Wade & Butcher Medium Size Hollow Ground 1900'

Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Λοιπόν χάζεψα τελείως, ναι έχετε πάλι δίκιο.Είχα ρωτήσει τον πωλητη και μου είπε "As the name says it is a medium size hollow ground, which means it is in between of Full hollow and Wedge" και εγώ δε το διάβασα καλά και το πήρα ώς Half Hollow.Έτσι αυτό δε λέγεται near wedge?Πείτε μου για να το διορθώσω.

Πρέπει να είναι αυτό εδώ http://straightrazorplace.com/srpwiki/i ... und%22_5/8" onclick="window.open(this.href);return false;

Μια φωτό του πωλητή για να δείτε!
Εικόνα
Fotakas έγραψε:Καλά ξυρίσματα, Ηλία. Πότε λες να το εγκαινιάσεις?
Φώτη θέλει ακόνισμα και τώρα πρέπει να κανονισω τι θα κάνω, μόλις το δοκιμάσω θα έχετε ενημέρωση!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Το ακόνισμα του ξυραφιού αυτού ανέλαβε ο hero , το οποίο ακόνισε απο την αρχή δημιουργώντας καινούργια κόψη!Μου είχε πει εξ'αρχής ότι το ξυράφι θα ακονιστεί για να ξυρίζει μαλακά και και ας κρατάει λιγότερο παρά να κόβει δραστικά.Επίσης , μου είπε πως θα το φερει σε ενα σημείο πριν το τεστ της τρίχας γιατί φοβόταν λόγω παλαιότητας του ξυραφιού οτι θα εχει ακονιστεί αρκετές φορες και θα γίνεται εύκολα overhoning πράγμα το οποίο δεν το θέλουμε.
Θέλω να αναφέρω κάτι πολύ σημαντικό γι'αυτά τα δύο παιδιά, slur και hero, που μέχρι στιγμής προσωπικά έχω στείλει ξυράφια για ακόνισμα , τη μεγάλη τους προσοχή και επιμέλεια επάνω στα ξυράφια μου, αγρατσούνιστα, καθαρή κόψη, γρηγοράδα, και πάνω απο όλα συννενόηση μεταξύ μας.Είναι πολύ σημαντικό για μας τους μαχαιράδες να έχουμε μια τέτοια υποστήριξη δωρεάν μάλιστα και με μεταχείριση σαν να ήτανε δικά τους και με ιδιαίτερη χαρά!
Λοιπόν εχθές αφού έκανα καλό στροπάρισμα και το καθιερωμένο τεστ της τρίχας (το κάνω τυπικά και μόνο σα γούρι) που μεταβίας το περνούσε ξεκίνησα μετά απο ντους το ξύρισμα.Γένια 7 ημερών , συνήθως ξυρίζομαι 5-6η μέρα αλλά λόγω έλλειψης χρόνου έκατσε στην 7η.Το πρώτο πέρασμα κάτω στη περιοχή του λαιμού μου τραβούσε ελαφρώς τα γένια.Στα επόμενα περάσματα το ξύρισμα ήτανε μαγικό, μαλακό, χωρίς αίσθηση επικινδύνοτητας, χωρίς ερεθισμούς και χωρίς απρόοπτα.Όταν εννοώ επικινδυνότητα εννοώ ότι δε μου σκάλωνε η να έχω την αίσθηση ότι θα με κόψει σε ορισμένα σημεία, δεν καθησυχάζεσαι με αυτά ξυράφια ποτέ, για να εξηγούμαι!!Τη μεγαλύτερη εντύπωση μου έκανε ότι μετά το ξύρισμα το δέρμα μου ήτανε ιδιαίτερα μαλακό και δεν είχε αφήσει τίποτα στο δρόμο του ακόμη και στη περιοχή κάτω απο το πηγούνι μου που είναι το δυσκολότερο σημείο μου.Επίσης σήμερα το πρωί που σηκώθηκα το δέρμα μου ήτανε σα πουπουλο!
Η μόνη ένσταση ήτανε που στο πρώτο μου πέρασμα μου τραβούσε ελαφρώς τα γένια, όμως τα γένια ήτανε πολύ μακριά και παρατήρησα ότι και με το frederick είχα την ίδια αίσθηση περίπου.Ίσως τα wedge-"σφήνες" να συμπεριφέρονται κατα αυτό το τρόπο στα γένια μου.Αλλά και γι' αυτό ίσως έχει κάποιες οδηγίες ο hero!
Θέλω να τον ευχαριστήσω δημόσια για τη δουλειά που μου έκανε και τη γρήγορη εξυπηρέτηση!Τέλος να πω πως η κριτική μου είναι ειλικρινής , όπως το ένιωσα ακριβώς το ξύρισμα και πάντα βάση της δικής μου τεχνικής που ίσως κάποιες φορές να μην είναι και σωστή.Δηλαδή μπορεί το ξυράφι να έχει ακονιστεί όπως πρέπει και κάποιος να χρησιμοποιεί λάθος τεχνική, ύστερα δε φταίει το ξυράφι!Γι'αυτό και το έργο των ακονιστών θεωρώ ότι είναι δύσκολο καθώς το μοναδικό τους τεστ είναι η κοπή των τριχών (αν τους έμεινε και τίποτα :bigsmilie ) στα χέρια τους, και η εμφάνιση της κόψης του ξυραφιού και όχι ηδοκιμή στο ίδιο τους το πρόσωπο.Το θέμα είναι να ταιριάξει το ακόνισμα στο δέρμα μου επάνω και αυτό θαρρώ είναι και το πιο δύσκολο!Νίκο αυτές είναι οι εντυπώσεις μου, αν έχεις να προσθέσεις κάτι.

Εδώ και το video απο το ξύρισμα του ακονίσματός σου!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

boltsis έγραψε: το μοναδικό τους τεστ είναι η κοπή των τριχών (αν τους έμεινε και τίποτα :bigsmilie ) στα χέρια τους,
Αυτό ξαναπές το! Το αριστερό μου χέρι είναι γουλί αφού όλα τα τεστ γίνονται επάνω του.
Το καλοκαίρι με τα κοντομάνικα πρέπει να κόψω τα ακονίσματα. :crying
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Xαιρομαι ιδιαιτερα που ο Ηλιας εμεινε ευχαριστημενος απο αυτο το ξυραφι , Οταν το επιασα στα χερια μου
καταλαβα οτι ο προηγουμενος κατοχος το ειχε συντηρησει καλα . Ομως το ξυραφι ηθελε λιγο περισσοτερη φροντιδα . Αναγκαστικα να σπασω την κοψη και να δημιουργησω νεα παρα να συνεχισω απο το σημειο που ηταν . Ο λογος ειναι οτι θα χρησιμοποιουσα ταινια αρα αφου δεν ηξερα αν ο προηγουμενος ειχε ακολουθησει αυτη την τεχνικη επελεξα απο την αρχη νεα κοψη.
Η δουλεια εγινε με μονο μια πετρα την Βελγικη με πολυ λασπη στην αρχη και αραιοτερη μετεπειτα και εφτασα να τελειωσω με νερο . Το ξερω οτι θα τραβαγε λιγο στο ξυρισμα για αυτο δεν εβαλα παστες και απλα μονο στροπαρισα αρκετα , ηθελα να δω πως θα τα παει πανω στο δερμα του . Θεωρητικα η Βελγικη
σταματαει περιπου στα 8000 ομως εαν αφησεις αρκετο νερο η σταζει η βρυση και εσυ δουλευεις σχεδον σαν να εισαι μεσα στο νερο τοτε ανεβαινει περισσοτερο .
Τωρα πειτε και εσεις την γνωμη σας , για να μην τραβαει εγω νομιζω οτι με μερικα περασματα στην 12000
που νομιζω οτι εχει και στροπαρισμα καμια 60αρια φορες θα ειναι οκ .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

hero έγραψε: εγω νομιζω οτι με μερικα περασματα στην 12000
Εικόνα



Όχι μερικά, πολλά! Η κινεζική που έχει ο Ηλίας είναι πολύ σκληρή πέτρα και θέλει πολλά περάσματα για να αποδώσει, 50-100 τουλάχιστον.
Και πρακτικά όσο και να τη δουλέψεις δεν μπορεί να κάνει overhoning.

Βέβαια πρέπει να είναι τέλεια λειασμένη και χωρίς γρατζουνιές. Είναι Ηλία;




Αν και σε αυτά τα grit φτιάχνεις τη μαλακότητα της κόψης smoothness, και όχι την οξύτητα.
Αν κάποιος δηλαδή μου έλεγε ότι τραβάει το ξυράφι του, θα το δούλευα από τα 4000 (ίσως και πιο κάτω ανάλογα πως θα είναι).



Βέβαια δεν είμαι και σίγουρος ότι είναι θέμα ακονίσματος αυτό που περιγράφει ο Ηλίας γιατί δεν το είχε χρησιμοποιήσει και πιο πριν για να μας πει πως έκοβε. Μπορεί να είναι θέμα ξυραφιού.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

H Coticule με σκέτο νερό μπορεί να δώσει μια εξαιρετική κόψη.
Σαφώς ανώτερη από την Norton 8000 και πολύ κοντα στις Escher.
Εγώ δεν θα πρότεινα μετα την coticule την κινέζική διότι τοτε θα πάρει άλλη αίσθηση στο ξύρισμα.
Ισως μόνο καμιά 10αριά περάσματα σε οξείδιο του χρωμίου (όχι το πράσινο της dovo διότι αυτό περιέχει και άλλα υλικά και κόβει χοντρα)
Δεν μπορώ να γνωρίζω την αίσθηση που είχε το ξυράφι γιατί δεν το ακόνισα εγώ και επομένως δεν ξυρίστηκα με αυτό, αλλα αφού αναφέρθηκε ότι σταμάτησε να τραβάει, νομίζω ότι η άποψη που ανέφερα σαν σχόλιο στο βίντεο είναι αρκετα ισχυρή.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

To βιντεάκι με τη δουλειά του Νίκου.
Την επόμενη φορά Νίκο μίλα Ελληνικά σε παρακαλώ για να καταλαβαίνουμε όλοι.


[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

A βρε Slur με εκανεσ και γελασα με το Αγγλικο εγω βρε τα μιλαω με Ρωσικη προφορα :hystericalbs1

Ο Γιαννης εχει δικιο για τα 12000 εγω σταματατησα εκει που σταματησα και το ειπα στον Ηλια οτι δεν ειναι
σωστο να παω σε αλλη πετρα . Ας κανει εναν κοπο ο Ηλιας την επομενη φορα να κανει ολη την προετοιμασια σχολαστηκα για να δουμε πως θα παει και επισης ειπαμε οτι η σφηνα κανει για γενεια πολλων ημερων ,αλλα 7 μερες αξυριστος εσυ θελεις μηχανη του γκαζον :lachtot
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

slur η κινέζικη πέτρα που έχω δεν έχει γρατσουνιές, παρόλο που την έβαλα σε ντουκόχαρτα ανα βαθμίδες, ακόμη και στα 120grit δεν έδειχνε να παθαίνει το παραμικρό!Είναι πάρα πολύ σκληρή πέτρα η κινέζική και θα τη ξαναλειάνω πάλι για να είμαι σίγουρος ότι είναι ίσια.
Προς το παρόν λέω να το ξαναδοκιμάσω όπως είναι, μπορεί να μην είχα μαλακώσει αρκετά τα γένια μου , ίσως κάτι να μην έκανα σωστά.Πάντως τα επόμενα περάσματα όπως είδατε στο βίντεο ήτανε τέλεια καθώς και το τελικό αποτέλεσμα ήτανε άριστο!

Ίσα ίσα Νίκο όταν είναι μεγάλα τα γένια μου κόβονται πιο εύκολα απο ότι 2-3 ημερών, για τα δικά μου γένια μιλάμε.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Εμενα η επιλογή της πέτρας μου φάνηκε άριστη.
Η μόνη μου ένσταση* είναι ότι ο Νίκος θα έπρεπε να είχε ξυριστεί (και μετα να βουτήξει την λεπίδα σε Detol), ώστε τώρα να έχει σίγουρη άποψη για το αποτελεσμα.

* Εχω ένσταση και για την ταινία αλλά αυτό είναι άλλο θεμα προς συζήτηση και δεν επηρεάζει το αποτέλεσμα.
Γιάννης B.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”