Wade & Butcher 1860'-1880'

Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Δοκίμασε να βουτήξεις το πίσω μερος τού ξυραφιού σε ένα ποτήρι με διάλυμα ίσων μερών νερού, αμμωνίας και ξυδιού, ενώ θα το ανοιγοκλείνεις ελαφρά .
Μόλις καθαρίσει να το ξεπλύνεις με χλιαρό νερό και μετα να το βουτήξεις για λίγο σε καθαρή βενζίνη
Διατηρώ πάντως κάποια επιφυλαξη για την συμπεριφορά του κεράτου. (δοκίμασε λίγο σε μιά άκρη του με μια μπατονετα)
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Μπορεις να δοκιμασεις και με ενα dremel τσοχακι και δερματακι :megagrin
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Εχθές καθάρισα και τα δύο ξυράφια που αγόρασα πρόσφατα, μου βγήκε ο κώλος ιδιαίτερα στο παλιό!Στην αρχή έριχνα συνέχεια οινόπνευμα ανάμεσα στη περιοχή του Tang και με μπατονέτες που τις έκανα πλακέ χτυπώντας τε ,καθάριζα όσο μπορούσα.Μετά πήρα κομμάτια χαρτιά στεγνά και σιγά σιγά τα περνούσα όσο μπορούσα εκεί ανάμεσα να πάρει τη μαυρίλα.Ρίχνω και ξύδι στα τελευταία , εκεί φαίνεται καθάρισε πιο καλά αλλά χέστηκα πάνω μου όταν είδα τη λεπίδα να μαυρίζει παντού!Μετά πήρα τη θαυματουργή κρέμα MAAS ,το πέρασα με πανί και επανήρθε πλήρως!Ιδού οι φωτό μετά.

Εικόνα
Εικόνα
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Ωραιος Ηλια!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Ωραίο καθάρισμα. Λάμπει!
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Σήμερα θα έλεγα ότι έκανα ένα παράξενο ξύρισμα με αυτό το ξυράφι που το ακονισμά του ανέλαβε το μέλος slur!Nα ξεκαθαρίσω πρώτα πως o slur ήταν περιορισμένος στο ακονισμά του, διότι έπρεπε να φαγωθεί κατα πολύ η ράχη του πράγμα που δε θέλαμε για να μη χαλάσουμε την εικόνα του παλιού αυτού ξυραφιού.Κατά τη διάρκεια του ακονίσματος με ρώτησε αν θα ήθελα να συνεχίσω το "φάγωμα" της ράχης ώστε να κόβει καλά και του απάντησα να το κάνει και να το προσέξει σαν να ήτανε δικό του!
Σήμερα ετοιμάστηκα για ξύρισμα,καλή προετοιμασία, καλό στροπάρισμα και το τεστ της τρίχας να το περνάει και χωρίς αυτό.Το πρώτο πέρασμα θεικό και βαθύ ξύρισμα, το δεύτερο άρχιζε να με ερεθίζει και το τρίτο λίγο πιο πολύ.Τέταρτο πέρασμα δε χρειάστηκε διότι ένιωθα τα γένια μου να έχουν εξαφανιστεί, δε χρειαζότανε άλλο.Σε όλη τη διάρκεια δεν ένιωθα να με τραβούσε παρά κάποιους μικροερεθισμούς σε όλο το προσωπό μου.Ωραίο ξύρισμα, γρήγορο αλλά δε μπορώ να καταλάβω αυτούς τους ερεθισμούς.Με το balsamo σε λίγα λεπτά το δέρμα μου τώρα είναι πούπουλο!
Έχω ξεκινήσει να βγάζω το συμπέρασμα ότι τα wedge ξυράφια δεν ταιριάζουν άψογα πάνω στο δέρμα μου.Βλέπω ότι ναι μεν είναι γλυκά αλλά κάτι δε πάει καλά στη πορεία χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η τεχνική μου είναι αλάνθαστη, μπορεί η τεχνική μου με αυτά να είναι λάθος!
Τον ευχαριστώ προσωπικά που έκανε αυτό το ξυράφι πλήρως λειτουργικό και συνάμα πολύ πιο όμορφο με τη κόψη αυτή!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Εγώ σε ευχαριστώ που μου έδωσες τη δυνατότητα να το γνωρίσω από κοντά το ξυράφι αυτό.

Ερεθισμός στο πρόσωπο σημαίνει δύο πράγματα:
Λάθος γωνία
Λάθος πίεση

Όσων αφορά το πρώτο, τη γωνία, μπορεί εύκολα με αυτό το ξυράφι να γίνεται πιο κάθετη από ότι πρέπει επειδή είναι πολύ μεγάλη η λάμα, 7/8 περίπου.
Όσων αφορά το δεύτερο, την πίεση, ίσως επειδή είναι wedge και άρα βαρύ ξυράφι να έπρεπε να προσαρμόσεις καλύτερα την πίεση που ασκείς. Από τη μία αυτό το ξυράφι πρέπει να το πιάνεις «καλά» γιατί είναι μεγάλο και βαρύ, από την άλλη πρέπει να βάζεις λιγότερη πίεση στην καθοδήγηση από ότι στα υπόλοιπα ακριβώς διότι είναι βαρύ.


Όπως και να ‘χει διαφέρει από τα υπόλοιπα ξυράφια σου και θέλει χρόνο για να το μάθεις.

Και να ξέρεις με πόνεσε η καρδιά μου στο ταχυδρομείο όταν πήγα να το αποχωριστώ. :cry
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Mπραβο στον slur για το ακόνισμα.
Επίσης και εγώ συμφωνώ απολύτως με τα αίτια ερεθισμού που αναφέρει.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Χαίρομαι που σου άρεσε και σε εσένα slur και σε καμία περίπτωση δε ρίχνω το φταίξιμο στο ακονισμά σου , ούτε στο δικό σου ούτε στο hero!Tα ακονίσματά σας είναι πάρα πολύ καλά και επισημάνω πάλι πόσο δύσκολο είναι με τη μια φορά να προσαρμοστεί στο δέρμα του κατόχου!
Σαφώς ένα απο τα δυο παράγοντες είναι και θα έλεγα λίγο απο τα δύο με περισσότερη έμφαση τη γωνία.Όπως είπες διαφέρει απο τα άλλα, καθαρό wedge, ίσια λεπίδα.Το πρώτο πέρασμα που ήταν πολλά τα γένια , ήταν πολύ καλό, στο δεύτερο και τρίτο ήταν που με ψιλοερέθισε και δεν ήταν σε μια μεριά ήταν σχεδόν σε όλο το πρόσωπό μου και όχι σε μια μεριά λόγω λαναθασμένης γωνίας.Άρα είχα και πίεση στο χέρι μου.Θα εξασηκηθώ με αυτά τα ξυράφια πιο πολύ, φαντάζομαι αν τα μάθω ίσως κάποια ξυρίσματα να γίνονται ανώτερα!

Φίλε y.v το επόμενο ακόνισμα θα ήθελα να το αναλάβεις εσύ εφόοσον το επιθυμείς πρώτα και δεύτερον αν σου βρίσκεται χρόνος!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Slur έγραψε: Ερεθισμός στο πρόσωπο σημαίνει δύο πράγματα:
Λάθος γωνία
Λάθος πίεση
Σωστός ο Slur. Εγώ να προσθέσω μόνο και έναν λόγο που συναντάται κυρίως σε προχωρημένους χρήστες (λόγω αυτοπεποίθησης). Την αυξημένη ταχύτητα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”