Wade & Butcher with custom scales.

Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Περαν απο γυαλισμα σου ειπε αν εκανε και καποια αλλη επεξεργασια στην "λαμα" του;
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Σύμφωνα με τα λεγόμενα του Ηλία και τις φωτογραφίες, πρέπει να το ακόνισε κιόλας αφού "έσβησε" την ατέλεια στην κόψη.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Βέβαια το ακόνισε και μάλιστα διορθώνοντας τη ζημιά που του είχα κάνει!Γενικά του έκανα επιδιόρθωση και όχι ένα απλό γυάλισμα , φαντάζομαι όπως και στο γνωστό βίντεο που κυκλοφορεί.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Eχθές ξυρίστηκα με το εν λόγω ξυράφι, όπως καλά είχα πει το ξυράφι κόβει διαολεμένα, o Peter έχω καταλάβει πως κάνει τρομερά ακονίσματα και μπορώ να πω πως έχω πολλά ξυράφια μου που χρειάζονται ακόνισμα καθώς με κάποια τελευταία καλά ξυράφια που έχω ξυριστεί έχω θέσει ψηλά το πήχη στο θέμα κόψης του ξυραφιού!Πολλοί λένε πως τα ξυράφια τους είναι shave ready , εντάξει το δέχομαι αυτό αλλά απο shave ready σε shave ready θα δείτε διαφορές.Πχ το Dovo silver steel prima που το πήρα απο τo γνωστό ξένο site shave ready ναι μεν κόβει καλά αλλά έχω δει άλλα πολύ ανώτερα αλλά για να τα διαπιστώσετε αυτά πρέπει να έχετε δοκιμάσει κάμποσα ξυράφια πριν και να έχετε τελειοποιήσει τη τεχνική σας όσο μπορείτε καλύτερα.
Έκανα 3 περάσματα το οποίο διέκρινα αμέσως το βάθος του ξυρίσματος αυτού καθώς και το εύκολα έκοβε τα γένια, καλό πιάσιμο και κατάλληλο βάρος!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Wade & Butcher Special 6/8", με custom scales από αφρικανικό ξύλο.

Εικόνα
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”