Joseph Rodgers 13/16

Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Αυτό το ξυράφι το αγόρασα στις 3 το βράδυ, ξάπλωσα και σερφάριζα με το κινητό μου και βλέπω αυτό να πουλιέται για 40 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά!Σηκώνομαι όπως είμαι και το αγόρασα όπως ήμουνα :bigsmilie !

Είναι Joseph Rodgers 13/16, near wedge αν δε κάνω λάθος, πορτοκαλί custom scales απο ακρυλικό και άσπρο επίσης ακρυλικό wedge."It has triple stacked washers and silver/nickel rod", αν τα λέω σωστά έχει τριπλά στοιβασμένα pins με ασήμι και νικέλιο μαζί, διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Η λεπίδα του φαντάζομαι είναι επίτηδες έτσι, έχω παρατηρήσει μερικούς στο SRP που τα αφήνουν έτσι επίτηδες ώστε να δείχνουν παλιά-vintage.Δε ξέρω για εσάς αλλά εμένα μου αρέσει αυτό το στυλ!Είναι shave ready και η κόψη του φαίνεται πολύ καλή!Τα λεφτά του τα αξίζει και με το παραπάνω, Joseph Rodgers σε τέτοια κατάσταση δε βρίσκετε , να στε σίγουροι!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Μεγειά Ηλία! Πάει, πήρες κατήφορο εσύ και δεν σταματας!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ευχαριστώ Δημήτρη!Κοίτα αυτό τοξυράφι δε το άφηνα με τίποτα, πιστεύω η τιμή του ήτανε εξευτελιστική εκτός και αν η λεπίδα του είναι μάπα, αν ζεστάθηκε πολύ η γενικά έχει κακομεταχειρστεί!Αλλιώς τέτοια τιμή κατα τη γνώμη μου δε βρίσκεις!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Μακάρι να μην έχει κάποιο πρόβλημα! Και το χρώμα της λαβής όλα τα λεφτά, εντελώς ασυνηθιστο!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Πολύ καλή αγορά.
Μπράβο Ηλία!
Να το χαίρεσαι!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slur την 09 Δεκ 2011, 18:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Kαλορίζικο!
Ωραίο ξυραφι.
Εγώ πιστεύω ότι πρεπει να ήταν πάνω από 7/8 και μάλλον κάποιο δόντι θα είχε και το κατεβασε με το ακόνισμα.
Δεν θα έχεις κανενα πρόβλημα, αρκεί να έχεις πολύ χρόνο και υπομονή για το ακόνισμα.
Ετσι που το βλέπω αν για ένα hollow με κόψη 0.5 mm χρειάζεσαι πχ 30 περασματα σε κάποια πετρα, σε αυτό στην ίδια πέτρα, θα θελεις περίπου πενταπλάσια.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

y.v έγραψε:Εγώ πιστεύω ότι πρεπει να ήταν πάνω από 7/8 και μάλλον κάποιο δόντι θα είχε και το κατεβασε με το ακόνισμα.
Γίνεται αυτό; Αν βρω πχ ένα με χτύπημα στην κόψη σε χαμηλή τιμή μπορεί να διορθωθεί;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Άστα αυτά και ψάξε ξυράφια της προκοπής Δημήτρη. 100 φορές τα είπαμε.
Όταν θα έχεις 10 ξυράφια όπως ο boltsis και θα σου τύχει να σπάσει κάποιο επειδή σου έπεσε τότε θα προσπαθήσουμε όλοι να στο φτιάξουμε για να μην το πετάξεις.
Αλλά να ξεκινάς ιππασία με ανάπηρο άλογο δεν γίνεται.






Το δικό σου ήταν κάποτε 5 ή 6/8 και τώρα είναι 2/8.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Όντως ο y.v πρέπει να έχει δίκιο, το πίσω μέρος της λεπίδας είναι λίγο απότομο, τώρα τι έχει γίνει δε ξέρω ακριβώς αλλά είναι shaveready και έχει ψωμί πολύ ακόμη.

Δημήτρη αυτό το πήρα απο SRP , έχει φανταστικά κομμάτια και σε καλές τιμές αλλά θέλει να κοιτάς συνέχεια μια ματιά ώστε να τα προλάβεις.Γι' αυτό και η μανία μου με αυτά τα ξυράφια καθώ έγινα μέλος στα ξένα forum βρήκα αυτά σε πολύ καλές τιμές!Πάρε την απόφαση και εδώ είμαστε εμείς!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Πολυ ομορφο τσεκουρι μαχης.. Η λαβη σιγουρα δεν ειναι η μαμισια του, μια απο σκουρο ξυλο θα το εκανε ακομη πιο φονικο στην οψη..
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”