THIERS-ISSARD Spartacus: 5/8 full hollow λαβή αλουμινίου

Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Σε έναν από τους ακριβότερους δρόμους της Ευρώπης, την via Montenapoleone εδρεύει από το 1929 το κατάστημα G. Lorenzi. Πουλάει μαχαίρια για όλες τις χρήσεις, για όστρακα, για αχινούς, για τρούφες, σετ για πικνικ, ειδικά σκεύη για χαβιάρι, μαχαίρια πολύ υψηλής ποιότητας. Ήταν πάντα ένα από τα αγαπημένα μου μαγαζιά.

Ξαναγυρνώντας στους δρόμους του Μιλάνου λοιπόν πέρασα μέσα και για πρώτη φορά τους ζήτησα να μου δείξουν τα ξυράφια τους. Είχαν πολλά Dovo και πολλά Thiers-Issard.

Το μάτι μου από την αρχή τράβηξε αυτό το Τ-Ι με λάμα Spartacus 5/8 full hollow και λαβή από αλουμίνιο. Σπαρτιατικό ξυράφι έδειχνε, χωρίς πολλά καλλωπιστικά, αλλά πανέμορφο στα μάτια μου.

Τιμή 160 ευρώ.
Ανυπομονώ να γυρίσω σπίτι και να το χαϊδέψω με τις πέτρες μου.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Μεγεια μεγεια! Δεν εισαι για ταξιδια εσυ, εισαι καταστροφη! :beah2
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Άσε, μας έχει καταστρέψει κι εμάς εδώ :boeller . Χάσαμε τον ύπνο μας :iirre :xp1
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ωραίος Slur, με γεια. Όπως το είδες δεν είναι shave ready?
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Καλορίζικο και άριστα ξυρίσματα!Είναι πανέμορφο!Περιμένουμε εντυπώσεις σου.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Apostolos έγραψε:Ωραίος Slur, με γεια. Όπως το είδες δεν είναι shave ready?

Για ‘μένα είναι, όμως χωράει βελτίωση.
Χωρίς να έχω ξυριστεί, κάνοντας απλά το τεστ των τριχών του χεριού είναι σαφές ότι είναι σε θέση να ξυρίσει επαρκώς. Όμως δεν θα είναι στο μέγιστο της απόδοσης.
Αυτή την απαλότητα που περιμένω να βρω από ένα Γαλλικό ξυράφι δεν θα την αποδώσει αν δεν περάσει από τις πέτρες για τελειοποίηση.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Καλα ξυρισματα να εχεις φιλε slur .
Ρωτησες μηπως αν το μεταλλο ειναι απο την παλια συνθεση ή απο την καινουρια ? Η παλια κανει πολυ μαλακο ξυρισμα αλλα θελει περισσοτερη φροντιδα , η νεα κανει ποιο τραχυ ξυρισμα και ξυριζει σαν τα καλα
dovo και κραταει τα χαρακτηριστικα περισσοτερο .

Δες εδω , εγω δεν συμφωνω στο γενικο συμπερασμα οτι το νεο μεταλλο ειναι καλυτερο απο τα παλια .Το
ανεφερει ο Μartin για λογους μαρκετινκ , ο πραγματικος λογος ομως ειναι οτι δεν υπαρχει σε ποσοτητα το παλιο μεταλλο αρα βαλανε νεο και εχουν τιμες σαν το παλιο καλο μεταλλο .

http://www.rasurpur.de/english/shop/thi ... edges.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Δεν ρώτησα Νίκο γιατί δεν γνώριζα το θέμα μέχρι που διάβασα το ποστ σου.
Θα φροντίσω να ενημερωθώ.
Εγώ έχω αναπτύξει μία αγάπη και εκτίμηση για τα παλιά ξυράφια γενικότερα για αυτό και αποφεύγω να αγοράσω καινούργια. Αυτή τη φορά όμως θέλησα να δοκιμάσω ένα ακόμα καινούργιο. Και επειδή καινούργιο ήταν και το Dovo μου θα μπορέσω να κάνω μία σύγκριση του πόσο όμοια ή διαφορετικά είναι τα δυό τους.


Τώρα αυτά που λέει στην ιστοσελίδα του δεν μπορώ να είμαι σίγουρος σε τι βαθμό ισχύουν.
Γιατί αν ισχύουν όπως τα λέει, τότε inox ξυράφια που έχουν σίγουρα λιγότερο ποσοστό άνθρακα και μικρότερη σκληρότητα στην κλίμακα θα έπρεπε να θεωρούνται επίσημα δεύτερης διαλογής. Στην πραγματικότητα όμως οι περισσότεροι ισχυρίζονται ότι είναι ίδιας απόδοσης και ποιότητας.

Και επίσης αυτή η μανία με το είδος του ατσαλιού και τη λεπτομερή σύστασή του μάλλον πάει να κρύψει το πόσο σημαντικός είναι ο τρόπος που δουλεύτηκε ένα ξυράφι και πόσο μεγάλο impact έχει στην συνολική απόδοση και ποιότητα του ξυραφιού.


Και επειδή η λογική δεν είναι επιστήμη αλλά το πείραμα είναι, δεν ακούω τίποτα και θα το πάω κατευθείαν για ξύρισμα με το που γυρίζω. Και εκεί θα κριθεί πόσο καλό είναι, και όχι από το αν έχει 1.35% ή 1.34% άνθρακα.



Όσων αφορά τώρα το αγαπημένο μας θέμα και βαθύ Αμλετικό δίλλημα, "παλιό ή νέο ξυράφι", η αγορά καινούργιου ξυραφιού είναι σίγουρα πολύ πιο ασφαλής από την αγορά παλιού. Στο παλιό υπάρχουν πολλές παγίδες.

Αυτός είναι και ένας λόγος που δεν μπορεί να υπολογιστεί εύκολα η τιμή ενός παλιού ξυραφιού. Γιατί αν για να πετύχεις 1 καλό έχεις αγοράσει 3 ξυράφια, από 40 ευρώ το ένα, ουσιαστικά το καλό που στην ουσία αυτό μόνο έψαχνες σου έχει κοστίσει 120 ευρώ. Και αν βάλεις και έξοδα για σέρβις τύπου ξεσκούριασμα, γυάλισμα, αλλαγή πήρων ή και λαβής, τότε η τιμή ανεβαίνει πολύ. Άρα δεν πρέπει να παρασυρόμαστε από την τιμή που έχει στο ebay ένα ξυράφι.
Στο καινούργιο τα πράγματα είναι περισσότερο ελεγχόμενα και στανταροποιημένα.
Παρόλο που προτιμώ να αγοράζω παλιά ξυράφια, σε έναν νέο θα πρότεινα την αγορά καινούργιου ξυραφιού για αρχή, και μετά όταν το έχει κατακτήσει ας παίρνει ότι θέλει. Άλλη καλή λύση για τον νέο είναι να αγοράζει παλιά ξυράφια όχι κατευθείαν από το ebay αλλά από τις πωλήσεις μελών στο SRP ή παρόμοια φόρα. Για αυτό εκεί θα δεις ότι κοστίζουν παραπάνω από ότι στο ebay. Διότι είναι επιλεγμένα, δοκιμασμένα, συντηρημένα, και εγγυημένα αξιόπιστα.


Ένα άλλο σημαντικό θέμα είναι ότι έχω παρατηρήσει ότι με βολεύουν αρκετά τα 5/8.
Στην αρχή νόμιζα ότι τα 6/8 είναι καλύτερα για το πρόσωπό μου, μέχρι που με τον καιρό παρατήρησα καταπληκτικά ξυρίσματα και εργονομία στο χέρι μου από ξυράφια 5/8.
Ακόμα δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν προτιμώ περισσότερο 5 ή 6 /8 αλλά μάλλον με βολεύουν και τα δύο.

Έπιασα χθες στα χέρια μου και ένα Mastro-Livi 8/8 (ίσως και 9/8) και ήταν πραγματικά υπερβολικό. Ενώ λοιπόν πίστευα ότι όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο, τώρα πλέον δεν το βλέπω έτσι
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Αφού περιποιήθηκα το ξυράφι στις πέτρες ήρθε η ώρα για shave test.
Ήταν σίγουρα ένα από τα πιο μαλακά ξυρίσματα που έχω κάνει. H Thiers-Issard βγάζει όντως πολύ καλά ξυράφια και πολύ μαλακά. Είναι δίκιο ο Νίκος. Έπρεπε να το είχα αγοράσει νωρίτερα.
Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
NavalArchitect

Μπράβο Slur, καλορίζικο, πολύ ωραίο ξυράφι και ιδιαίτερα ξεχωριστό... Να το χαίρεσαι και καλά ξυρίσματα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”