Γιαπωνέζικα - Kamisori

Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Λαρυ αν μου επιτρεπεις με την μια φορα δεν βγαινει κατι. Οι περισσοτεροι απο εμας τισ πρωτες φορες λεγαμε ,μεσα μας, μαλλον πεταξα τα λεφτα μου δεν προκειτε να το χρησημοποιω. Μετα απο τισ δεκα αρχιζεις να αφουγκραζεσε την διαφορετικοτητα. Εαν το θεμα ειναι οικονομικο παρε οταν μπορεις κατι καλο και σχετικα φτηνο. Ετσι εαν δεν σε βολεψει να μην κλαις τα λεφτα σου. Εξαλλου ειναι ωραιο να εχει καποιος που ασχολειτε παραδοσιακα και ενα μαχαιρι.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Πολύ σωστός ο από πάνω μου!

Παίδες το χόμπυ μας θέλει ρίσκο και δοκιμές. Αν η καρδιά γουστάρει καμισόρι, το χτυπάς και τέλος. Τώρα βέβαια αν δεν υπάρχουν λεφτά για πέταμα και θέλεις πιο σίγουρη λύση, τότε ναι καλύτερα ένα κλασικού τύπου staight που πουλιέται και πιο εύκολα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
ΛΑΡΡΥ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 03 Ιουν 2012, 11:35
11
Τοποθεσία: Χανιά
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 48

Όπως έχω αναφέρει στην δημοσίευσή μου στα "νέα μέλη" ,όταν δοκίμασα το Π.Ξ. πρώτη φορά με υλικά της κακιάς ώρας του παππού μου, κατάλαβα ότι μου άρεσε και την ίδια ημέρα το απόγευμα παράγγειλα ένα πλήρες σετ, και μετά από 15 ημέρες, ένα σετ ταξιδιού. Από τότε δεν έχω ξυριστεί ούτε με αφρό, ούτε με άλλο ξυραφάκι από DE.
Θέλω να πω ότι αν δοκιμάσω, από την πρώτη άντε δεύτερη φορά, θα ξέρω αν μου αρέσει και αν θα ασχοληθώ με straight.
NavalArchitect

Όταν πιάσεις straight και το μάθεις λίγο, φτάνοντας σε σημείο να μπορείς να έχεις αξιοπρεπή αποτελέσματα (αυτό που στο εξωτερικό λένε να είσαι "presentable") χωρίς πόνο στο δέρμα αλλά και χωρίς κοψίματα, τότε δεν υπάρχει επιστροφή στο ξύρισμα με DE. Εκτός βέβαια αν ταξιδεύεις, αν μετακινείσαι συχνά, αν δεν έχεις καθόλου χρόνο το πρωί, κλπ. που τότε θα γυρίζεις πυκνότερα ή συχνότερα στο ξύρισμα με DE.

Το θέμα είναι πως για να φτάσεις σε ένα σημείο να ξεπεράσεις τα πρώτα δύσκολα σκαλοπάτια του ξυρίσματος με straight, θες περίπου 20-30 ξυρίσματα. Αυτό είναι εντελώς γενικό βέβαια, άλλοι το πιάνουν με την πρώτη, και σε 10 ξυρίσματα είναι πιό σίγουροι. Άλλοι όμως εξασκούν περισσότερη από όση πρέπει πίεση στο δέρμα (το χέρι απλά δεν είναι συνηθισμένο να κρατά σταθερά παραδοσιακό ξυράφι), κόβονται (το χέρι είναι πάλι 'νέο' στο πώς ακριβώς πέφτει και ξεκινά η λεπίδα στο δέρμα προτού αρχίσει να κατεβαίνει και να κόβει γένια - εκεί γίνονται τα περισσότερα κοψίματα), κλπ.

Αυτοί λοιπόν που ανήκουν στη δεύτερη κατηγορία (αν μπορούμε να το πούμε έτσι), θέλουν 20-30 ξυρίσματα κατά μέσο όρο για να συνηθίσουν. Όταν ένας ξυρίζεται (π.χ. θυμάμαι τώρα το Φώτη) και τον βλέπεις μετά το 1ο - 2ο ξύρισμα αρχίσει και το ξανασκέφτεται, το συζητά, τον έχουν πιάσει τα σκούρα ίσως, το βλέπεις. Όμως τί είναι 2-3 ξυρίσματα? Τίποτα!

Εδώ μιλάμε ότι για να μπεις σε μιά σειρά και να του πάρεις τον αέρα, αυτό είναι το επόμενο στάδιο, ο κόσμος λέει πως απαιτούνται περίπου 100 ξυρίσματα. Εγώ όταν ξεκίνησα τις 2 πρώτες εβδομάδες πονούσα πολύ όλη την ημέρα, το πρόσωπό μου ήταν κατακόκκινο. Ο λόγος ήταν η πίεση που εξασκούσα. Έκανα τότε 1 φορά ξύρισμα με DE, και μετά 1 με straight - και υπ'όψιν, τότε ξυριζόμουν κάθε 2 μέρες. Οπότε να πως βγαίνουν οι δύο εβδομάδες. Καθένας φυσικά είναι διαφορετικός.

Όμως το συνέχισα, δεν το σταμάτησα - προσωπική μου άποψη είναι πως αυτό ήταν το κλειδί της υπόθεσης. Έβλεπα τα βίντεο, πονούσα αλλά συνέχιζα, είπα πού θα πάει, θα στρώσει. Κι έστρωσε. Στα 20-30 ξυρίσματα ήμουν μιά χαρά, απλά το πηγούνι δεν ήταν όπως με DE, μπορούσα όμως να πάω στο γραφείο. Μετά άρχισε σιγά-σιγά η ευχαρίστηση να μεγαλώνει εκθετικά - έβλεπα πως πλέον δεν είχα ερεθισμό στο λαιμό, άρχισαν τα πλεονεκτήματα του να ξυρίζεσαι με straight να φαίνονται καθαρά. Το ξύρισμα ήταν πιό βαθύ, η τεχνική με το μαχαίρι που διπλώνει ήταν πιό φυσική στο χέρι, δεν είχα τη δυσκολία εκεί κάτω από τη μύτη, με το straight πας εκεί και κάνεις λεπτομερή δουλειά, ειδικά αν είναι square point...

Κατόπιν, εκεί γύρω στα 20-30 ξυρίσματα, ξεκίνησα να δουλεύω και το αριστερό χέρι. Για το XTG πέρασμα στο δεξί μάγουλο, και φυσικά όπως και πριν το δεξί χέρι στο άλλο, στο αριστερό μάγουλο. Αυτό πήγε απροσδόκητα καλά, το χέρι στήθηκε και κρατιόταν πάρα πολύ ικανοποιητικά. Η ευχαρίστηση ήταν ακόμη μεγαλύτερη. Είχα δει φυσικά 2-3 βασικά βίντεο, λ.χ. του Chimensch και είχα επιλέξει από πριν ακριβώς πώς θα στήσω τα χέρια μου για να τα δουλεύω και τα δύο. Κι έτσι έγινε.

Όταν έφτασα τα 100 ξυρίσματα ένιωθα πλέον πιό άνετα, και τα χέρια είχαν αρχίσει πλέον να αποκτούν αυτό που στο εξωτερικό αποκαλούν "muscle memory", δηλαδή τα χέρια είχαν μάθει και οι κινήσεις γινόντουσαν πιό φυσικά και αυτόματα. Δεν λέω πως γινόντουσαν απολύτως σωστά, αλλά ήμουν σε καλό δρόμο, για μένα είχα προοδεύσει (αν δει κανείς από το πού ξεκίνησα). Κάποιοι άλλοι όλα αυτά τα καταφέρνουν σε 1 εβδομάδα, γενικά όμως κανείς μας δε γεννήθηκε μαθημένος σε τίποτε, οπότε όλα είναι στην προσπάθεια, στο πείσμα και στην πρακτική (νάτα και τα 3 "π", πού ακόμη όμως να φτάσω τα 5 "π" του χαζομπαμπά αρωματοποιού χαχαχαχα).

Αυτά...

:bigsmilie
ΛΑΡΡΥ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 03 Ιουν 2012, 11:35
11
Τοποθεσία: Χανιά
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 48

Ναι ρε ανθρωπέ μου, συμφωνώ. Κι εγώ αλλιώς ξυριζόμουν με DE πριν δύο μήνες όταν ξεκίνησα,αλλιώς τώρα, αλλιώς σε τρείς μήνες(από εκεί και πέρα μάλλον θα έχω αργή ή μηδενική εξέλιξη).
Αλλά ήξερα από την πρώτη φορά ότι θα γουστάρω και θα συνεχίσω. Το ίδιο πιστεύω και με τα straight.
Το θέμα είναι να δοκιμάσω μια-δυο φορές. Μετά θα ξέρω!
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Σε καταλαβαμε αλλα η προσφονηση στον Κωνσταντινο και σε οποιονδηποτε δεν ειναι και πολυ ευγενικη ιδαιτερα οταν προσπαθει να σε βοηθησει.

Sent from my BlackBerry using Tapatalk
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
ΛΑΡΡΥ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 03 Ιουν 2012, 11:35
11
Τοποθεσία: Χανιά
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 48

Είναι μια έκφραση που χρησιμοποιώ συνέχεια.Δεν ήθελα να προσβάλλω. Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να την κάνω edit.
ΛΑΡΡΥ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 03 Ιουν 2012, 11:35
11
Τοποθεσία: Χανιά
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 48

ΛΑΡΡΥ έγραψε:Συμφωνώ. Κι εγώ αλλιώς ξυριζόμουν με DE πριν δύο μήνες όταν ξεκίνησα,αλλιώς τώρα, αλλιώς σε τρείς μήνες(από εκεί και πέρα μάλλον θα έχω αργή ή μηδενική εξέλιξη).
Αλλά ήξερα από την πρώτη φορά ότι θα γουστάρω και θα συνεχίσω. Το ίδιο πιστεύω και με τα straight.
Το θέμα είναι να δοκιμάσω μια-δυο φορές. Μετά θα ξέρω!
NavalArchitech, ζητώ συγνώμη για την όποια παρεξήγηση από λάθος μου.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Σωστος πολυ ωραιος


Nikos
Sent from my iPad using Tapatalk
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
NavalArchitect

Κανένα πρόβλημα ή θέμα από μέρος μου, όλα καλά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”