Γιαπωνέζικα - Kamisori

NavalArchitect

ch2700 έγραψε:Με εχει πιασει μια ακασχετη επιθυμια να αγορασω αλλο ενα μαχαιρι. Ηθελα τα γιαπωνεζικα αλλα ευτυχως η τιμη ειναι απλησιαστη. Η επιθυμια παραμενει ομως και ειδη εχω αρχισει την ερευνα. Το κακο ειναι οτι τωρα αρχιζει και με μαθαινει ο ταχυδρομος αρα λοιπον το κοψιμο για μενα ειναι δυσκολοτερο αλλα κραταω χαρακτηρα. Το χειροτερο ειναι οτι δεν ενδιαφερομαι για κρεμουλες και σαπουνακια αλλα για μαχαιρια και μηχανες και ως γνωστον ειναι πολλα τα λεφτα Αρη. Δεν θα παραγγειλω σημερα. Δεν θα παραγγειλω σημερα. Δεν θα παραγγειλω σημερα.
Ε, τότε μήπως να ζητήσουμε τη βοήθεια 'του κοινού'? :megagrin :megagrin

Εικόνα

Πάμε το πρώτο, ένα Tosuke:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Επειδή όμως ένα=κανένα, πάμε και για το δεύτερο Tosuke:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Ε, να δείξουμε κι ένα Iwasaki αγορασμένο απ'το Invisible Edge:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22385 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

:bigeek Ομορφα Κωνσταντίνε, με γειά! Οπτικά μου αρέσει περισσότερο το τελευταίο, η λαβή των άλλων... δεν ξέρω, ίσως να "χάνει" στην φωτογραφία... Και μια ερώτηση: Γιατί δύο Tosuke?
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Καλα εισαι ο γιατρος της αποτοξινωσης :dash :dash

Καποια στιγμη θα το κανω το βημα αλλα οχι σημερα.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
NavalArchitect

Η λαβή των Tosuke είναι απλά το μπλε πλαστικό που είναι πάνω από τη γυμνή λαβή του ξυραφιού. Κάποιοι δεν θέλουν καθόλου τη λαβή να είναι γυμνή, αν δεν απατώμαι γλιστρά αρκετά σε μερικούς. Άλλοι περνάνε τη λαβή με αυτό το 'κορδόνι' που την κάνει να είναι σαν να της έχεις φορέσει κάτι 'ψάθινο'. Δείτε τις φωτό του μέλους 'Arioch' στο SRP ή στο AfeitadoClasico.com.

Τα Tosuke τότε τα είχε φθηνά, το ένα τουλάχιστον είναι 5/8, και για $135 είπα να δοκιμάσω. Ήταν τότε η εποχή που στην κυριολεξία ό,τι ωραίο έβλεπα το χτύπαγα. Στο γραφείο ήμουν (στην κυριολεξία) όλη την ημέρα στο TSR και στο Β&Β και στις αγγελίες που έβαζαν δεν με προλάβαινε άλλος. Βλακείες βέβαια, αυτά έρχονται και παρέρχονται. Αυτά να τα χτυπήσεις στο eBay ούτε σίγουρος είσαι ότι είναι εντάξει, ούτε τόσο φθηνά θα τα πάρεις.

Παλιά straights (Allen, Rodgers, κλπ.) βρίσκεις όσα θες, τα χτυπάς στην σχετικά κακή κατάσταση που θα είναι και τα στέλνεις για restoration. To Γιαπωνέζικο όμως είναι πιό δύσκολο, και για να μην παιδεύομαι τό'παιξα έτσι. Τον τύπο τον ήξερα ότι ήταν και σβέλτος και πολύ αξιόπιστος. Λιγομίλητος και πολύ ακριβής στην επικοινωνία. Ήταν ο πρώτος που έφερε τα Feather AC SS στο Β&Β, σε Ευρώπη και Αμερική ($140 delivered με EMS τότε). Έξι μήνες μετά τά'φερε το Shaving.ie 125 Eur plus p&p.

Αυτός βγάζει κάθε μήνα στο Β&Β 2-3 ξυράφια τουλάχιστον, NOS, Filarmonica, Toyo κλπ. σε πολύ καλές τιμές. Φεύγουν σε πολύ σύντομο χρόνο. Έβλεπα τον Μάρτιν στη Γερμανία και τον άλλο τον αμπλαούμπλα (Invisible Edge) που ναι μεν έχουν Kamisoris αλλά πολύ πιό ακριβά, οπότε είπα "γιατί όχι?"

Το άλλο που έχω, το 4ο στις φωτό που δεν το δείχνω, είναι αριστερόστροφο. Αυτό μου τό'χει στείλει πάλι ο Telly, είναι custom από έναν ανεξάρτητο κατασκευαστή στην Ιαπωνία και είναι παραγωγής 2011 αν δεν απατώμαι. Υποθέτουμε ότι το ατσάλι του είναι καλό αλλά και το forging πού'χει κάνει είναι επίσης σωστό. Δεν είναι βέβαια όπως μερικά σπέσιαλ kamisori που κάνουν $700 (π.χ. μερικά ξεχωριστά Iwasaki) αλλά τώρα εκεί θα κολλήσουμε? Ας γίνουμε πρώτα τόσο καλοί στην τεχνική και μετά βλέπουμε...
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ωραία ξυράφια και ιδιαίτερα, μπράβο Κωνσταντίνε!Να γνωρίζουν κάποιοι ότι η λεπίδα τους δεν είναι ισομερή αλλά η μια πλευρά ίσια και η άλλη άλλη κυρτή, βλέπε φωτό

Εικόνα

τα οποία θέλουν προσοχή κατα το ξύρισμα αφου έχουν φτιαχτεί υποτίθεται για να ξυρίζουν απο τη μια πλευρά και με συγκεκριμένο χέρι αν δε κάνω λάθος και επίσης θέλουν δική τους τεχνική στο ακόνισμα!
Νομίζω και αυτά του Κωνσταντίνου είναι παρόμοια.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ετσι και αλλιως κανουμε αποτοξινωση δεν θα τα αγορασουμε. Αλλα και να μην καναμε δεν βγαινουν τα κουκια.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Παρόλα αυτά, Κωνσταντίνε, εξακολουθείς και χρησιμοποιείς σαν φόντο το Boellis Gel. :cry
Ξέρεις φυσικά ότι αστειεύομαι.

Τα Kamisori, μου αρέσουν πάρα πολύ. Θεωρώ οτι είναι πολύ όμορφα αντικείμενα. Εντούτοις, τα φοβάμαι. Δηλαδή στην ιδέα και μόνο, του να ξυριστώ με Kamisori, κάτι με πιάνει.
Αυτόν τον τρόμο δεν τον έχω, όταν πρόκειται για ένα straight.

Ακόμα, πιστεύω οτι η θήκη, του κόβει πολύ σε ομορφιά. Συνήθως οι θήκες αυτές μοιάζουν φθηνές "πλαστικούρες".
Για μένα, καλύτερα χωρίς θήκη. Βέβαια, το αν γλιστράει ή όχι είναι πιο σημαντικός παράγοντας απο την εμφάνιση

Επίσης και αυτό το "κορδόνι", νομίζω οτι είναι ωραίο. Κάνει το Kamisori να δείχνει πιο παραδοσιακό. Αν δεν κάνω λάθος, ο Slur, είχε χρησιμοποιήσει τέτοιο, στο δικό του.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26398 times
Been thanked: 25871 times

Εμένα πάλι δεν μου πολυαρέσουν σχεδιαστικά αυτά τα ξυράφια. Προτιμώ τα κλασσικά straights ως σχεδίαση, αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι αυτά που παρουσιάζεις Κωνσταντίνε είναι πανέμορφα.
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Κάποια στιγμή ελπίζω να αξιωθώ να πάρω και εγώ ένα Iwasaki.
Το θέμα είναι ποιος το ακονίζει μετά...
Όσο για την πλαστική λαβή, ούτε εμένα μου αρέσει. Ή σκέτο ή κορδόνι.
Κωνσταντίνε τα έχεις χρησιμοποιήσει; Στο ξύρισμα πως είναι; Δύσκολα, μπελαλίδικα, επικίνδυνα ή απλά διαφορετικά; :confused
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
NavalArchitect

Το ακόνισμα είναι όντως ένα θέμα. Αν ξέρεις, οκ, αν δεν έχεις εμπειρία τότε θέλει προσοχή (και στην περίπτωσή μου ισχύει το δεύτερο).

Αντώνη ευχαριστώ.

Το ξύρισμα με kamisori είναι λίγο διαφορετικό, αλλά δεν μπορώ να το περιγράψω γιατί αφ'ότου τα πήρα μετακόμισα και δεν έχω ξυριστεί ακόμη μαζί τους (να είμαι απόλυτα ειλικρινής). Έχω και το Feather SS kamisori αλλά αυτό το φοβάμαι πιό πολύ απ'όλα. Έχω δει και τα βίντεο του Μάρτιν (του Γερμανού) πολλές φορές αλλά ακόμη να βρω ηρεμία και χρόνο να κάτσω να δοκιμάσω.

Τα kamisori απαιτούν άλλη τεχνική για το λόγο του ότι είναι αρχικά σχεδιασμένα για μπαρμπέριδες, δηλαδή για να σε ξυρίζει άλλος κι όχι για να ξυρίζεις εσύ τον εαυτό σου. Το καλό είναι ότι αναπτύσσοντας και αυτήν την τεχνική, όλες οι υπόλοιπες τεχνικές παραδοσιακού ξυρίσματος (DE, straight) και η μυική 'μνήμη' που έχουν αποκτήσει τα χέρια και δάκτυλα ενός αυτόματα ανεβαίνουν ένα επίπεδο (βελτιώνονται). Όσοι έχουν μεταπηδήσει από DE σε straight (έστω κι αν επανέρχονται στο DE που και που) καταλαβαίνουν τι εννοώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”