Dubl Duck Satinedge

Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Τώρα τελευταία η τύχη είναι με το μέρος μου!Βλέποντας τα βίντεο του γνωστού αμερικάνου "geofatboy" με το μαντήλι στο κεφάλι, δύο ξυράφια ήθελα να χω και εγώ στη συλλογή μου , τό ένα ήταν to Dubl Duck Satinedge και το άλλο είναι έκπληξη πάλι :megagrin .Κοιτάζοντας στο ebay το κομμάτια που έχει ο αμερικάνος απο όπου είχα πάρει και το Joseph Allen & Sons είδα ότι έχει προς πώληση το συγκεκριμένο ξυράφι πράγμα που δε το συνηθίζει καθώς τα περισσότερα ξυράφια του τα έχει σε δημοπρασία!Είπα μου το στέλνει ο Θεός!Το είχα ερωτευτεί το συγκεκριμένο ξυράφι λόγω της ιδιαιτερότητάς του που έχει διάφανο κόκκαλο και αμέσως προχώρησα στην αγορά του.
Είναι ένα ξυράφι φτιαγμένο στο Solingen της Γερμανίας κατασκευασμένο με ένα απο τα καλύτερα carbon μέταλλα που έχουν χρησιμοποιηθεί για τη παρασκευή ξυραφιών.Μετά απο ερωτήση μου πότε χρονολογείται μου είπε πως παρόλο πως μερικά websites λένε πως η συγκεκριμένη εταιρία ξεκίνησε να κατασκευάζει ξυράφια το 1947 λέει πως έχει δει αρχικές του συσκευασίες του με σφραγίδα του 1925.Εκτιμά πως είναι πιο παλιό απο το 1947 με προσωπική του εκτίμηση απο το 1925 με 1930!Είναι 5/8 , Full Hollow grind.
Για άλλη μια φορά ο αμερικάνος με εξέπληξε.Το ξυράφι είναι καινούργιο!!Η τιμή του 139 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά, μπορεί να είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή του αλλά σε τέτοια κατάσταση δε βρίσκεις εύκολα.Εδώ φωτό απο την αρχή που το παρέλαβα.

Εικόνα
Εικόνα

Εδώ στη πάνω ζελατίνα είναι μια οποιαδήποτε θήκη που του ζήτησα για το έχω αποθηκευμένο μέσα.Μέχρι και αυτο το πακετάρισε, τι να πω!Δώρο εννοείται :megagrin .
Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Shave ready εννοείται και ο αθέρας του και σε αυτό το ξυράφι καταπληκτικός!

Εικόνα
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος boltsis την 16 Ιουν 2011, 12:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Μεγειές-μεγειές :dance
Κουκλί είναι.

Και φαίνεται πραγματικά καινούργιο.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ωραίο Ηλία μεγειά! Ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Με γεια, με γεια! Καλά ξουρίσματα :megagrin
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Πανέμορφο είναι! Μια λαβή θέλει πιστεύω για να δείξει πιο καλά!
Εικόνα
panos12396
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 17:27
12
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 27

Με γεια να το χερεσε
καλο ξουριστο!
πανος
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Δημήτρη, δεν νομίζω να θέλει να αλλάξει την λαβήΕικόνα
boltsis έγραψε:Το είχα ερωτευτεί το συγκεκριμένο ξυράφι λόγω της ιδιαιτερότητάς του που έχει διάφανο κόκκαλο...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Πολύ αφηρημένος είμαι τελευταία! Με έφαγε η εξεταστική και η αναμονή για το νέο όχημα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Μπραβο πολυ ομορφο .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις ευχές σας!!Δε χορταίνω να το κοιτάω, κρίμα που ξυρίστηκα προχθές και θα πρέπει να περιμένω κάποιες μέρες.

Βρε συ calmato εγω το πήρα για τη λαβή του και συ λες να το αλλάξω :lachtot , πλάκα έχεις!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”