Wade & Butcher 1860'-1880'

Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Άλλο ένα Wade % Butcher απο τον ίδιο πωλητή αφού του είπα ότι ψάχνω γενικά για W&B.Φημολογείται ότι είναι κατασκευασμένο απο το 1860 εώς το 1880 , δηλαδή 130-150 χρόνων!Είναι 13/16 wedge και όλα πάνω του είναι γνήσια και σε καλή κατάσταση!

Φωτό του πωλητή
Εικόνα
Εικόνα

και οι δικές μου αφου του είπα να μου το γυαλίσει ελαφρώς
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Θα μπορούσε είπε να μου το κάνει mirror finish αλλά μου πρότεινε να μη το κάνουμε έτσι ώστε να δείχνει την ηλικία του λίγο.Έχει ακόμη κάποιες οξειδώσεις αλλά δε με χαλάει καθόλου.Θέλει όμως κάποιο καθάρισμα!
Σίγουρα θα πάρω κάποιο αντίστοιχης ηλικίας αλλά σε smilng edge και Barber's Notch Point , δε τελείωσα ακόμη μαζί του :megagrin !
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος boltsis την 21 Νοέμ 2011, 19:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Να τη χαρής και αυτή την κούκλα!

Εμένα από τις φωτογραφίες μου φαίνεται 6/8 (προς 13/16) και wedge ή τουλάχιστον 1/4, με τίποτα δεν θα έλεγα 1/2.

Η λαβή από τί υλικό είναι;
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Ωραίο ξυράφι
Συμφωνώ με τον Slur, δεν το βλεπω για half hollow ground αλλά για Wedge με τοποθετηση Ι ή το πολύ ΙΙ στην κλιμακα Henckels.

:hystericalbs1 Απίθανος ο πωλητης... στηρίζει το ξυράφι ανοικτό με σφαίρες περιστρόφου

Η Λαβή είναι ξανθό κέρατο. :megagrin
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

y.v έγραψε: Απίθανος ο πωλητης... στηρίζει το ξυράφι ανοικτό με σφαίρες περιστρόφου
Στο SRP, στην κατηγορία SOTD (shave of the day) είναι συχνό να φωτογραφίζουν όπλα με ξυράφια και το αισθητικό αποτέλεσμα στις φωτογραφίες είναι πολύ ωραίο.


Δείτε τα παρακάτω λινκς ομορφιά:
http://straightrazorplace.com/shave-day ... post864918" onclick="window.open(this.href);return false;

http://straightrazorplace.com/shave-day ... post864488" onclick="window.open(this.href);return false;

http://straightrazorplace.com/shave-day ... post864434" onclick="window.open(this.href);return false;

http://straightrazorplace.com/shave-day ... post865479" onclick="window.open(this.href);return false;

Και το αγαπημένο μου:
http://straightrazorplace.com/shaving-s ... post862566" onclick="window.open(this.href);return false;




y.v έγραψε:Η Λαβή είναι ξανθό κέρατο. :megagrin
Αυτό ακριβώς μου φάνηκε και εμένα!
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Νομιζω τυπου ΙΙ οτι ειναι .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ναι παιδιά έχετε δίκιο, μπέρδεψα τα μπούτια μου με τα ξυράφια!Είναι 13/16 και wedge!Σας ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σας λόγια.
Το υλικό δε ξέρω απο τι είναι αλλά πρέπει να το καθαρίσω σιγά σιγά μέσα στη περιοχή που κλείνει το Tang.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Ηλια παρε αλλη λαβη και στειλτο, να τραβηξω και το βιδεο! :beah2
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Τι λες βρε αθεόφοβε, από κέρατο είναι η λαβή και δεν πρέπει να αλλαχτεί με τίποτα.

Θα σου στείλω δουλειά πάλι, μη στεναχωριέσαι :hystericalbs1
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Έχω κι εγώ ένα μαχαίρι με λαβή από κέρατο! Wade δεν είναι, αλλά για butcher κάνει!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Δηλαδή το κέρατο που έχει είναι καλό υλικό?Όχι πως θα το άλλαζα αλλά την είχα μια απορία.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”