Wade & Butcher with custom scales.

Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Είχα καιρό να ανεβάσω εδώ παρόμοιο θέμα , έτσι εχθές μεγάλη χαρά που παρέλαβα το εν λόγω Wade & Butcher.Ένα ξυράφι που μετατράπηκε σε καινούργιο χάρη στο Peter που έχω αναφέρει στο παρελθόν.Το ξυράφι αγοράστηκε γύρω στα 44 ευρώ και με 45 ευρώ συμπεριλαμβανομένου και τα μεταφορικά έγινε όπως θα δείτε στη συνέχεια.Ένα πανέμορφο ξυράφι στη συλλογή μου ειλικρινά και η χαρά μου μεγαλύτερη που καταφέραμε και ζωντάνεψαμε το ξυράφι αυτό.Είναι 2mm η λεπίδα του δηλαδή λίγο πιο πάνω απο 6/8 και αν δε κάνω λάθος είναι 1/2 η 3/4 hollow groung (θα ήθελα τη βοηθειά σας εδω).

έτσι το παρέλαβα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

εδω έκανα μια μ@αλακία , πήγα να το καθαρίσω-γυαλίσω με το σβουράκι μου ώστε να δείξω τη κατάστασή του στον Peter και έκανα μια πολυ μικρή ζημιά στη κόψη του , ευτυχώς!

Εικόνα

και εδώ η αναγεννησή του

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

εδώ ένα βιντεάκι πριν να μου το στείλει ώστε να το δω και δώσω το ok , σαφώς είχε στείλει και ωραίες δικές του φωτό.
[youtube][/youtube]

Εδώ το σχέδιο που του είχα ζητήσει να γίνει.
Εικόνα

Θέλω να σημειώσω πως σε ξύλο βγαίνει πιο χοντρό απο τα πλαστικά-κεράτινα που βλέπετε για ευνόητους λόγους και ο Peter προσπαθεί ανάλογα τη λεπίδα να διαμορφώσει και το ανάλογο σχήμα, δηλαδή μπορεί να μη σας το βγάλει πανομοιότυπο.Αυτό το ξυράφι μου το πέτυχε πιο καλά σε αντίθεση με το Joseph Rodgers που δε μου πέτυχε επ' ακριβώς τις γωνίες που ήθελα.Όμως επιλέγετε εσείς το ξύλο, αν θέλετε βίδες η καρφιά (το δικό μου είναι με βίδες) καθώς και το χρώμα του κομματιού ανάμεσα στα ξύλα της μίας άκρης "wedge".Επίσης μου το έκανε restore και μου το ακόνισε διορθώνοντας και τη μ@λακία που είχα κάνει!Να ξέρετε ότι δε προτιμάει να κάνει restoration στα ξυράφια,δε του πολυαρέσει μου είπε αλλά θα προσπαθήσει, πάντως έκανε πολυ καλή δουλειά.Το ακονισμά του είναι απλά φανταστικό, δε ξυρίστηκα ακόμη αλλά αν συμπεραίνω απο το κόψιμο που κάνει και απο το προηγούμενο ξυράφι που μου είχε φτιάξει!Και όλα αυτά με 45 ευρώ έχοντάς το σπίτι μου!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10535
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26212 times
Been thanked: 25649 times

Χωρίς λόγια...υπέροχο!
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Καλορίζικο Ηλία. Πολύ όμορφο. Τα υλικά (ξύλο, "σφήνα") τι είναι?
Περιμένουμε εντυπώσεις και, γιατί όχι, video...
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Καλορίζικο και καλά ξυρίσματα!
Αν μιλήσουμε με τέταρτα, έχει διαμόρφωση 1/4 (αν και με ακρίβεια θα έλεγα ότι βρίσκεται μεταξύ 1/1 και 1/4, αλλά κοντύτερα προς το 1/4)
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Το "αναστησε",καλοξυριστο να ειναι !
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Φώτη το ξύλο που επέλεξα ήτανε αυτό της φωτό κάτω, δε γνωρίζω τι υλικό είναι ακριβώς αλλά θα ρωτήσω για να ξέρω
Εικόνα

επίσης είχα να διαλέξω ανάμεσα στα παρακάτω αλλά βέβαια έχει πάρα πολλά σχέδια αν δείτε στο παραπάνω θέμα που έχω βάλει απλά αυτά ήτανε κοντά στο σχέδιο που ήθελα.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

To wedge του είναι "camel bone" το οποίο είναι φυσικό προιόν μου είπε, τώρα τι ακριβώς είναι αυτό δε γνωρίζω.Πάντως μου είπε ότι δε του άρεσε πολύ που δε βγήκε ολόασπρο αλλά είπε ότι είναι φυσικό προιόν και γίνονται αυτά.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Απο το "camel bone", συμπεραίνω οτι είναι οστό ή δόντι καμήλας. Νομίζω είναι σύνηθες στις ανατολίτικες χώρες, κυρίως για την κατασκευή κομπολογιών.
Καλύτερα που δεν βγήκε εντελώς λευκό γιατί θα έμοιαζε "ξένο". Αυτή η μπέζ απόχρωση δένει πιο καλά με το ξύλο.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
NavalArchitect

Να είσαι καλά να το ευχαριστηθείς Ηλία - δεν μπορώ να δω τις φωτό, αργό ίντερνετ και Κίνα, δεν μπορώ να δω τις περισσότερες απ'αυτές που βάζετε ούτως ή άλλως (κυρίως στο imageshack).

Όπως και να'χει, θα το δω εν καιρώ και καλά ξυρίσματα, η τιμή ακούγεται πολύ καλή.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Φοβερή δουλειά, τρομερός ο τύπος!!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ευχαριστώ παιδιά, ευχαριστώ σε όλους!Η ικανοποίηση το να επαναφέρεις ένα τέτοιο ξυράφι είναι το παν, μακάρι να μπορούσα να τα κάνω όλα μόνος μου.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”