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Γιωργος
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Πολύ όμορφο!
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
10
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Πολύ όμορφο όντως,τελικά αν έχεις μεράκι γίνονται θαυματα !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Γιώργο καλορίζικο να είναι και έκανες πολύ καλή επιλογή!!Ψάχνω και εγώ κάτι σε αυτό το στυλ "frameback" αλλά ακόμη δε πέτυχα κάτι, είχα στο παρελθόν χτυπήσει σε δημοπρασία παρόμοια σαν το δικό σου αλλά δυστυχώς δε τα κέρδισα.
Είμαι σίγουρος ότι ο Γιάννης έκανε το καλύτερο για το ξυράφι και ότι είναι γλυκύτατο!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4991
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22224 times
Been thanked: 7780 times
Ηλικία: 67

Αν και γενικά δεν μου πολυαρέσουν οπτικά τα frameback, αυτό είναι πολύ όμορφο!

ΥΓ. Ενα μεγάλο μπράβο και στον Γιάννη (y.v.)
Γιάννης
htsopelas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 15 Ιαν 2013, 10:27
11

καλοριζικο....
geos3
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 17 Μάι 2012, 07:34
11
Been thanked: 3 times

Σας ευχαριστω παιδια
Γιωργος
NavalArchitect

Η εμπειρία μου με straights είναι μικρή, τα E.A. Berg όμως είναι τα πιό αγαπημένα μου ως τώρα.

Καλά ξυρίσματα, πολύ ωραία λεπίδα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”