Thiers-Issard Spartacus "dreadnought" razor

Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Tα σπαρτακους με αυτα που εχει στο site του martin ειναι τα ιδια , απλα η TI εχει 2 ονομασιες .
Οι εκπροσωποι που εχουν μονο ΤΙ εχουν τις ονομασιες οπως του Μartin οι αλλοι περνουν αλλη σειρα .
Επισης ο γερμανος κανει παραγγελιες και σε παλιας κοπης μεταλλα για αυτο εχει συχνα ελειψεις , το
sans marqus που εχω ειναι απο παλιο μεταλλο ενω το καινουργιο που θα ερθει θα ειναι απο νεο μεταλλο.
Τα παλια μεταλλα σιγα-σιγα τελειωνουν , Παντως τα new forming ειναι νομιζω υποδεεστερα απο τα κλασικα.
Το σπαρτακους που πηρες νομιζω ειναι στην σελιδα που εβαλα , επισης εαν ψαξεις το σιτε θα το βρεις με αλλη ονομασια σε 2-3 εκδοσεις , το θεμα που εθιξες παντος με την μυτη οντος ειναι προβλημα για μενα και
για αυτο προτιμω τα στρογγυλεμενα στην ακρη .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Με τη μύτη συμφωνώ και εγώ παιδιά και μάλιστα σε 2 ξυράφια μου την έχω φάει, την έχω στρογγυλέψει.
Στο Σπάρτακο όμως φοβάμαι ότι αισθητικά δε θα ταίριαζε να το στρογγυλέψεις.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Γενικα πιστευω οτι δεν πρεπει να παρεμβαινουμε στο αρχικο σχημα του μαχαιριου για πρακτικους και συλεκτικους λογους .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Σε ευχαριστώ hero για τις πληροφορίες, πολύ σημαντικές και θα ψάξω πιο καλά για το δικό μου Spartacus στο site που μας υπέδειξες να δω τι λέει.

Όσο για τη μύτη του Spartacus δε λέω να τη φάω αλλά να το κάνω να μη κόβει πολύ εκεί τη μύτη του.Βέβαια πρώτα όμως θα κάνω κάποια προσεκτικά ξυρίσματα έχοντας υπόψιν πολύ τη μύτη και θα δω πως θα πάει.
Αυτό που με ανησυχεί ιδιαίτερα κοιτώντας το Dubl Duck χθες είναι όχι μόνο που κάνει γωνία απλά ,αλλά και οξεία.Αυτό αν τυχόν θέλω να το διορθώσω πως γίνεται?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

boltsis έγραψε:Αυτό αν τυχόν θέλω να το διορθώσω πως γίνεται?
Με δύο χρατς-χρουτς σε μία πέτρα με όσο το δυνατόν πιο χαμηλά grit, πχ 220 grit.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Μετά slur δε χριάζεται ακόνισμα το σημείο εκεί?Επίσης δεν έχω πέτρα με τόσα χαμηλά grit και αν είχα θα με πέιραζε να τη χαράξω, έχω όμως γυαλόχαρτο 150grit και 220grit , αν ένα απο τα δύο τα βάλω πάνω σε ίσιο μάρμαρο και κάνω αυτό που είπες δε θα πάρω το ίδιο αποτέλεσμα?Αν το κάνω βέβαια , να δω πως θα πάει το ξύρισμα πρώτα!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Πολύ πιθανό να γίνεται και όπως λες.
Μετά έρχεται εύκολα σε άριστη κατάσταση με ακόνισμα.

Αν σου δείξω ένα ξυράφι που το έκανα θα νομίζεις ότι ήταν έτσι από το εργοστάσιο.

Όμως μπορεί να κάνεις και κακό στο ξυράφι αν σου ξεφύγει. θέλει προσοχή.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Το ακονίζεις μόνο στη μύτη ύστερα η πάλι απο την αρχή?
Το πολύ πολύ σου στέλνω και αυτό να το κάνεις εσύ :ninja_hide .
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Το προβλημα δεν ειναι να φτιαξεις το ακρο οπως το θελεις, με το γυαλοχαρτο ειναι ευκολο , το θεμα ειναι
οταν το ακονιζεις που αναγκαστικα θα ακονισεις και εκει οποτε θα πρεπει να εχεις τον νου σου να διαμορφωνεις παλι την ακρη μετα το ακονισμα .
Μην βιαστεις παντος εχεις χρονο να το σκεφτεις .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Tsu
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 03 Μάι 2011, 10:38
12
Has thanked: 44 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 41

Με γειά! Πολύ ωραίο κομμάτι!
Κώστας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”