Globusmen 34, 5/8

Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

:wow

Μολις πεφτει ενα φρουριο... Το πρωτο νημα μου σε αυτη την κατηγορια!... :megagrin

Ξερω πρεπει να τυπωσω κιολας τον καταλογο που εγω εχω αναρτησει... Για το 5/8 λοιπον δεν ειμαι σιγουρος.. χαχα Λοιπον αυτο ειναι το πρωτο απο τα 3 μου... Χαχα Προστυχιες.. :megagrin Δεν θα πω για την ωρα πολλα, 2 εικονες, εχει γινει πριν λιγο η κρουση με καποιον για ανακατασκευη, καθαρισμα, στρωσιμο, ακονισμα κλπ. Να πω οτι δεν βιαζομαι ιδιαιτερα.. Οποτε μπορει να μην το χρησιμοποιησω καν, πριν το καλοκαιρι!...

Εικόνα

Εικόνα

Το ξερω και γω οτι ειναι σε ελαφρως αθλια κατασταση, αλλα διορθωνεται!.. Χαρισμενο γαϊδαρο δεν τον κοιτας στο στομα, λενε οι γερμανοι...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Ανεξάρτητα απο την κατάσταση στην οποία βρίσκεται, δεν το λες άσχημο. Τα scales δείχνουν να είναι σε καλή κατάσταση.

:bigeek Τώρα είδα οτι Globusmen , είναι και το ξυράφι στο banner του forum :doh .
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Λοιπον... καπου στα 90€ θα με βγει με νεες λαβες και στρωσιμο.. Πανω κατω.. Να ρωτησω και αλλον? χμ...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Νέες λαβές, γιατί?
Δεν σου αρέσουν ή είναι ελαττωματικές?
Εχθές διάβαζα αυτόν. Αν και πρέπει να είναι ψιλο-π@π@ρας, δίνει καλές οδηγίες για restoration.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Όμορφο ξυράφι Στέφανε και εύχομαι καλή αρχή :megagrin !Εμένα οι λαβές του προσωπικά μου αρέσουνε πολύ και δε βρίσκω το λόγο να τις αλλάξεις!Ένα ίσιωμα θέλει και ένα light restoration και θα είναι μούρλια!Δε ξέρω επειδή είναι στραβή η κόψη , πως θα το ισιώσουνε?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Η λαβή είναι πολύ όμορφη με το λογότυπο... Από ότι δείχνει είναι και micarta, κοινώς πανάκριβη... :bigeek
Εγώ πάντως θα σου πρότινα να μην το ψάξεις καν για αλλαγή λαβής...
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ευχαριστω παιδια! Οχι δεν ειναι Micarta. Micarta? Πανακριβο? Δε νομιζω..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Απ' ότι έχω παρατηρήσει η micarta είναι πιο ακριβή από τον έβενο καθώς και από πολλά άλλα ξύλα... (ή κάνω λάθος :confused )
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
STRATOS
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 02 Δεκ 2011, 11:44
12
Been thanked: 4 times

boltsis έγραψε:Όμορφο ξυράφι Στέφανε και εύχομαι καλή αρχή :megagrin !Εμένα οι λαβές του προσωπικά μου αρέσουνε πολύ και δε βρίσκω το λόγο να τις αλλάξεις!Ένα ίσιωμα θέλει και ένα light restoration και θα είναι μούρλια!Δε ξέρω επειδή είναι στραβή η κόψη , πως θα το ισιώσουνε?
Φιλε boltsis Θα το ισιωσουν με τεχνικη bread knifing σε χαμηλη πετρα (220/1200) και επειτα θα φθιαξουν σωστα αυτη την φορα την κοψη (αλλως τροπος δεν νομιζω να υπαρχει)
EL_CAPITAN
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Μαζι με αυτο ειχα κατασχεσει και αλλα 2 (ξερω, ακομη περιμενετε φωτο.. χαχα) και ολα εχουν τα σημαδια σκουριας, αλλου με πιο πολλη, αλλου με πιο λιγη.. Καποιες ιδεες για να την αφαιρεσω? Σιγουρα εχουν αναφερθει εδω, αλλα ποιος ψαχνει.. Μεχρι τωρα δεν ασχοληθηκα γενικα με τα μαχαιρια, οποτε δεν την πολυπαρακολουθουσα την κατηγορια.. :shocking

:thnx
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”