Τhiers Issard ''Le Rose'' 5/8

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Georgelap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Σεπ 2012, 16:19
11
Τοποθεσία: Ναύπακτος- Μακύνεια
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Μιας και έχω κάνει πλέον τουλάχιστον 30+ ξυρίσματα με το παραπάνω ξυράφι και το έχω μάθει τουλάχιστον στο 80%, ήρθε η ώρα να πω με τη σειρά μου τα συμπεράσματά μου.
Το ξυράφι αγοράστηκε από τον Γερμανό ''Martin'', κατόπιν αρκετών email-ερωτήσεων που μεσολάβησαν...
Ήρθε άμεσα (εντός 7 εργάσιμων) στο κουτάκι που παραθέτω:
http://imageshack.us/photo/my-images/54 ... 304ji.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false;
Το δερμάτινο τσεπάκι είναι στα στάνταρ από την εταιρία, ενώ τα διπλωμένα χαρτάκια είναι είναι τα προστατευτικά της συσκευασίας.
Όπως με διαβεβαίωσε ο Γερμανός, ήταν από την εταιρία έτοιμο να ξυρίσει.
Μάλιστα στις οδηγίες χρήσεις τονίζει ότι το ξυράφι πρέπει να στροπαριστεί, για πρώτη φορά, ΜΕΤΑ από μερικά ξυρίσματα.
Ανοίγοντάς το, κατάλαβα αμέσως το μεράκι των κατασκευαστών του...
Πουθενά γρατσουνιές, στραβές λαβές, πρόχειρα τυλίγματα κτλ... σκέφτομαι: "εδώ είμαστε!"
Σκουπισματάκι λοιπόν για να φύγουν τα προστατευτικά λάδια, αφρό με σαπουνάκι προράσο (αν θυμάμαι καλά) και αρχίζουμε!
Με τη μία το μαχαίρι "κούμπωσε" στα δάχτυλά μου! πράγμα που δεν έχω παρατηρήσει στο DOVO μου και σε κανένα DOVO που έχω πιάσει στα χέρια μου. (για αγγλικά ή σουηδικά δεν έχω άποψη)
Το βάρος, σχετικά πάντα, μικρό.... το ζύγισμα απίστευτο! Η ξύλινη λαβή αυξάνει όσο πρέπει στην στροφορμή ώστε να αλλάζεις με σιγουριά τις γωνίες.
Ακουμπώντας το στο πρόσωπο μου κατάλαβα τα 2/16 επιπλέον μήκους υλικού της λεπίδας, σε σχέση με το Dovo special που ήξερα μέχρι τώρα.
Κάνοντας το πρώτο κατέβασμα άκουσα αμέσως το χαρακτηριστικό "γουργούρισμα" των γαλλικών ξυραφιών.
Το ξυράφι έκοβε, κυριολεκτικά, σαν "κορόιδα" τα 2 ημερών γένια μου (δεν έχω πολύ μαλακά γένια).

Πρώτο πέρασμα εξαιρετικό... σε βαθμό που πίστεψα ότι δεν θα χρειαστώ δεύτερο πέρασμα, το έκανα όμως για να βγάλω περισσότερα συμπεράσματα και.. ναι! κανένας ερεθισμός!!! :dance5 Ούτε κόψιμο-κάψιμο επίσεις!

Πρόκειτε για ένα πολύ ολοκληρωμένο ξυράφι. Αν και το ντιζάιν είναι λίγο υποκειμενικό...
Δεν φοβίζει, κόβει πολύ και δεν τραβάει καθόλου!
Ορίστε και μερικές φωτογραφίες που έβγαλα πριν λίγο:
http://imageshack.us/photo/my-images/69 ... 305xz.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://imageshack.us/photo/my-images/84 ... 306hc.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://imageshack.us/photo/my-images/854/dsc00232p.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ελπίζω να μην σας κούρασα με το κείμενό μου... :beah2
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22430 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Ομορφο είναι Γιώργο!
Λες όμως "...τα 2/16 επιπλέον μήκους υλικού της λεπίδας, σε σχέση με το Dovo special..." Τι εννοείς?
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Georgelap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Σεπ 2012, 16:19
11
Τοποθεσία: Ναύπακτος- Μακύνεια
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Επιπλέον ύψος λεπίδας... σε ίντσες, συγκρινόμενο πάντα με το DOVO (4/8) που έχω.
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22430 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Γι αυτό μπερδεύτηκα... Εχω το Dovo Special 6/8, ξέρω ότι βγαίνει και σε 5/8, αλλά δεν είχα ακούσει ποτέ για 4/8...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Georgelap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Σεπ 2012, 16:19
11
Τοποθεσία: Ναύπακτος- Μακύνεια
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Γιάννη, σημείωσε λάθος! 5/8 ήθελα να γράψω! (ο Δαίμων του τυπογραφείου!)
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ωραίο το ξυράφι Γιώργο.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Όμορφο φίλε μου και έχω και εγω ένα της εταιρίας αυτής!Δε ξέρω όμως αν το δικό σου είναι φτιαγμένο με τα "παλιά υλικα" της εταιρίας αυτής που είναι καλύτερα.Το δικό μου δυστυχώς είναι απο τα καινούργια!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Georgelap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Σεπ 2012, 16:19
11
Τοποθεσία: Ναύπακτος- Μακύνεια
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

O Γερμανός με διαβεβαίωσε ότι είναι από παλαιό κράμα μετάλλου.
Βέβαια κάτι τέτοιο μου ακούγεται τουλάχιστον χαζό, αφού με τις σημερινές μεθόδους της μεταλλουργίας μπορείς να φτιάξεις (αν βέβαια το θες) κλάσεις ανώτερα κράματα από τα παλιά.
Πιστεύω ότι με το να λένε "παλιό κράμα" εννοούν με τις παλιές αναλογίες προσμίξεων. (Cr, Ni, Va κτλ)
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! :megagrin
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”