Απορία για TI...

Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Περιμένουμε φωτό φίλε μου!!Αν σου άρεσε εσένα , δε το συζητάμε πλεον!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
NavalArchitect

Ναι, τώρα είδα την τελευταία γραμμή του μηνύματος του Νίκου, και το σκεπτόμουν και χθες.

Αυστηρά για μένα, και ξέρετε πως σε θέματα αγορών πολλές φορές δεν είμαι απόλυτος, αλλά τα straights θέλουν προσοχή και εμπειρία. Όλοι αυτοί (Invisible Edge, κλπ.) είναι σειράς, δεν είναι πρώτη γραμμή προτεινόμενοι. Αυτός εν τω μεταξύ είναι ο ίδιος, Dovo UK, TI, Invisible Edge. Δεν είναι και κακός αλλά όχι τόσο έμπειρος και με όχι τόσο καλό στοκ όσο άλλοι. Έχω πάρει ένα καμισόρι από αυτόν, καλό, αλλά ήταν ολοκαίνουργιο και από τα πολύ λίγα κομμάτια που ήρθαν Ευρώπη, κι ο Γερμανός (Μάρτιν) το είχε πιό ακριβά. Αλλά μέχρι εκεί.

Τον Μάρτιν στη Γερμανία τον ξέρω, πρέπει να είναι εντάξει σαν vendor, και ειλικρινής και όχι πολύ 'εξυπνάκιας' δηλαδή, αλλά έχει ψηλές τιμές και επίσης επειδή είμαι της Αγγλοσαξωνικής συνωμοταξίας στο hardware δεν τον έχω δοκιμάσει για να είμαι ειλικρινής.

Στα straights λοιπόν, ειδικά αν κανείς είναι νέος, η επιλογή είναι ξεκάθαρη - Neil Miller. Στείλτε του email με ό,τι απορία έχετε, τα λουριά που κάνει είναι όλα χειροποίητα και έχει ειδικούς τύπους για αρχάριους, παίρνετε ένα απλό από δέρμα κι ένα από λινό ή καμβά, και τελειώσατε. Θα το χαράξετε που θα το χαράξετε σα νέοι, όλοι αυτό κάναμε, αλλά το λουρί θα παραμείνει καλό και επίσης δεν είναι ακριβό.

Στα ξυράφια έχει ανακατασκευές vintage, δεν είναι πολύ φθηνά αλλά οι ώρες δουλειάς που βάζει στο ξυράφι είναι πολλές και το σημαντικότερο - ξυράφι τροχισμένο και ακονισμένο από τον Neil είναι στην κυριολεξία δύσκολο να το περιγράψει κανείς πόσο κοφτερό και σωστά στημένο είναι. Μου έχουν πει ιστορίες που συγκεκριμένοι χρήστες έστειλαν ξυράφια στον Neil για ανακατασκευή και του ζήτησαν "...πολύ κοφτερή να γίνει η λεπίδα..." συνηθισμένοι από το ότι οι ίδιοι γενικά ακονίζουν στις πέτρες αρκετά κοφερά τις λάμες τους, όταν όμως τους ήρθε πίσω το ξυράφι από τον Neil, τρόμαξαν στην κυριολεξία από το πόσο κοφτερό ήταν.

Επίσης έχει και ξυράφια vintage σε πολύ χαμηλές τιμές, σε κατηγορία budget, αλλά αυτά είναι λίγα και όταν τα βγάζει στο site του εξαφανίζονται αμέσως (οι τιμές τους είναι γύρω στις 30 λίρες). Ο Neil θα σας προτείνει κάποιο από τα άλλα ξυράφια που έχει αν του ζητήσετε να σας δώσει τη γνώμη του και αν του πείτε πόσο καλά ή όχι έχετε ήδη μπει στα straights, επίσης και το πόσα σκοπεύετετε να διαθέσετε.
Άβαταρ μέλους
Georgelap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Σεπ 2012, 16:19
11
Τοποθεσία: Ναύπακτος- Μακύνεια
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Παιδια δεν το εχω παραγγειλει ακομα...αν και το σκεφτομαι πολυ σοβαρα.
Ειμαι στη φαση συλλογης αποψεων!!!
Ευχαριστω πολυ που με συμβουλευετε! :thnx
Άβαταρ μέλους
Georgelap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Σεπ 2012, 16:19
11
Τοποθεσία: Ναύπακτος- Μακύνεια
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

H παραπανω εταιρια δεν στελνει Ελλαδα ή ειναι ιδεα μου;;
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Σε ποιά εταιρεία, αναφέρεσαι?
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Georgelap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Σεπ 2012, 16:19
11
Τοποθεσία: Ναύπακτος- Μακύνεια
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

http://www.thiers-issard.co.uk/page33.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Georgelap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Σεπ 2012, 16:19
11
Τοποθεσία: Ναύπακτος- Μακύνεια
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

http://www.rasurpur.de/english/shop/thi ... rical.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Eστειλα μειλ και για το παραπανω...
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Απο ότι βλέπω και οι δυο εταιρείες στέλνουν Ελλάδα.
Για το ΤΙ, η επιλογή με την σημαία της ΕΕ, περιλαμβάνει και την χώρα μας.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Georgelap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Σεπ 2012, 16:19
11
Τοποθεσία: Ναύπακτος- Μακύνεια
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Στη λιστα χωρων αποστολης δεν εχει την Ελλαδα... :confused
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Αν δεν κάνω λάθος, είναι ο ίδιος πωλητής με αυτόν που έχει το "The Invisible Edge", απο το οποίο παρέλαβε πριν λίγες μέρες ο Χάρης ένα ξυράφι.

Που γράφει τις χώρες στις οποίες αποστέλλει?
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”