Tiger 6/8

spyoly
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 06 Μαρ 2011, 14:26
13
Been thanked: 12 times

Ενα απο τα τελευταια ξυραφια μου βρεθηκε στην Ελλαδα σε κατασταση NOS και ειναι φτιαγμενο στο Solingen πιθανοτατα στη δεκαετια του 60 απο την εταιρεια TIGER.Τα ξυραφια αυτα, απο οτι εμαθα,τα ειχαν σε ιδιαιτερη εκτιμηση οι κουρεις λογω της ποιοτητας του μεταλλου και του βαψιματος.Το ξυραφι ειναι 6/8 και 1/4 σφηνα, χρειαστηκε δε λιγη δουλεια στις πετρες για να δωσει ενα πραγματικα εξαιρετικο ξυρισμα.Το ενδιαφερον του εκτος της ποιοτητας του ξυρισματος βρισκεται και στο κουτι του οπου ο τοτε εισαγωγεας ειχε φροντισει να υπαρχουν και οδηγιες χρησης στα Ελληνικα ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Apostolos την 01 Απρ 2013, 14:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Τίτλος με κεφαλαία, αδέσποτος σύνδεσμος.
NavalArchitect

Ωραίος.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Ακριβώς το ίδιο έχει φτάσει και στα δικά μου χέρια:
Εικόνα

Εντωμεταξύ, νόμιζα οτι το δικό μου έχει παραμορφωμένη κόψη, αλλά από όσο βλέπω, όλα έχουν λίγο περίεργο σχήμα.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Με γειά!

ΥΓ. Καλά, οι οδηγίες είναι όλα τα λεφτά! :megagrin
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ωραία ξυράφια παιδιά, μπράβο σας και όντως οι οδηγίες συγκινούν!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Να τα χαίρεστε! Όμορφα ξυραφια!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Πολυ ωραια ξυραφια!! Οσο για τις οδηγιες τη να πης μαλλον τοτε μας υπολογιζαν ως αγοραστικο κοινο ή μπορει να ηταν υποχρεωτικο για να διοχετευτη στην ελληνικη αγορα. Οπως και να εχει ειναι οντως ολα τα λεφτα
Ολα ειναι δρομος
Jatro13th
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 29 Μάι 2013, 14:56
10
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 43

Κυριοι, καλη σας μερα! Ειμαι καινουριος στο φορουμ και ειναι το πρωτο μου ποστ! Εδω και λιγο καιρο, επεσε στα χερια μου ενα ξυραφι "τιγρεως", οπως γραφουν οι οδηγιες στα Ελληνικα πανω στο κουτι. Ειναι του πατερα μου που το ειχε αγορασει πιτσιρικας και το χρησιμιποιησε δυο τρεις φορες ολες κι ολες. Η λαμα ειναι σαν πριονι και εχει στιγματα οξειδωσης διασπαρτα παντου! Δεν ξερω πώς να ποσταρω φωτο ακομα για να σας το δειξω, αλλα θα ηθελα, οταν μου πείτε πώς, να ρωτησω αν η κατασταση σωζεται για να μεταπηδησω απο merkur 15c open σε αυτο!

Ευχαριστω και καλες ξούρες!!!!!!!
Το πετσοκόβειν, εστί φιλοσοφείν.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Καλωσόρισες φίλε μου και καλή αρχή.

Είναι ωραίο που έχεις ένα τέτοιο απόκτημα από τον πατέρα σου και χαιρόμαστε που θες να το μοιραστείς μαζί μας. Οδηγίες για το πως μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες μπορείς να δεις εδώ, αν υπάρχουν απορίες ευχαρίστως να βοηθήσουμε όπως μπορούμε.
Jatro13th
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 29 Μάι 2013, 14:56
10
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 43

Καλως σας βρηκα και ευχαριστω για την απαντηση! Με την πρωτη ευκαιρια θα ακολουθησω τις οδηγιες και θα ανεβασω φωτο! Βεβαια, θα φριξετε με την κατασταση του, αλλα πρεπει να ειναι γυρω στα 30+ χρονων ξυραφι!
Θανκς!
Το πετσοκόβειν, εστί φιλοσοφείν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”