Thiers-Issard Spartacus "dreadnought" razor

Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ήρθε και το δεύτερο ξυράφι έκπληξη που σας έλεγα και που ποθούσα πολύ να πάρω έχοντας δει βίντεο του geofatboy!Μια μέρα εκεί που έψαχνα στο ebay είδα ότι είναι το συγκεκριμένο σε δημοπρασία.Ύστερα απο επικοινωνία με τον πωλητή μου είπε πως το χρησιμοποίησε μια φορά μόνο και μου έστειλε κάμποσες φωτό.Είναι αγορασμένο πριν κανα χρόνο απο το γνωστό site http://www.thiers-issard.co.uk/" onclick="window.open(this.href);return false;. και σαφώς shave ready.To χτύπησα 130 λίρες +10 λίρες τα μεταφορικά 140 λίρες που τη στιγμή αυτή πουλιέται 193 λίρες.Ο προηγούμενος το χτύπησε μέχρι 129, (μήπως ήσουνα εσύ slur :megagrin?), ήταν να το πάρω που λένε.Δηλαδή γλύτωσα 53 λίρες δηλαδή περίπου 60 ευρώ.Ζοριζόμουνα πολύ να δώσω 216 ευρώ περίπου για καινούργιο οπότε 156 ευρώ ήταν πιο προσιτό σε εμένα!
Έτσι όλη την εβδομάδα ήμουνα χεσμένος μήπως κατι δε πάει καλά με το ξυράφι.Σήμερα το είδα και ηρέμησα.Είναι 6/8 1/2 hollow ground, απο ειδικό επεξεργασμένο ξύλο τριανταφυλιάς για την αντίσταση του νερού.Το ξυράφι κόβει και σακατεύει, ίσως απο τα πιο κοφτερά ξυράφια που έχω στη συλλογή μου και η ομορφιά του εκτυφλωτική!Το dreadnouft αναφέρεται στο point (σπάσιμο μύτης) και μεταφράσεται το "μεγάλο θωρηκτό" αν δε κάνω λάθος
Ιδού το Thiers-Issard Spartacus "dreadnought" razor "το μεγάλο Θωρηκτό"

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Το ξυράφι είναι σαν καινούργιο και το μόνο που προδίδει τη χρήση του είναι κάποιες γραμμές στο εσωτερικό του Tang που ήταν αναπόφευκτο λόγω του οτι είναι σφιχτό όταν κλείνει.Το πέρασα και απο τα γυαλιστικά σβουράκια μου και το αποτέλεσμα της λεπίδας το είδατε.

Εχθές ήμουνα να ξυριστώ ανάμεσα στο Dubl Duck και στο Spartacus.Προτίμησα το Spartacus!Καλή προετοιμασία και ξεκινώ.Στο video του geofatboy που ξυρίζεται με παρόμοιο Spartacus αναφέρει κάπου πως η μύτη του είναι επικίνδυνη να σκάψει το δέρμα του προσώπου αλλά είπα απο μέσα μου σιγά πόσο επικίνδυνο.Κάνω το δεξί μάγουλο και όλα τέλεια.Κάνω αλλαγή χεριού για το αριστερό μάγουλο και έτσι όπως κατέβαζα το ξυράφι σε ένα απο τα περάσματά μου η μύτη έσκαψε 1.5cm (ευτυχώς όχι πολύ βαθύ) το προσωπό μου χωρίς να το καταλάβω.Εκεί μου κόπηκαν τα α@#$δια!Έτσι συνέχισα σιγά σιγά κάνοντας ένα ακόμη μικρό κοψιματάκι πάλι με τη μύτη πιο πάνω απο το πηγούνι.Παρόλο που το ξυράφι είναι 1/2 hollow grind δεν ήταν τόσο γλυκό όσο το Joseph Allen μου.Έκανα όμως ίσως απο τα πιο βαθιά ξυρίσματα με straight razor αλλά κάτι ήξερε και ο geofatboy που έλεγε για τη μύτη.Το πήρα απο φόβο που λένε και επίσης έχω να ξυριστώ με το Dubl Duck που έχει και αυτό γωνιακή μύτη.Αν συνεχιστούν αυτoύ του είδους τα κοψίματα θα αναγκαστώ να επέμβω στις μύτες τους.
Τα ξυράφια που ήθελα να πάρω εξαρχής για τη συλλογή μου τα απέκτησα.Τώρα θα κάτσω να ηρεμήσω λίγο διότι ξεφραγκιάστηκα κιόλας, να τα χαρώ και απο δω και πέρα ψάχνω συγκεκριμένα κομμάτια που θα τα αποκτήσω σιγά σιγά.Δε σας κρύβω ότι κάποια στιγμή θέλω να αποκτήσω ένα Wade Butcher, κάποιο σε ανοιχτόχρωμο scale διότι δεν έχω :ninja_hide .
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4991
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22224 times
Been thanked: 7780 times
Ηλικία: 67

Πολύ εντυπωσιακό! Με γεια!

ΥΓ. Προσωπικά δεν θα το "ξεμύτιαζα". απλά θα πρόσεχα λίγο παραπάνωΕικόνα
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Το ξυράφι αυτό είναι πανέμορφο.
Πραγματικό κόσμημα.


'Οσο για τις υποσχέσεις που δίνεις ότι θα ηρεμήσεις και δεν θα αγοράσεις άλλο, λυπάμαι αλλά δε νομίζω ότι θα τα καταφέρεις. Πάσχεις επίσημα από RAD (razor acquisition disorder) και χρειάζεσαι βοήθεια :megagrin


Μεγειές-Μεγειές-Μεγειές :clap1
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Πανέμορφο! μεγεια και να το χαρείς!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 943 times
Ηλικία: 36

Πολύ όμορφο boltsis!Είναι ένα ξυράφι που θα ήθελα να έχω και εγώ στη συλλογή μου!Με γειά!
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Πανεμορφο,σκετο κοσμημα.
Καλοξυριστο !
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Σας ευχαριστώ παιδιά για τις ευχές σας, είμαι πολύ ευτυχής για τη συλλογή μου και πιστέψτε με χωρίς εσάς και τα γραφόμενά σας δε θα είχα τίποτα απο αυτά!
Slur έγραψε:'Οσο για τις υποσχέσεις που δίνεις ότι θα ηρεμήσεις και δεν θα αγοράσεις άλλο, λυπάμαι αλλά δε νομίζω ότι θα τα καταφέρεις. Πάσχεις επίσημα από RAD (razor acquisition disorder) και χρειάζεσαι βοήθεια :megagrin
Δεν είπα ότι δε θα πάρω άλλο αλλά οι επιλογές μου θα είναι συγκεκριμένες :ninja_hide .Θέλω να δω τι ταιριάζει στο προσωπό μου με αυτά που έχω και βάση αυτού να κάνω τις επιλογές μου αλλά θα είναι όπως είπα συγκεκριμένα κομμάτια!Μέχρι τώρα οι επιλογές μου ήταν να περιλαμβάνουν όσο μπορούσαν τις προελεύσεις των ατσαλιών ,Sheffield, solingen, france ,Ekilstuna και διαφορων μεγεθών και Hollow ground ώστε να έχω επιλογές!Πάντα όμως κάνω τις αναζητήσεις μου στο ebay :megagrin.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Kαλοριζικο . Τα TI εχουν αποκτησει την φημη τους απο το βαθυ και μαλακο ξυρισμα που κανουν .
Μετα το sans marques που εχω εδω και μερικους μηνες ,ειμαι σε αναζητηση καποιου νεου ΤΙ και δεν σας
κρυβω οτι εχω κανει πρωτη επαφη με τον Martin για το 6/8 La Rose Purpleheart

http://www.rasurpur.de/english/shop/thi ... rical.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Φανταστικό και αυτό που προτείνει ο Νίκος!
Για δες μπελά που βάλαμε στο κεφάλι μας μέσα στην κρίση να αγοράζουμε ξυριστικά σα λυσσασμένοι :dash
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Δεν έχεις ακούσει ότι εν καιρώ κρίσεωςς γίνονται κοι καλύτερες κινήσεις αγορών-επενδύσεων? :bigsmilie

Όντως Hero φανταστικό το ξυράφι που συζητάς και μακάρι να ρθει στα χέρια σου!!Το "blank" που αναφέρει είναι το ξύλο του, σωστά?

Επίσης όποιος ξέρει να μου πει τα Spartacus είναι πιο παλιά μοντέλα?Γιατί δε τα βρίσκω στο site που αναφέρει παραπάνω ο hero?Tι παίζει με αυτά?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”