Joseph Rodgers 15/16

Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Σήμερα παρέλαβα το εν λόγω ξυράφι σήμερα, ένα Joseph Rodgers 15/16 near wedge απο ότι καταλαβαίνω και με custom scales τα οποία επέλεξα εγώ ο ίδιος καθώς και το σχεδιό του!Η δουλειά μπορώ να πω ότι είναι άριστη , εντυπωσιάστηκα και το κατατάσσω σε ένα απο τα πιο όμορφα ξυράφια στη συλλογή μου!Έχει βάρος 81,7gr και αν θυμάμαι καλά είναι το πιο παχύ ξυράφι15/16 που έχω στη συλλογή μου.

Εδω πριν όπως ήτανε αρχικά

Εικόνα

και εδώ όπως το επέλεξα να γίνει

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Eίχε διάφορα είδη ξύλων και επέλεξα αυτό!Αντι για καρφιά έβαλα βίδες ώστε να το λύνω με ευκολία και να καθαρίζω κτλπ , γνωρίζω ότι μπορεί να μην έγινε σύμφωνα με την εποχή του αλλά το ήθελα να είναι πρακτικό για μενα.Στο κάτω κάτω μπορεί να μην μου άρεσαν οι λαβές του και δεν ήθελα να το καταντήσω όπως του slur μια φορά :bigsmilie !

Θα προσπαθήσω να έχω κάποια επαφή με το μάστορα που μου το έφτιαξε καθώς έχω έρθει σε επαφή μόνο με τον πωλητή ώστε μήπως χρειαστείθ κάποιο μέλος να κάνει κάτι παρόμοιο.Δεν έχει κάποιο site και η ασχολία του είναι ερασιτεχνική αλλά η δουλειά μπορώ να πω έγινε τέλεια και η τιμή του προπαντώς πολύ καλή.Θα σας ενημερώσω περαιτέρω γι'αυτο αν έχω κάποια νέα.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Πολύ όμορφο κι αυτό Ηλία! Βλέπω σύντομα δημοσκόπηση που να ζητάει φωτογρραφίες από τα μαχαίρια σου!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10565
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26451 times
Been thanked: 25925 times

Μπράβο Ηλία, πολύ καλή δουλειά γενικώς (και σε σχεδίαση και σε εκτέλεση). Ο μάστορας είναι από Λάρισα;
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Αψογος!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Mεγεια Ηλια , σε λιγο καιρο δεν θα ξερεις ποιο να διαλεξεις για το καθημεριμο ξυρισμα . Φανταζομαι τι θα
τραβαει ο Κωνσταντινος και ο Γιαννης :hystericalbs1
Εγω μολις βαρεθω το ΤΙ θα κοιταξω για νεα αγορα καινουργιου οχι μεταχειρισμενου , εκεινο που μπορω να πω ειναι οτι θα παρω καποιο απο την αλλη πλευρα του Ατλαντικου . Ψαχνω σιγα-σιγα μαλλον για 1/1 ή 1/4
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22427 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Ουάου, ξανά με γειά Ηλία!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Eυχαριστώ πολύ παιδιά, ευχαριστώ!Νίκο δε νομίζω να προχωρήσω σε άλλες παρόμοιες συχνές αγορές :megagrin .Η τελευταία αγοραστική μανία μου αφείλεται στις εγγραφές των ξένων forum που έκανα και βρήκα τα ξυράφια που ήθελα σε πολύ καλή τιμή.Είχα σταματήσει για λίγο αλλά με το που γράφτηκα βρήκα ξυράφια -ευκαιρία κατα τη γνώμη μου πάντα και διέθεσα ένα ποσό γι'αυτά ώστε να τελειώνω.Τα ξυρίσματά μου είναι ανa 5-6 μέρες και θέλω ειλικρινά να τα χαίρομαι όλα μου τα ξυράφια και τα DE.Αν αυξηθούν και άλλο πιστεύω ότι δε θα τα χαίρομαι τόσο.Έχω κάποια ξυράφια στο μυαλό μου που μου λείπουνε αλλά σιγά σιγά και μετρημένα.Σίγουρα θέλω να είμαι κάτοχος ενός Wacker, μια Filarmonica και ενός Boker προς το παρόν αλλά σιγά σιγά!

Φίλε Αντώνη ο Μάστορας δεν είναι απο Λάρισα και αμφιβάλω αν ασχολείται κανένας με αυτά στην Ελλάδα.Ο πωλητής πρέπει να είναι Γερμανός αλλά ο μάστορας δε ξέρω αφου δεν έχω μιλήσει καθόλου μαζί του.Όπως είπα θα προσπαθήσω να έρθω σε επαφή μαζί του, να δω αν μπορεί να ασχοληθεί σε τυχόν δουλειές των μελών του Forum μας και να μας πει κάποιες τιμές για τις υπηρεσίες του.Ίσως κάποιος μέλος μας τον χρειαστεί!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10565
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26451 times
Been thanked: 25925 times

Τι είπες τώρα Ηλία, Filarmonica και μου τρέχουν τα σάλια. Τρομερό ξυράφι. Σίγουρα μπαίνει από τώρα στο wish list για μελλοντική αγορά.

Άντε μόλις ρίξεις την πρώτη ξούρα πες μας εντυπώσεις!
Άβαταρ μέλους
STRATOS
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 02 Δεκ 2011, 11:44
12
Been thanked: 4 times

Με γεια Ηλία πολύ ωραία δουλειά....ωραία τα βιδακια δίνουν άλλη νότα από τα κλασικά καρφιά ...να προσέχεις όμως γιατί όπως έχω διαβάσει με τον καιρό λασκάρουν οπότε προμηθεύσου με το κατάλληλο αλενακι
EL_CAPITAN
NavalArchitect

Πολύ ωραίος, μεγειά!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”