DOVO Prima "Silver Steel"

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Αν και πολύ κοινό ξυράφι (απ' ότι είδα το έχουν αρκετοί στο φόρουμ), δεν υπάρχει παρουσίαση του στον κατάλογο των ξυραφιών, οπότε θεώρησα καλό να δημιουργήσω ένα θέμα.

Το ξυράφι αγοράστηκε από τον Τσομπάρη για 82 €, τιμή ιδιαίτερα ελκυστική και σε σχέση με τις τιμές που υπάρχουν στο internet, αλλά και για την ποιότητα του αφού έχει λαβή από έβενο, και πολύ όμορφα διακοσμημένη λάμα και ράχη! Αν και αρχικά ήμουν διστακτικός στο να δώσω τόσα λεφτά για φαλτσέτα, αφού δεν ήξερα αν θα με βολέψει, ούτε καν αν θα καταφέρω να ξυριστώ με αυτό το "τέρας" (έτσι τουλάχιστον φαντάζουν αυτά τα εργαλεία στα μάτια του άσχετου με το παραδοσιακό ξύρισμα), τελικά αποφάσισα να πάρω αυτό σε σχέση με κάποιο φθηνότερο, αφού αν τελικά τα κατάφερνα σίγουρα δεν θα ήθελα να ξυρίζομαι με ξυράφι χαμηλότερης ποιότητας (η λαβή από έβενο έκανε την διαφορά για μένα...)
Το ξυράφι όπως πολύ σωστά είπε και ο Νίκος (hero) είναι "ποδήλατο με βοηθητικές"!!!
Παρόλο που ήμουν εντελώς άσχετος και ξυριζόμουνα με de μόνο ένα μήνα, κατάφερα από το πρώτο μου ξύρισμα να ξυρίσω όλο το πρόσωπό μου και να μην κοπώ!!! (εντάξει, τις λεπτομέρειες τις έκανα με de, αλλά και μόνο το ότι κατάφερα από την πρώτη φορά να ξυρίσω λαιμό, πηγούνι, μουστάκι, μου έδωσε πολύ θάρρος να συνεχίσω!)
Το πρόβλημα είναι ότι αν και ξύριζε ικανοποιητικά, στην άκρη της κόψης προς την μεριά της λαβής δεν ήταν καλά ακονισμένο, με αποτέλεσμα παρ' ότι προσπαθούσα να μην χρησιμοποιώ αυτή τη μεριά της λάμας, όταν ξύριζα τα μάγουλά μου (ιδιαίτερα το δεξί, που λόγο καλύτερου ελέγχου από το δεξί χέρι έβαζα περισσότερη δύναμη) να έχω ερεθισμούς...
Τελικά το έδωσα στον Γιάννη(y.v.) που το περιποιήθηκε δεόντως και το ξυράφι κυριολεκτικά μεταμορφώθηκε!
Το μόνο πρόβλημα είναι το ότι είχα συνηθίσει να βάζω δύναμη για να κόβει τις τρίχες, και τώρα πρέπει να μάθω να το κρατάω πιο απαλά γιατί έγινε πολύ πιο κοφτερό και δεν γλυτώνω τα μικροκοψίματα... :bigsmilie

Το κουτί...
Εικόνα

Η πολύ όμορφη μεταλλική θήκη:
Εικόνα

Το ξυράφι:
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Η "ανάποδη" πλευρά...:
Εικόνα

Η ράχη:
Εικόνα

Εικόνα

Full Hollow Grind:
Εικόνα

Εικόνα

Και μία "οικογενειακή" φωτογραφία με το δέρμα της dovo που αγόρασα μαζί με το ξυράφι:
Εικόνα
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
NavalArchitect

Ωραίο edge. Καλά αποκτήματα και τα δύο, καλά ξυρίσματα.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Νομίζω οτι είναι ένα αξιοπρεπέστατο μαχαίρι. Ομορφη διακόσμηση και λαβή πολύ πιο όμορφη απο μαχαίρια με διπλάσια αξία.
Τώρα που πλέον ξυρίζει σωστά, εύχομαι να το ευχαριστηθείς.

ΥΣ. Ωραία και η παρουσίασή σου.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Πολύ όμορφο !

Μεγειά
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Tο ξυραφι μου άρεσε πολύ!
Στην πραγματικότητα είναι πολύ πιό όμορφο από τις φωτογραφίες.
Δείχνει ποιοτικό αλλά και είναι.
Με εντυπωσίασε η ευκολία δημιουργίας άριστης κόψης (ένα χαρακτηριστικό που έχουν τα πολύ καλά ξυράφια)
Είμαι πεπεισμένος ότι πρόκειται για διαφορετικό μέταλο από τα φθηνότερα ξυράφια της εταιρίας και όχι απλώς ιδιο μεταλλο, με επιπλέον χρυσά ένθετα, καλύτερη θήκη και συσκευασία.
Μπράβο στην Dovo!
Εγω, αν δεν μάθαινα την τιμή του, θα το κατέτασα δίπλα σε ξυράφια που έχουν υπερδιπλάσια τιμή.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ωραία παρουσίαση , μπράβο σου και εύχομαι και άλλα στη κατοχή σου :megagrin !
Το ξυράφι για τα λεφτά του είναι άριστο, το έχω και εγώ , ήτανε το πρώτο μου ξυράφι και που μου άφησε το πρώτο μου σημάδι στο μάγουλο για ενθύμιο!Το θεωρώ πανέμορφο ξυράφι, άγριο, κόβει πάρα πολύ καλά και το σημαντικό όπως είπε και ο Γιάννης είναι πολύ καλής ποιότητας σε όλο του το φάσμα.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση στην παρουσίαση που έκανα! :thnx
boltsis έγραψε: μπράβο σου και εύχομαι και άλλα στη κατοχή σου :megagrin !
Πολύ φοβάμαι ότι η ευχή σου θα πραγματοποιηθεί!!! :bigsmilie (το μόνο που δεν ξέρω είναι το πόσο σύντομα, λόγω οικονομικής στενότητας... Βάζω και μεγαλεπίβολους στόχους, πανάθεμά με :mad )
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Χαρμα οφθαλμων,καλοξυριστο να ειναι !
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”