C.Myers & Sons, Sheffield

Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Φώτη πολύ όμορφο! Η δουλειά του Jamie πόσο κόστισε;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Έχετε δίκιο. Ξέχασα τις "Πριν":
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Σημερα ειχα την ευκαιρεια να το δοκιμασω πρωτη φορα. Αλλα πριν απο αυτο να παω λιγο πισω στην παρασκευη οποτε και το παρελλαβα. Το παρελαβα ως γνωστων μαζι με το wade &butcher 6/8 καθως και το δικο μου dovo best quality 5/8 που ειχα στειλει για ακονισμα. Ανοιγωντας το πακετο εφαγα την πρωτη ηττα. Τοσο καιρο νομιζα οτι ειχα μαχαιρι. Μαλλον παιδικο παιχνιδι εμοιαζε το dovo μπροστα στα αλλα δυο τανκς.
Ακολουθωντας τις οδηγιες απολυμανσης του Φωτη και του Γιαννη (y.v) με βουτηγμα σε οινοπνευμα, περεχυμα με βραστο νερο και πασσαλημα με detol med (μονο που δεν το αφησα αρκετα πανω) εβγαλα απο πανω μου το ανγχος του used vintage.

Σημερα λοιπον το πρωι μετα απο 48 ωρες αξυριστος ηθελα μιση ωρα περισυλογη και συγκεντρωση και ειπα να το δοκιμασω. Βαζω το λαδακι μου και αρχιζω το στροπαρισμα. Τι θορυβος αυτος πανω στο κουπι!! Κανω τον ωραιο μου αφρο και ξεκινω με πολυ επιφυλαξη και προσοχη. Σκεφτομαι αμεσως αυτο ειναι το βουτηρο στο ψωμι που λενε τα παιδια. Και τι ωραιο τραγουδι που βγαζουν τα 13/16 κυβικα της. Ανετα χωρις να με φοβιζει πια αλλα με προσοχη αφεθηκα στην απολαυση για δυο περασματα. Δεν νομιζω οτι ειχα καλλιτερο ξυρισμα ever. Το σκουπισα και το εβαλα να ξεκουραστει Αυριο θα πιασω το dovo μου. Κριμα ειναι και αυτο.

Θελω να ευχαριστησω τους φιλους του φορουμ και ιδιαιτερα τον κωνσταντινο και τον γιαννη (y.v) που με εφτασαν βημα βημα οχι μονο να μπορω να ξυριζομαι αξιοπρεπως με straight, αλλωστε αυτοσ ηταν και ο λογος που μπηκα στο φορουμ, αλλα και να ξεχωριζω το shave ready απο το πραγματικο shave ready και φυσικα την διαφορα ποιοτητας vintage με καινουργιο. Αποτελεσμα ενα απολαυστικο ξυρισμα. Προσπαθεια συνεχιζετε.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Tsu
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 03 Μάι 2011, 10:38
12
Has thanked: 44 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 41

Ο τύπος έχει κάνει πολύ καλή δουλειά! Φανταστικο ξυράφι!
Κώστας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”