Frederick Reynolds Sheffield

Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Την αναζήτηση αυτού του ξυραφιού ξεκίνησα απο όταν είδα το ολίγον γνωστό βίντεο πως ανακατασκευάζεται-διορθώνεται ένα straight razor, το συγκεκριμένο είναι Feney, Frederick!Στις αναζητήσεις μου δεν έβρισκα κάτι παρόμοιο οπότε κατέφυγα στην αναζήτηση ενός Frederick Reynolds, τώρα αν έχουνε σχέση μεταξύ τους δε το γνωρίζω και θα ήμουνα ευγνώμων αν ξέρεις κανείς να μου απαντήσει.
Είναι κατασκευασμένο στο Sheffield της Αγγλίας , απο ότι ρώτησα και το πωλητή μου είπε πως κατασκευάστηκε τη δεκαετία του 1890!Εϊναι Wedge ξυράφι, 7/8 στο πιο παχύ μέρος της λεπίδας του με μπόλικο βάρος.Το μόνο μειονέκτημά του που δείλιασα για μια στιγμή είναι ότι το scale του δεν είναι της μαμά του αλλά απο καλής ποιότητας custom scale, αν βρείτε όμως Frederick Reynolds που να είναι εντάξει η λαβή του η ακόμη και η λεπίδα να μου το πείτε και εμένα!Οπότε σκεπτόμενος ότι στη συλλογή μου δεν έχω κάποιο ξυράφι με ανοιχτόχρωμη λαβή, ούτε και wedge ούτε και 7/8 προχώρησα στην αγορά του συγκεριμένου ξυραφιού που θεωρώ είναι σε άριστη κατάσταση.Μερικές φωτό

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Δε μπορώ να σας περιγράψω όταν το πρωτοέπιασα στα χέρια μου την ανατριχίλα που ένιωσα όταν σκεφτόμουνα ότι είναι σχεδόν 120 χρόνων!Η λεπίδα του έχει κάποiα μικροβαθουλωματάκια αλλά δε με ενοχλεί καθόλου.Έχει πολύ χρωμιωμένη όψη λες και είναι inox, δε ξέρω αν έχει γίνει κάποια επιμετάλλωση αλλά δε νομίζω, πάντως είναι πολύ αστραφτερό ξυράφι.Τέλος είναι shave ready κατα τα λεγόμενα του πωλητή , αποστειρώνω και δοκιμάζω :dance3 !
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Φ-Α-Ν-Τ-Α-Σ-Τ-Ι-Κ-Ο
:bravo
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Πολύ όμορφο...Καλά ξυρίσματα!
Αυτά τα 3 "σημάδια" που φαίνονται στο ένα εκ των δυο scales είναι "εικαστική παρέμβασή"?
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
NavalArchitect

Ωραίος...

Καλορίζικο και καλά ξυρίσματα.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

:thankyou Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22274 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

It's a beauty!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Hλια να το χαιρεσαι το στολιδι σου . Μονο προσοχη νομιζω οτι με το ακρο θα εχεις προβλημα . εαν γυρισεις
να κοβεις κοντρα στο μουστακι θα πρεπει να ειναι το ιδιο επικινδυνο με του slur .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Με γεια Ηλία!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ευχαριστώ και στους υπόλοιπους, μάλλον τωρα το βράδυ θα το δοκιμάσω!

@Νίκο δε νομίζω να αντιμετωπίσω ιδιαίτερο προβλημα με το άκρο της λεπίδας αφου θεωρώ το TI και Dubl duck που έχω είναι πιο μυτερές οι άκρες τους!Βεβαίως όμως θα δώσω προσοχή όπως πάντα.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Ενημερωτικά να πω ότι το τελευταίο κόψιμο που μου είχε κάνει η παλιομύτη του Καμισόρι πριν την φάω μου έχει αφήσει σημάδι στο μάγουλο που εδώ και εβδομάδες δεν έχει φύγει.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”