Thiers-Issard Spartacus "dreadnought" razor

Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

ουαου φοβερο το εργαλειο.καλα ξυρισματα!
Άβαταρ μέλους
Padelis30
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 23 Μαρ 2011, 20:51
12
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 43

Φιλε μου με γεια το καινουργιο σου ξυραφι και καλα ξυρισματα.Ο λογος που γραφω ειναι οτι η επιλογη σου ηταν πολυ καλη οσο αφορα το ξυραφι αλλα η σκεψη του να στρογγυλεψεις ειναι καπως ανορθοδοξη.Ολη η χαρη του ξυραφιου αυτου ειναι το σχημα της λεπιδας και το λογοτυπο ''Spartacus''.Η σκεψη να επεμβεις και να στρογγυλεψεις την μυτη θυμιζει μετατροπη ενος ατμοσφαιρικου κινητηρα Honda V-Tec σε κινητηρα Turbo(κοινως Ιεροσυλια).Εαν δεν σε βολευει που ισως να ειναι πιθανο μαλλον εκανες λαθος στην επιλογη σου.
Συνοψιζοντας θα σε συμβουλευα να αφησεις την λεπιδα ανεπαφη μιας και το πιο πιθανο ειναι να χαλασεις την ολη γεωμετρια της καθως επισης και την αισθητικη του ξυραφιου σε ολο το συνολο.


Φιλικα,
Παντελης.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ευχαριστώ να σαι καλά, όταν εννοούσα να στρογγυλέψω τη μύτη εννοούσα κατα κάποιο τρόπο να το κάνω να μη κόβει και όχι να τη χαλάσω.Είναι κάπως επικίνδυνο και όπως έχω πει έχω ήδη 2 σημαδάκια , το ένα το βλέπω για μόνιμο έτσι όπως το κόβω και δε θέλω να αποκτήσω άλλο.
Τη δεύτερη φορά που ξυρίστηκα με το Spartacus δεν έκανα αλλαγή χεριού και έτσι με το δεξί μου χέρι έκανα ένα πέρασμα που η μύτη του Spartacus να κοιτάει προς τη μύτη μου.Απο ότι είδα είναι πιο ελεγχόμενο και η μύτη του ξυραφιού δεν έχει επαφή με το δέρμα μου, μάλιστα λέω να εφαρμόσω αυτή τη λαβή για τα δύο επικίνδυνα ξυράφια που εχω , το Spartacus και το Dubl duck.Έτσι δε θα πειράξω τις γωνίες των 2 αυτών ξυραφιών προς το παρόν!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Oρθα θα πραξεις . Ειναι και μια ευκαιρια να βελτιωσεις την τεχνικη σου , καθε σχημα θελει και τον τροπο του , ενα παραδειγμα ειναι και αυτο του slur με το καμισορι , ενω ειχε εμπειρια με straight δυσκολευτηκε να συνηθησει το νεο εργαλειο σε λιγο ομως θα του παρει τον αερα .Εσυ νομιζω την πατησες απο την υπερβολικη επμιστοσυνη που ειχες στον εαυτο σου απο το αλλο ξυραφι ,καποιες μηχανικες κινησεις και να
ενα βαθυ κοψιμο , καθε αλλαγη εργαλειου ειτε DE ή straight θελει καποιο χρονο προσαρμογης .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Έχεις δίκιο hero ,έτσι είναι όπως τα λές.Τη δεύτερη που φορά που ξυρίστηκα με τη λαβή που ανέφερα παραπάνω δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.Είχα διαβάσει ότι κάπου ότι μύτη του συγκεκριμένου ξυραφιού μπορεί να "σκάψει" το προσωπό σου αλλά δεν έδωσα την απαραίτητη σημασία σύν αυτό που είπες για την υπερβολική εμπιστοσύνη μου και το κόψιμο δεν άργησε να έρθει!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
yiobi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 17:04
12
Has thanked: 11 times
Been thanked: 18 times

Ορίστε και το δικό μου σε έκδοση με μαύρο λογότυπο
και λαβή από έβενο (το λατρεύω αυτό το παλιόξυλο...)
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10535
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26211 times
Been thanked: 25649 times

Από αυτά που έχω διαβάσει Γιώργο, λένε ότι είναι ένα πολύ καλό μαχαίρι, όχι όμως για κάθε μέρα (όπως π.χ. ένα Dovo), ότι δηλαδή είναι πολύ καλό σε γένια 3 ημερών. Θέλω και την δική σου γνώμη όταν το δοκιμάσεις.
Άβαταρ μέλους
yiobi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 17:04
12
Has thanked: 11 times
Been thanked: 18 times

wolfy έγραψε:Από αυτά που έχω διαβάσει Γιώργο, λένε ότι είναι ένα πολύ καλό μαχαίρι, όχι όμως για κάθε μέρα (όπως π.χ. ένα Dovo), ότι δηλαδή είναι πολύ καλό σε γένια 3 ημερών. Θέλω και την δική σου γνώμη όταν το δοκιμάσεις.
Αντώνη το έχω δοκιμάσει ήδη.
Συνήθως ξυρίζομαι 2 με 3 -το πολύ- φορές την εβδομάδα, οπότε αν είναι έτσι μέσα έπεσα
Είναι το πιο κοφτερό ξυράφι από τα 3 που έχω, και δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, καθώς θεωρώ ότι δεν είμαι
έμπειρος στα straight razor, αλλά με αυτό έριξα μια κόντρα ξεγυρισμένη και βαθύτατη όπου την καταευχαριστήθηκα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Apostolos την 28 Μαρ 2012, 13:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: προσθήκη λέξης κατόπιν εντολής του μέλους. Απόστολος.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Πολύ όμορφο και το δικό σου Spartacus!!Nα προσέχεις τη μύτη του γιατί μπορεί να σου σκάψει το μάγουλο, είναι γενικά ύπουλο ξυράφι και πολύ κοφτερό.
Απο που το πήρες και πόσο αν επιτρέπεται?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
yiobi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 17:04
12
Has thanked: 11 times
Been thanked: 18 times

yiobi έγραψε:και δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, καθώς θεωρώ ότι είμαι
έμπειρος στα straight razor,
Που πήγε το δεν ρε παιδιά???

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟΣ είναι το σωστό
Το ξυράφι το πήρα από εδώ:
http://www.thiers-issard.co.uk/thiers-i ... azors.html 194 λίρες
Όσο για τη μύτη επειδή είχα διαβάσει αυτά που είχες γράψει είχα το νου μου...
Τη βρίσκω βολική πάντως στο να πλησιάζεις πολύ κάτω από τη μύτη και γύρω από τα χείλη.
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”