Tiger 6/8

Jatro13th
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 29 Μάι 2013, 14:56
10
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 43

Εδω ειναι και το μαχαιρι!
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Αποψεις?
Το πετσοκόβειν, εστί φιλοσοφείν.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10535
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26211 times
Been thanked: 25649 times

Έχω την εντύπωση ότι επανέρχεται σε λειτουργική κατάσταση, έχουμε δει πολύ χειρότερα. Κάνε λίγο υπομονή όμως φίλε μου να μπουν οι "μαχαιράδες" μας, να σε διαφωτίσουν καλύτερα.
Jatro13th
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 29 Μάι 2013, 14:56
10
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 43

Μακαρι να επανελθει μια μερα στα συγκαλα του! Επειδη ειμαι οδοντιατρος και εχω μια μικρη πετρα αρκανσας το ακονισα λιγακι και εβγαλα το πριονωτο της ακρης του, βεβαια με υπερβολικα μεγαλη προσοχη και μικρες κινησεις επειδη το σχημα της λαμα ειναι "χαμογελαστο" και επρεπε να ακολουθησω την καμπυλη. Το καταφερα να κοβει τριχες απο το χερι μου αλλα με δυσκολια. Με τον τροχο και με ενα λαστιχακι γυαλισματος εβγαλα λιγες σκουριες και αφησα πολλα σημαδια θαμπαδας στη λαμα, αλλα ειμαι σιγουρος οτι μπορουν να φυγουν με καποιο γυαλιστικο.

Περιμενω αποψεις και σας παρακαλω μη με βρισετε που του εβαλα χερι! :(
Το πετσοκόβειν, εστί φιλοσοφείν.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Το μαχαιρι ειναι σε καλη κατασταση, οριστε και η λυση στο προβλημα σου.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Εχεις πμ :bigsmilie
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Jatro13th
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 29 Μάι 2013, 14:56
10
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 43

Τι λες τωρα!
Παιδια σας ευχαριστω πολυ! :D
Το πετσοκόβειν, εστί φιλοσοφείν.
Jatro13th
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 29 Μάι 2013, 14:56
10
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 43

Λοιπον, υστερα απο τις συμβουλες σας και 4 με 5 ωριτσες δουλειας εφτασα στο παρακατω καλουτσικο αποτελεσμα. Ξερω, δεν ειναι τελειο και ουτε θα μπορουσε να ειναι, αφου ουτε την εμπειρια εχω, ουτε και τον απαραιτητο χρονο διεθεσα! Ομως, ακομα κι αυτο, μου εδωσε αρκετη ικανοποιηση, και καταφερα να κοβει και τις τριχες του χεριου μου τσατρα πατρα! Ιδου και οι φωτο!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Το πετσοκόβειν, εστί φιλοσοφείν.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ωχ, φοβερή δουλειά ρε φίλε , μπράβο σου!Για πες μας βήμα βήμα τι έκανες?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Jatro13th
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 29 Μάι 2013, 14:56
10
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 43

Ακολουθησα τις οδηγιες απο το λινκ του Iasonas, αλλα χωρις το ξυλο που χρησιμοποιησαν. Δεν ειχα τον καιρο για να κανω τοσες χειροτεχνιες. Αλλα εχουν δικιο, με τοσες ωρες που αφιερωσα τα χερια μου μουδιασανε, οποτε, φαντασου να γυαλιζα επι δεκαωρο... αστο καλυτερα. Αλλα οι χαρακιες απο τα γυαλοχαρτα ακομα φαινονται στο μεταλλο, ισως να το κανω και με καμμια αλειφουλα για γδαρσιματα.

Τα γυαλοχαρτα τα πηρα απο ενα μαγαζι με σιδηρικα και μου κοστισαν πολυ λιγο. Δεν θυμαμαι ακριβως τα νουμερα που χρησιμοποιησα, αλλα το πρωτο ηταν 180 αν θυμαμαι καλα, και τελευταιο το 2000. Εκανα με το πιο γρεντζο μεχρι να φυγουν οι σκουριες. Αυτο μου πηρε την πιο πολλη ωρα και χρησιμοποιησα σχεδον ολο το φυλλο. Τα επομενα ηταν πιο ευκολη υποθεση, αλλα ηθελε πιο πολλη ωρα να αφιερωσω στο καθε νουμερο, εξ ου και οι χαρακιές στο μεταλλο.

Boltsis, οταν ερθω Λαρισα να δω τα πεθερικα θα σου στειλω πμ να συναντηθουμε να δω τις πετρες σου! :megagrin
Το πετσοκόβειν, εστί φιλοσοφείν.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ίσως θέλει πιο ψιλά γυαλόχαρτα ακόμη και σίγουρα πέρασμα με γυαλιστική αλοιφή!

Όποτε σε φέρει ο δρόμος απο δω θα χαρώ πολύ να τα πούμε απο κοντά!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”