Joseph Allen & Sons Sheffield NON-XLL

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ένα ξυράφι καλό που πέτυχα στο ebay , έχω ήδη άλλο ένα Joseph Allen που είμαι ήδη πολυ ευχαριστημένος και είπα να πάρω και ένα σε 6/8 Full Hollow ground!To ξυράφι αυτό ακονίστηκε απο εμένα προσωπικά και μπορώ να πω πως μου έβγαλε τον αδόξαστο.Χρειάστηκε τρεις βραδιές ακονίσματος για να το φέρω στη κατάσταση που ήθελα!Εκεί που νόμιζα ότι έχω δημιουργήσει τη κατάλληλη κόψη στις αρχικές μου πέτρες ώστε να ανέβω grit σιγά σιγά ,με ξεγέλαγε και το τελικό αποτέλεσμα δεν ήτανε αυτό που έπρεπε.Δε ξέρω ίσως είναι σκληρό το μέταλλο το συγκεκριμένο , ίσως κακή εκτίμηση , πάντως με παρεξένεψε πολύ αυτό το ξυράφι!Στο επόμενο ξύρισμα θα γίνει δοκιμή!

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
It’s my birthday
Ηλικία: 56

Πολύ ωραίο Ηλία, άντε με το καλό να ξυριστείς και να γράψεις τις εντυπώσεις σου.
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Πάντως έχει κάτι που το κάνει πολύ ωραίο!
Άρης
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22433 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Με γεια Ηλία!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Καλορίζικο και καλοξύριστο και από εμένα!!!!!!!!!!!!!!
Περιμένω εντυπώσεις! :drool
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ευχαριστώ πολύ παιδιά , είναι ένα απλό και όμορφο ξυράφι!!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Tommy h
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 20 Φεβ 2012, 19:36
12
Has thanked: 24 times
Been thanked: 7 times

Απλό και πολυ όμορφο ,μπράβο Ηλία πολύ καλή επιλογή.
θωμάς
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26465 times
Been thanked: 25943 times

Respect Ηλία, καλοξούριστο! :worthy
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Λοιπόν ύστερα απο 4 ακονίσματα και παίρνοντας ακόμη πιο αναλυτικές οδηγίες απο τον Γιάννη στη συνάντηση που είχαμε κατάφερα να κάνω το ξυράφι να κόβει άψογα!Πριν ήμουνα πιο διστακτικός στις κινήσεις μου και λίιιιγο πιο διαφορετικές.Έτσι είπα να το ακονίσω όπως είπε ο Γιάννης ακριβώς, το αποτέλεσμα ήτανε φανταστικό!

Επίσης είπα να δοκιμάσω να τεντώσω όσο πιο πολύ μπορούσα το δέρμα μου, αποφάσισα να μη βιαστώ και να κάνω πολύ έντονα τα τεντώματα σαν αυτά στο βίντεο του coccolino.Tο ξύρισμα πήγε σε άλλη διάσταση, παιδιά και φίλοι μαχαιράδες ο Γιάννης έχει απόλυτο δίκιο που φωνάζει για ΤΕΝΤΩΜΑΤΑ, τεντώστε και ξυρίστε!!3 περάσματα ήτανε αρκετά , μου έκανε εντύπωση που εξαφάνισε τρίχες που έπρεπε να τα κόψω προς συγκεκριμένη φορά!!Τράβηξα βίντεο αλλά δεν ήτανε καλα τοποθετημένη με αποτέλεσμα να μη δείχνει καλά το προσωπό μου, θα τραβήξω άλλο όμως, άσε που θα νομίζετε ότι ξεκινάω πάλι απο την αρχή να ξυρίζομαι λόγω του ότι ακόμη δεν έχω εξικοιωθεί.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
It’s my birthday
Ηλικία: 56

Ο Γιάννης είχε απόλυτο δίκιο στα τεντώματα! Τα 3 περάσματα θα είναι αρκετά αν τηρείς τους κανόνες.

Όταν ξεκίνησα και πρίν μιλήσω με τον Γιάννη νόμιζα ότι ξυριζόμουνα αρκετά καλά, παπάρια μάντολες. Στραβάδι ήμουν και δεν είχα ιδέα.

Με τα σωστά τεντώματα τελικά πετυχαίνω τρομερό αποτέλεσμα. Και η σωστή προετοιμασία είναι σημαντική, αλλά αυτά τα ξέρεις πολύ καλύτερα από μένα :)
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”